Zakrzepica- czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Czym się objawia zakrzepica

Zakrzepica stanowi poważny problem zdrowotny. To choroba, która może rozwijać się w organizmie nie dając początkowo żadnych objawów. Zapalenie żył to podstępna choroba, która ciągnie się całymi miesiącami. Sprawdź, co możesz zrobić, aby się przed nią uchronić.

Czym się objawia zakrzepica?

Zakrzepica może rozwijać się w organizmie długo, dlatego diagnostyka zakrzepicy we wczesnym etapie jest mocno utrudniona. Objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej konsultacji u specjalisty to:

  • obrzęk i bolesność kończyn
  • podwyższona temperatura, szczególnie jeśli towarzyszą jej też inne objawy
  • zaczerwienienie i obrzęk kończyny
  • uczucie rozpierania odczuwane w kończynie
  •  wyraźne ucieplenie  wyczuwalne w obrębie kończyny

Komu grozi zakrzepica?

Na zapalenie żył szczególnie podatne są osoby, które mają genetycznie upośledzony układ krzepnięcia, czyli wadę wrodzoną. Szczególnie narażeni na rozwój zakrzepicy są pacjenci onkologiczni, a także osoby po urazach m.in. złamaniach, które przez dłuższy czas pozostawały unieruchomione. Ważnym aspektem jest niewątpliwie palenie tytoniu i niehigieniczny tryb życia, co również wpływa niekorzystnie na układ krążenia.

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica, czyli potocznie zwane zapalenie żył, to choroba układu krążenia objawiająca się tworzeniem skrzepów w żyłach, które uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Może to prowadzić do miejscowego stanu zapalnego, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie groźne jest oderwanie skrzepu, który przemieszczając się, może trafić do tętnicy płucnej wywołując zator. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, który może prowadzić nawet do śmierci.

Czym leczyć zakrzepicę?

Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia żył. Z pewnością najbardziej popularnym z nich jest leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu choremu leków przeciwkrzeplinowych, które mają za zadanie zmniejszenie skrzepu i zapobieganie powstawaniu kolejnych. Innym sposobem jest leczenie trombolityczne, które polega na rozpuszczaniu skrzepów bezpośrednio w żyle. Bez wątpienia, najczęściej stosowaną metodą jest leczenie chirurgiczne, podczas którego skrzep zostaję fizycznie usunięty. Ta metoda jest najczęściej stosowana.

Podsumowując, zakrzepica  to choroba, która wymaga szybkiej i zdecydowanej diagnostyki, a jej rozwój może w dużym stopniu zależeć od czynników zewnętrznych.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń