Badanie Rh płodu pozwala ocenić ryzyko konfliktu serologicznego

badanie Rh płodu, RhD płodu, RhD płodu co to jest, genotypowanie RhD płodu, badanie antygenu RhD płodu z krwi matki

Badanie Rh płodu ma na celu oszacowanie ryzyka konfliktu serologicznego. W kilku krajach w Europie wykonuje się już nowszą metodę, czyli genotypowanie RhD płodu. Badanie antygenu RhD płodu na podstawie krwi matki pozwala określić, czy dziecko odziedziczyło po ojcu niezgodny antygen RhD.

Nieinwazyjne i proste badanie RHD płodu możesz wykonać już po 10 tygodniu ciąży. Warto je wykonać, gdy masz grupę krwi Rh-, a Twój partner Rh+. Określenie czynnika RhD płodu pomaga zidentyfikować ciąże zagrożone chorobą hemolityczną płodu i noworodka, a tym samym ograniczyć stosowanie profilaktyki anty-D w przypadkach, gdy płód jest RhD ujemny, podobnie jak mama. Prenatal testDNA RHD możesz połączyć z badaniem w kierunku nieprawidłowości genetycznych u dziecka 

Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie: tel. 665 761 161

Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?


DOKŁADNY
Skuteczność potwierdzona również dla rzadkich nieprawidłowości. Szeroka walidacja na ponad 70 000 ciążach przeprowadzona w jedynym ośrodku. Laboratorium ma duże doświadczenie w nieinwazyjnych testach prenatalnych i wykonało ponad 300 000 NIPT. Jest robiony na oprogramowaniu, sprzęcie i odczynnikach CE-IVD przez akredytowane laboratorium UNI EN ISO 15189:2013, nr 0018M.


KOMPLEKSOWY
Dostarcza wiele informacji o zdrowiu dziecka dzięki szerokiemu zakresowi analizy. Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosomów w tym wybrane małe mikrodelecje wielkości od 3 Mpz (np. zespół DiGeorge’a) dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu płodu. Jednocześnie jest bezpieczny i nieinwazyjny. Opcjonalnie bada płeć i RHD płodu.


BLISKO CIEBIE
Prenatal testDNA wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu zawsze w cenie badania. Pobrania domowe są dostępne w całej Polsce również w małych miejscowościach i wsiach. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś!


PROSTY I SZYBKI
Nie trzeba być na czczo, można wcześniej zjeść posiłek. Nie wymaga odstawienia heparyny, możesz ją przyjmować tak, jak zwykle. Z wygodnym wynikiem online w bezpiecznym Panelu Pacjenta, również bez wychodzenia z domu. Szybki wynik w 4-8 dni!


PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu Prenatal testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:

RhD płodu – co to jest?

Na samym początku warto wyjaśnić, co to takiego RhD płodu. Co to jest? Każdy człowiek ma określoną grupę krwi, związaną z tym, jakie antygeny występują na erytrocytach. Dwa najważniejsze układy grup krwi to AB0 oraz Rh.
Jeśli chodzi o AB0, wyróżniamy grupy krwi, takie jak:

  • 0 – brak antygenu;
  • A – antygen A;
  • B – antygen B;
  • AB – antygeny A i B.

Natomiast Rh może być:

  • ujemne (brak antygenu D) lub
  • dodatnie (antygen D).

RhD płodu dodatnie, a więc występowanie na krwinkach czynnika D, jest charakterystyczne dla 85% populacji, natomiast Rh-ujemne, czyli brak antygenu charakteryzuje około 15% przypadków. To właśnie ten układ jest problematyczny, ze względu na ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.

Badanie Rh płodu, czyli jak uniknąć konfliktu serologicznego

Znajomość RhD płodu jest istotna dla par starających się o dziecko. Dlaczego? Ponieważ jeżeli matka ma grupę Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko, że dziecko odziedziczy układ Rh+ i antygen, którego nie posiada jego matka. Konflikt serologiczny pomiędzy matką i dzieckiem prowadzi do sytuacji, w której organizm postrzega komórki krwi dziecka jako obce i zaczyna produkować skierowane ku nim przeciwciała. Uszkodzenia krwinek dziecka mogą wywołać u niego śmiertelną chorobę hemolityczną.

Jak poznać RhD płodu? Na czym polega badanie Rh płodu?

Badanie Rh płodu ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. Polega ono na oznaczeniu grupy krwi wraz z czynnikiem Rh. Jeśli u ciężarnej występuje układ Rh-, bada się poziom wytworzonych przeciwciał anty-Rh. Niewielka liczba nie stanowi zagrożenia dla dziecka, gdy jednak przeciwciał jest za dużo, lekarz może zalecić podawanie immunoglobuliny anty D lub nawet, jeśli konflikt serologiczny został potwierdzony, przetoczenie krwi do płodu.

badanie rhd płodu

Genotypowanie RhD płodu pozwoli określić, jaki antygen RhD odziedziczyło dziecko

Konflikt serologiczny rozwija się częściej podczas drugiej lub kolejnej ciąży, gdy układ odpornościowy już zdąży wyprodukować przeciwciała. Istnieją jednak inne metody, które pozwalają oszacować ryzyko jego wystąpienia wcześniej, już po rozpoznaniu pierwszej ciąży. W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce zaczyna być powszechnie dostępna nowa metoda – genotypowanie RhD płodu. Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki jest nieinwazyjne, polega ono na analizie materiału genetycznego dziecka krążącego w krwi ciężarnej w celu oceny, jaki antygen RhD odziedziczyło ono po ojcu.

Badanie antygenu RhD płodu z krwi matki może uchronić dużą grupę kobiet przed niepotrzebnym podaniem immunoglobuliny anty-D

Do tej pory po wykryciu u kobiety układu RhD- podawano profilaktycznie immunoglobulinę anty-D. Lek jest pozyskiwany od zdrowych szczepionych ochotników. Gdyby jednak wszędzie stosować genotypowanie RhD płodu, immunoprofilaktyka mogłaby być stosowana tylko tam, gdzie rzeczywiście jest ona potrzebna.

Zgodnie z zaleceniami Narodowego Centrum Krwi badanie antygenu RhD płodu z krwi może zwolnić z profilaktyki śródciążowej kobiety RhD-ujemne, których dziecko jest również RhD-ujemne [1] [2]. W takiej sytuacji nie ma ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, więc leki nie są konieczne. Genotypowanie RhD płodu, jeśli zostanie wprowadzone do standardu badań wykonywanych w celu profilaktyki konfliktu serologicznego, pozwoli uniknąć stosowania leku tam, gdzie nie jest potrzebny.

Cena badania Rh płodu z krwi matki

Sprawdź aktualną cenę badania w naszym sklepie tutaj >>

bezpłatne konsultacje

Gdzie wykonać Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA możesz zrobić w blisko 300 punktach pobrań lub z pobraniem próbki w domu w całej Polsce. Pobranie próbki jest już w cenie badania, zarówno w przypadku pobrania w placówce, jak i w domu. Skontaktuj się z nami, aby znaleźć najbliższy punkt pobrań blisko Ciebie: tel. 665 761 161

Dlaczego Prenatal testDNA warto wykonać w testDNA?

  • testDNA to podmiot leczniczy z OC i laboratorium diagnostyki medycznej – wpis do KIDL numer 3449
  • Specjalizujemy się w badaniach genetycznych od 2003 roku i wykonaliśmy analizy dla 460 000 Pacjentów. Średnia opinia Pacjentów o nas to 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐
  • Nasze badania możesz wykonać w jednym z blisko 300 punktów pobrań lub z pobraniem próbki w domu w całej Polsce.
  • Nasza cena jest całkowita, bez dodatkowych opłat – zawiera już pobranie próbki i konsultację nieprawidłowego wyniku Prenatal testDNA z lekarzem genetykiem klinicznym.
  • U nas są szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia.
  • Udostępniamy raty i płatności bezpłatnie odroczoneBLIK płacę później, PayPo.
  • Z bezpłatnych konsultacji możesz skorzystać codziennie. Nasi konsultanci medyczni służą pomocą i wsparciem również w sobotę.
  • Wynik wygodnie online – nasze pacjentki mają dostęp do wygodnego Panelu Pacjenta na stronie internetowej.
  • Wykonanie badania nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż (brak danych w Internetowym Koncie Pacjenta).

Zobacz, jak wygląda praca w naszym laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Źródła:
1. Zalecenia Narodowego Centrum Krwi dotyczące stosowania immunoglobuliny anty-RhD w profilaktyce konfliktu matczyno-płodowego w zakresie antygenu D z układu Rh obowiązujące od dnia 18.12.2015 r.
2. Baczyńska-Strzecha M., Kalinka J., 2018. Profilaktyka śródciążowa i okołoporodowa konfliktu serologicznego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna; 3 (2): 64-69.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń