Bolesny obrzęk nóg, zaczerwienienie skóry w okolicach żył? To może być zakrzepica żył powierzchownych! I pomimo, że zazwyczaj wykazuje łagodny przebieg, to jednak nieleczona może doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich, a nawet zatorowości płucnej! Należy pamiętać, że nieprzyjemne symptomy występują zarówno w kończynach dolnych, jak i górnych. Jak leczyć nieprzyjemną chorobę i jakie leki zastosować? Odpowiedzi poniżej.
Jak leczyć zakrzepicę żył powierzchownych?
Aby zakrzepica żył powierzchownych została skutecznie wyleczona, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W wyborze odpowiedniej ścieżki leczenia, specjalista ma na uwadze ogólny stan zdrowia pacjenta, jak również choroby współistniejące. Dlatego też, sposoby leczenia dobierane są indywidualnie do każdego z przypadków. Może być to korzystanie z maści, kremów lub żeli, a także noszenie elastycznych pończoch uciskowych przez określony czas, zazwyczaj 2 tygodni. Niejednokrotnie, wprowadza się także preparaty farmakologiczne.
Ile trwa leczenie zakrzepicy żył powierzchownych?
W zależności od zastosowanych preparatów, zakrzepica żył powierzchownych może zostać zaleczona po 7-14 dniach. Pomimo najczęściej łagodnego przebiegu, niektóre przypadki wymagają znacznie dłuższego czasu leczenia, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby.
Jakie leki na zakrzepowe zapalenie żył?
Prawidłowe leczenie odbywa się poprzez podanie leków z grupy antagonistów witaminy K. Najczęściej, lekarze stosują także heparynę i fondaparynuks. Aby uśmierzyć ból, zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przykładowo ibuprofen, ketaprofen, diklofenak.
Ile trwa zapalenie żył powierzchownych?
Zakrzepica żył powierzchownych powinna ustąpić po kilku tygodniach. Odpowiednio leczona nie pozostawia po sobie długofalowych skutków. Jednak może mieć ona charakter nawrotowy, wtedy też koniecznością jest wykonanie znacznie szerszej diagnostyki, gdyż istnieje ryzyko, iż stale pojawiające się zapalenie żył powierzchownych zwiastuje chorobę nowotworową.