Łyżeczkowanie jamy macicy jest zabiegiem, który wykonuje się wtedy, gdy lekarz stwierdzi podczas USG, że zarodek przestał się rozwijać lub nie ma akcji serca. Na czym polega taki zabieg, ile trwa i na co warto zwrócić uwagę?
Łyżeczkowanie (abrazja) – na czym polega i ile trwa?
Zabieg łyżeczkowania jamy macicy najczęściej wykonywany jest w gabinecie zabiegowym, w krótkim znieczuleniu ogólnym, które przeprowadza anestezjolog. Pacjentka otrzymuje dożylnie leki przeciwbólowe oraz nasenne. W czasie trwania zabiegu nie ma konieczności intubacji.
Podczas łyżeczkowania lekarz oczyszcza błonę śluzową kanału szyjki macicy. Aby lekarz mógł wykonać zabieg najpierw rozszerza mechanicznie kanał szyjki macicy. Następnie za pomocą narzędzia wyskrobuje błonę śluzową jamy trzonu macicy.
Zabieg łyżeczkowania macicy trwa ok. 10-15 minut i przebiega bezboleśnie. Po zabiegu pacjentka najczęściej pozostaje jeszcze lekko senna. Do kilku dni może utrzymywać się skąpe krwawienie, jednak jest to jak najbardziej naturalna sytuacja.
Zabieg łyżeczkowania – o czym warto wiedzieć?
Uzyskany podczas zabiegu materiał tkankowy przesyłany jest do badania histopatologicznego. Warto wiedzieć, że badanie histopatologiczne najczęściej nie pokazuje przyczyny poronienia. Najczęściej wynik informuje o tym, czy w przekazanym materiale poronnym są obecne tkanki z kosmówki/płodu oraz czy wystąpił stan zapalny lub zaśniad groniasty. Dlatego jeśli chcesz poznać przyczynę poronienia (statystyki pokazują, że ok. 60-80% poronień jest spowodowanych chorobami genetycznymi zarodka) lub określić płeć po stracie (żeby skorzystać z przysługujących praw), to przed łyżeczkowaniem poinformuj personel (położną/lekarza), o chęci wykonania badań genetycznych. Dzięki temu istnieje największa szansa na zabezpieczenie odpowiedniego materiału, np. kosmówki w soli fizjologicznej, na której wykonuje się badania genetyczne po poronieniu.
Warto o tym wiedzieć, ponieważ zabieg łyżeczkowania jest tak naprawdę jedynym momentem, który decyduje o tym, czy uda się pacjentce poznać prawdziwą przyczynę poronienia.
Dowiedz się więcej o najważniejszych badaniach po poronieniu: