…Masz podwyższone stężenie bilirubiny we krwi? … A może w Twojej rodzinie wystąpił Zespół Gilberta?

…Masz podwyższone stężenie bilirubiny we krwi?  … A może w Twojej rodzinie wystąpił Zespół Gilberta?

Jeżeli obawiasz się, że choroba Gilberta może dotyczyć także Ciebie, zapoznaj się z niniejszą stroną. Może piszemy właśnie o Tobie! Pamiętaj, że szybka diagnoza pozwala podjąć odpowiednie postępowanie i pozwala ustrzec się przed niepożądanymi skutkami przyjmowania leków.

Zespół Gilberta– czym jest i jak się objawia?

 

Zespół Gilberta – nazywany często okresową żółtaczką młodocianych – jest chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, związaną z zaburzeniami przemian bilirubiny w wątrobie. Mutacje, które powodują chorobę, występują u około 7% populacji i częściej u mężczyzn, niż u kobiet.

Bilirubina jest fizjologicznym i niezwykle potrzebnym składnikiem krwi człowieka. Jeżeli jednak wystąpiła u Ciebie mutacja genetyczna w jednym z enzymów, poziom bilirubiny może się okresowo zwiększać. Jeżeli więc wykonano u Ciebie badanie krwi i okazało się, że masz nieznacznie podniesiony poziom bilirubiny, występują u Ciebie zażółcenie skóry i oczu,  możesz mieć Zespół Gilberta! Choroba może również Ciebie dotyczyć, jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie zdiagnozowano schorzenie.

.

Właściwa diagnoza

W przypadku zespołu Gilberta postawienie jasnej i pewnej diagnozy jest niezwykle ważne. Przede wszystkim po to, aby wykluczyć bardzo niebezpieczne przyczyny podwyższonego poziomu bilirubiny i żółtaczki (jak choroby wątroby, zastój żółci, czy hemolizę). Wiedza o zespole Gilberta jest bardzo ważna również ze względu na nadwrażliwość na wiele grup leków. Po ich zażyciu mogą wystąpić działania niepożądane. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu obniżenia cholesterolu (statyny), leków stosowanych podczas zabiegów operacyjnych, czy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jak paracetamol i ibuprofen!

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń