Czy Hormonalna Terapia Zastępcza nie zagraża Twojemu życiu?

Zakrzepica a hormonalna terapia zastępcza

Zakrzepica a hormonalna terapia zastępczaRozważasz przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej? Sprawdź, czy nie masz do tego przeciwwskazań.

Jednym z kolejnych etapów w życiu kobiety jest menopauza. Wraz z nią, u niektórych pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości: wahania nastroju, zlewne poty, uderzenia gorąca itp.  Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest hormonalna terapia zastępcza.  Jeśli chcesz ją stosować, a w Twojej rodzinie występowały epizody zakrzepowe, cierpisz na bóle nóg od kolan w dół lub miewasz duszności wykonaj test genetyczny w kierunku trombofilii, potocznie zwanej też zakrzepicą. Dlaczego?

.

Ponieważ możesz być w grupie ryzyka, w której stosowanie HTZ zwiększa 2-krotnie niebezpieczeństwo  wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej!

Dodatkowo, jeśli:

  • przebyłaś poważny zabieg operacyjny,
  • jesteś po 50-tce,
  • masz wysoki wskaźnik masy ciała (BMI),

W Europie ok. 55% kobiet umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną zgonów kobiet po 50.roku życia [1]

Ryzyko wystąpienia zakrzepu wzrasta jeszcze bardziej!

Domowy test w kierunku trombofilii (zakrzepicy)

Wybierając PAKIET III możesz porozmawiać o swoim wyniku z naszym lekarzem podczas 30 minutowej rozmowy telefonicznej. Podczas niej uzyskasz szczegółowe informacje na temat możliwego ryzyka wynikającego z występujących mutacji.

Wykonanie badania pozwoli Ci  dowiedzieć się, czy występują u Ciebie genetyczne czynniki ryzyka związane z trombofilią. Kiedy otrzymasz wynik zyskasz dodatkowe informacje mówiące, czy jesteś w grupie osób, którym bardziej niż innym zagraża np. zawał serca, udar mózgu.

.

Analizie poddane zostają konkretne geny, których mutacje mogą prowadzić do określonych konsekwencji:

  • czynnik V Leiden –  przyczynia się do wzrostu ryzyka powstania zakrzepicy tętniczej, żylnej, udaru mózgu, zawału serca
  • V R2 – czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy
  • Czynnik II (protrombina)– znacząco wpływa na wzrost niebezpieczeństwa wystąpienia chorób układu krążenia, zwiększa ryzyko poronień, zwłaszcza we wczesnej ciąży
  • PAI-1 / SERPINE 1 – czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób serca
  • warianty genu MTHFR (A1298C i C677T) – C677T może przyczyniać się do nawykowych poronień, zaburza prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego i witamin z grupy B.

Zbadanie, czy występują u Ciebie te mutacje pozwoli ocenić możliwość  przyjmowania przez Ciebie hormonalnej terapii zastępczej. Kiedy okaże się, że jesteś obciążona trombofilią unikniesz wielu groźnych powikłań, które mogłyby wystąpić w momencie stosowania HTZ. Daje Ci to także szanse na rozpoczęcie stosowania innej terapii, np. stosowania fitoestrogenów łagodzących objawy menopauzy.
.

Jak wygląda badanie?

Aby stwierdzić, czy masz skłonność do zakrzepicy nie jest potrzebne badanie krwi. Wystarczy pobranie materiału genetycznego w postaci wymazu z buzi za pomocą sterylnej pałeczki. Uzyskany materiał umieszczony w dołączonej kopercie wysyłasz do naszego laboratorium. Wynik możesz uzyskać już nawet w 5 dni.

 

Dowiedz się…
Czym jest trombofilia wrodzona
Jak dziedziczymy trombofilię wrodzoną

.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń