Badanie genetyczne na zakrzepicę
Zakrzepica to bardzo podstępna choroba, której pierwsze objawy takie jak m.in. ból nóg są przez wielu z nas bagatelizowane. Zbyt późno wykryta zakrzepica może doprowadzić do zatorowości płucnej, która zagraża naszemu życiu.
Warto jednak wiedzieć, że niektórzy z nas mają zapisane w genach predyspozycje – zwiększone ryzyko zakrzepicy poprzez obecność mutacji genetycznych. Chcesz sprawdzić, czy także i Ty jesteś bardziej narażony na tą podstępną chorobę? Koniecznie czytaj dalej.
Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na zakrzepicę?
Wykonując badanie genetyczne na zakrzepicę, czyli trombofilię wrodzoną (nadkrzepliwość) będziesz mógł:
✅ po pierwsze, stosować odpowiednie środki profilaktyczne, które zmniejszą ryzyko powstania zakrzepu,
✅ po drugie, pod okiem lekarza – jeśli będzie tego wymagać sytuacja – wdrożyć odpowiednie leczenie, które zminimalizuje ryzyko zakrzepicy i jej konsekwencji,
✅ po trzecie, jeśli jesteś kobietą będziesz mogła wraz z lekarzem dobrać odpowiednią formę antykoncepcji (antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana u osób z predyspozycjami do zakrzepicy),
✅ po czwarte, będziesz mógł zadbać o zdrowie swoich najbliższych – w przypadku wykrycia predyspozycji genetycznych zaleca się wykonanie badań pod tym kątem u najbliższych krewnych.
Aby dowiedzieć się, czy Twój organizm ma zwiększoną skłonność do tworzenia zakrzepów wystarczy, że pobierzesz wymaz z wewnętrznej strony policzka – proste prawda? Co więcej, takie badanie możesz wykonać bez wychodzenia z domu (kurier dostarczy Ci zestaw do badania i w dogodnym dla Ciebie terminie odbierze pobraną próbkę).
W jakich sytuacjach warto wykonać badanie w kierunku genetycznych predyspozycji do zakrzepicy?
➡ Jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie zakrzepica
➡ Jeśli masz obciążony wywiad rodzinny (ktoś z najbliższej rodziny jest po zakrzepicy lub ma stwierdzone genetyczne predyspozycje do zakrzepicy)
➡ Jeśli stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną (stosowanie hormonów zwiększa ryzyko zakrzepicy)
➡ Jeśli często i długo podróżujesz
➡ Jeśli jesteś po poronieniu i nie została poznana przyczyna straty
➡ Jeśli palisz papierosy (substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych redukują jego ochronne działanie przeciwzakrzepowe)
Badanie genetyczne na zakrzepicę – zakres
Badanie, które sprawdza, czy Twój organizm na zapisane w genach zwiększone ryzyko do tworzenia się zakrzepów obejmuje:
– mutację czynnika V Leiden (gen F5) – zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej oraz poronień,
– mutację genu protrombiny (gen F2) – ryzyko wystąpienia chorób o etiologii zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żylna i tętnicza, zawał serca, udar mózgu),
– PAI-1/SERPINE1 – łagodny czynnik chorób zakrzepowo – zatorowych i zawału serca,
– MTHFR (C677T i A1298C) – zaburza prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego, co w konsekwencji może podnosić poziom homocysteiny, która w nadmiarze ma działanie pro zakrzepowe,
– V R2 – łagodny czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy.
Jak mogę wykonać badanie i sprawdzić, czy mam genetyczne predyspozycje do zakrzepicy?
👉 Zamawiając specjalny zestaw do pobrania próbek (wymazów z policzka) do domu. Następnie odsyłasz je bezpłatnie kurierem lub za pośrednictwem kuriera. W zestawie znajduje się szczegółowa instrukcja, która pokazuje krok po kroku jak pobrać próbkę do badania, a w razie jakichkolwiek pytań nasi konsultanci są dostępni pod telefonem oraz na czacie.
.
Wielu pacjentów z powodzeniem przesyła próbki nawet zza granicy ponieważ ich transport jest w pełni bezpieczny. Próbka po dotarciu do laboratorium zawsze poddawana jest kontroli jakości. Jeśli z jakichś powodów byłaby niewystarczająca (niezwykle rzadkie sytuacje) np. z powodu za małej ilości DNA lub jego degradacji laboratorium prosi o dosłanie drugiej próbki ZA DARMO. Ta forma badania jest więc w pełni bezpieczna, a wynik jest całkowicie wiarygodny. Pobierając próbkę do badania samodzielnie oszczędzasz, ponieważ całościowy koszt badania z zestawem oraz kurierem odbierającym próbki to 387 zł. Zestaw możesz zamówić tutaj>>
👉 Umawiając się na badanie genetyczne na zakrzepicę w jednej z naszych 200 placówek w całej Polsce. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz. Terminy wizyt są bardzo szybkie – nawet tego samego dnia (jeśli tylko istnieje taka możliwość). Koszt badania w placówce medycznej to 437 zł.
Zarejestruj się na badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce
Nieprawidłowy wynik badania genetycznego na zakrzepicę – co dalej?
Jeśli wynik badania genetycznego wskaże na obecność mutacji powinien zostać on skonsultowany przede wszystkim z lekarzem genetykiem, który wyjaśni dokładnie znaczenie wykrytych zmian. Dodatkowo na podstawie zebranego wywiadu oraz aktualnej sytuacji pacjenta wskaże czy należy włączyć leczenie przeciwzakrzepowe, czy wystarczy np. wdrożyć tylko odpowiednie środki profilaktyczne.
.
Wynik badania możesz skonsultować telefonicznie z naszym lekarzem genetykiem. Terminy są bardzo szybkie – zazwyczaj dostępne w przeciągu kilku dni. Więcej informacji o konsultacji z lekarzem genetykiem znajdziesz tutaj 👉 konsultacje z lekarzem genetykiem