Poronienie, to doświadczenie, które wywołuje wiele emocji i pytań, szczególnie dotyczących przyczyn oraz tego jak można uniknąć kolejnej straty w przyszłości i cieszyć się upragnionym macierzyństwem.
Aby pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania i zwiększyć szanse na kolejną ciążę przygotowaliśmy Pakiet Badań Po Poronieniu. W jego skład wchodzi: badanie trombofilii wrodzonej oraz badanie celiakii, które są szczególnie ważne w przypadku poronień nawykowych oraz poronień na wczesnym etapie ciąży.
Pakiet badań po poronieniu – dlaczego warto wykonać?
- możesz poznać przyczynę poronienia – dowiesz się, czy do poronienia mogła przyczynić się któraś z badanych mutacji
(czynnik V Leiden – tzw. F5, mutacja genu protrombiny – tzw. F2 lub genu MTHFR), występowanie genów (HLA-DQ2,2 i/lub HLA-DQ2,5 lub/i HLA-DQ8);
- mając informację o nieprawidłowościach Twój lekarz może zalecić Ci odpowiednie leczenie lub dietę, które mogą zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży
- dowiesz się czy w Twoim przypadku warto stosować suplementację aktywną formą kwasu foliowego (w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genie MTHFR)
- będziesz wiedzieć, czy Twoje kosmki jelitowe prawidłowo przyswajają składniki odżywcze z diety oraz z suplementów i leków
- możesz odzyskać spokój, bo będziesz wiedzieć, że zrobiłaś więcej, aby kolejna ciąża zakończyła się szczęśliwym rozwiązaniem
.
Pakiet badań po poronieniu – zakres, cena
Wykonanie badania jest bardzo proste i wygodne. Wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, bez konieczności bycia na czczo. Pakiet badań możesz wykonać od razu po poronieniu, bez oczekiwania, jak to bywa w przypadku np. badań hormonalnych czy immunologicznych.
Pakiet Badań Po Poronieniu – zakres:
Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby próbkę pobrał Ci personel medyczny, to oczywiście istnieje taka możliwość. Możemy umówić Cię na badanie w 1 z 300 placówek w całej Polsce na dogodny termin. W przypadku tej opcji do ceny badania należy doliczyć 50 zł za pobranie próbki.
Jeśli wolisz taką opcję, wybierz w poniższym terminarzu termin badania oraz najdogodniejszą dla Ciebie placówkę. Po rezerwacji, oczekuj na kontakt naszego konsultanta, który potwierdzi umówioną przez Ciebie wizytę.
Umów badanie
Cena badania przy wizycie domowej jest ustalana indywidualnie
Trombofilia wrodzona a poronienie
Jednym z czynników, który może przyczyniać się do poronień, jest tworzenie się zakrzepów krwi w łożysku. Zakrzepy mogą nie tylko prowadzić do poronień, ale także do innych powikłań ciążowych, takich jak utrata ciąży w drugiej połowie jej trwania, niewydolność łożyska, stan przedrzucawkowy, czy ograniczenie wzrostu płodu w macicy.
Przyczyną powstawania tych zakrzepów może być właśnie trombofilia wrodzona, czyli genetycznie uwarunkowana skłonność do nadmiernej krzepliwości krwi. Trombofilia wrodzona zwiększa ryzyko tworzenia się zakrzepów, co może mieć wpływ na prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.
Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu rekomendowane przez genetyków i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
Badanie genetyczne w kierunku celiakii – to też może być przyczyna poronienia
Badanie na celiakię może pomóc zrozumieć przyczyny poronień, a zdiagnozowanie i leczenie tej choroby zwiększa szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.
Warto wiedzieć, że aż 95% osób z celiakią nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Leczenie celiakii może również zmniejszyć ryzyko innych komplikacji ciążowych, takich jak przedwczesny poród czy stan przedrzucawkowy. Ponadto, celiakia jest chorobą dziedziczną, więc jej wykrycie może być ważne dla zdrowia Twojego potomstwa.
Nieleczona celiakia przyczynia się do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, co może wpływać na płodność, a także na rozwój płodu. Może także prowadzić do komplikacji połogowych i wpływać na płodność mężczyzn.
Pakiet badań po poronieniu – nieprawidłowy wynik badania. Co dalej?
Po pierwsze każdy wynik badania genetycznego powinien zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem. Nieprawidłowości w obrębie czynników związanych z trombofilią wrodzoną mogą skutkować zaleceniem przez lekarza prowadzącego leków przeciwkrzepliwych lub w przypadku MTHFR zalecenia suplementacji aktywną formą kwasu foliowego. Natomiast, gdy wynik wskaże na obecność genów związanych z celiakią może zostać zalecona rozszerzona diagnostyka o przeciwciała oraz dieta bezglutenowa.
Źródła:
1. Seremak-Mrozikiewicz: Znaczenie metabolizmu folianów w rozwoju powikłań u kobiet ciężarnych. Ginekol Pol. 2013, 84, 377-384. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
2. Seremak Mrozikiewicz: Zaburzenia metabolizmu folianów w etiologii poronień nawracających. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 6, zeszyt 2, 111-112, 2013. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
3. Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży – State of the Art 2015