Badania po poronieniu – jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży?

jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży, badania, badania po poronieniu wczesnej ciąży

Do poronienia na wczesnym etapie ciąży (przed 12 tygodniem) dochodzi najczęściej z powodu wad genetycznych płodu lub zaburzeń hormonalnych. Jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży, by lepiej przygotować się do kolejnych starań o dziecko? Omawiamy najważniejsze badania po poronieniu wczesnej ciąży.

Poronienia w pierwszych tygodniach ciąży

W I trymestrze ciąży bardzo często dochodzi do poronień. Nie zawsze jednak kobieta zauważa, że poroniła ciążę, ponieważ krwawienie jest mylone ze spóźniającym się okresem. Przyczyna poronienia może być trudna do zdiagnozowana, ale jeśli wykonamy odpowiednie badania po poronieniu wczesnej ciąży i uda nam się ją poznać, łatwiej będzie się przygotować do kolejnych starań o dziecko.

Badania genetyczne po poronieniu wczesnej ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny wczesnych poronień?

Ponieważ aż 60 – 80% poronień na wczesnym etapie ciąży wynika z chorób genetycznych płodu takich jak np. zespół Downa, Edwards, Patau. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć wykonanie badań genetycznych po poronieniu. Badania te mogą znacznie przyspieszyć diagnostykę poronień.

Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia

Badanie płodu po poronie­niu pozwala na:

  • określenie płci dziecka po poronieniu (co potrzebne jest do zarejestorowania dziecka w USC, otrzymania zasiłku 4000 zł i 56 dni urlopu macierzyńskiego),
  • stwierdze­nie czy wady genetyczne występujące u płodu były powo­dem utraty ciąży, określenie szans utrzy­ma­nia następ­nej ciąży, określenie prawidłowego kierunku diagnostyki.

Jeśli chcesz wykonać badanie, aby sprawdzić, czy poronienie nastąpiło przez wadę genetyczną płodu kliknij: Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia.

Jakie badania wykonać po poronieniu? – pobierz bezpłatną listę

Poniżej możesz pobrać przydatną listę badań po poronieniu dla siebie i swojego partnera. Dzięki temu – wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Dodatkowo na końcu listy badań znajdziesz kod zniżkowy na wybrane badania. Nie zwlekaj! Uzupełnij poniższy formularz i pobierz listę badań i rozpocznij odpowiednią diagnostykę po poronieniu.
 

Badanie na trombofilię wrodzoną po wczesnym poronieniu

Jedną z przyczyn poronień może być trombofilia, czyli wrodzona skłonność do nadkrzepliwości. Występowanie mutacji takich jak czynnik V Leiden i mutacji genu protrombiny może, ale nie musi powodować powikłania położnicze takie jak:

  • poronienia na wczesnym etapie,
  • stan przedrzucawkowy w ciąży,
  • odklejenie się łożyska,
  • hipotrofię płodu.

Coraz częściej wskazuje się również na negatywny wpływ polimorfizmu PAI-1, który może utrudniać zagnieżdżanie się zarodka.

Warto wiedzieć, że wykrycie nieprawidłowości, daje lekarzowi możliwość wprowadzenia odpowiednich środków, które mogą w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Genetyk, a następnie ginekolog na podstawie wyniku badania oraz zebranego wywiadu może wprowadzić odpowiednie działania, które zwiększą szanse na donoszenie kolejnej ciąży. 
Badanie na trombofilię wrodzoną powinnaś rozważyć jeśli:

Warto wiedzieć, że trombofilia wrodzona jest badaniem po poronieniu rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

TUTAJ możesz zobaczyć, jak wykonać badanie na tormbofilię wrodzoną

Badanie kariotypu w diagnostyce poronień

Badanie kariotypu, to jedno z podstawowych badań genetycznych człowieka. Polega na ocenie struktury oraz liczby wszystkich chromosomów obecnych w komórkach pacjenta.

Badanie kariotypu sprawdza, czy występują nieprawidłowości w ilości materiału genetycznego w komórce, np. w postaci dodatkowego chromosomu bądź utraty chromosomu (tzw. aneuploidii) oraz zmian w ich układzie (tzw. aberracji strukturalnych, do których należą inwersje, delecje i translokacje).

Nieprawidłowości kariotypu mogą być przyczyną poronień, niepłodności, a także prowadzić do chorób genetycznych i wrodzonych wad rozwojowych.

W przypadku diagnostyki niepowodzeń położniczych badanie powinno być wykonane u obojga partnerów. Próbką do badania jest krew z żyły odłokciowej. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badania genetyczne po poronieniu – umów wizytę

Termin wizyty w placówce możesz umówić wygodnie przez poniższy formularz on-line. Wybierz rodzaj badania oraz dogodny termin. Po zarezerwowaniu terminu nasz konsultant skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty.

Umów się na badanie

Wypełnij krótki formularz, a my oddzwonimy i potwierdzimy wizytę!

1. Wybierz badanie

Wybierz badanie
Wybierz badanie
lub

2. Wybierz miejsce badania

3. Wybierz termin

4. Dane kontaktowe

Pamiętaj! W każdej chwili możesz zmienić termin lub odwołać swoją wizytę.

Badania hormonalne a poronienie

Szczególnie polecane hormonalne badania po poronieniu wczesnej ciąży to:

  • panel tarczycowy – TSH, FT3 i FT4, a także badania anty-TPO oraz anty-TG.
  • prolaktyna
  • progesteron 
  • estradiol
  • FSH i LH

Badania te można wykonać najwcześniej 6 tygodni po poronieniu, gdy kobiecy organizm się zregeneruje po utracie dziecka.

Badania immunologiczne – czy tutaj może tkwić przyczyna poronienia?

Ponieważ do poronienia mogły doprowadzić wady w funkcjonowaniu układu odpornościowego, zalecane badania po poronieniu wczesnej ciąży to także badania immunologiczne. Badania te najlepiej wykonać do 6 tygodni po poronieniu.

Jakie badania immunologiczne po poronieniu warto wykonać?

  • zespół antyfosfolipidowy (stężenie przeciwciała IgG i IgM przeciwko beta-2-glikoproteinie, antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe)
  • immunofenotyp
  • komórki NK
  • KIR i HLA-C – te badania można wykonać bez względu na to kiedy doszło do poronienia

Badania wirusowe

Do poronienia na wczesnym etapie ciąży mogą doprowadzić także infekcje wirusowe, np. zakażenie toksoplazmozą, zakażenie wirusem cytomegalii lub zakażenie wirusem różyczki. Jeśli istnieje podejrzenie, że własnie w tym aspekcie tkwi możliwa przyczyna poronienia warto wykonać badania w kierunku:

  • cytomegalii,
  • toksoplazmozy,
  • chlamydiozy,
  • różyczki.

Wykrycie infekcji przed podjęciem kolejnych prób starania się o dziecko jest kluczowe, ponieważ pozwala lekarzowi wdrożyć leczenie, dzięki czemu można zapobiec poronieniom w przyszłości.

badania po poronieniu

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń