Trwała nietolerancja glutenu – na czym polega celiakia?

nietolerancja glutenu

Trwała nietolerancja glutenu, inaczej celiakia, jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym oraz genetycznym. Chory źle reaguje na gluten, którego spożycie powoduje stan zapalny w jelitach, niedobory i wyniszczenie organizmu. Dowiedz się więcej o trwałej nietolerancji glutenu.

Trwała nietolerancja glutenu – czym może skutkować?

Trwała nietolerancja glutenu to inaczej celiakia lub choroba trzewna. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu. Gluten to frakcja białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem.

  • Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Celiakia uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego, co jednak nie jest prawdą – mogą na nią zachorować osoby w każdym wieku.

W jaki sposób trwała nietolerancja glutenu może powodować wyniszczenie organizmu? Po spożyciu glutenu nie zostaje on prawidłowo strawiony. Zamiast tego organizm wytwarza przeciwciała, które atakują kosmki jelitowe. Kosmki są odpowiedzialne za przyswajane składników z jedzenia czy leków.

Nieleczona trwała nietolerancja glutenu może więc spowodować niedobory witamin i minerałów, niedożywienie czy problemy z wchłanianiem lekarstw. To właśnie z tego powodu pojawiają się nie tylko nieprzyjemne, ale też szkodliwe, objawy nietolerancji glutenu.

Trwała nietolerancja glutenu – przykłady objawów

Objawy trwałej nietolerancji glutenu bywają bardzo różnorodne. Mówi się, że nie ma dwóch takich samych celiakii. Spośród tych najczęściej wymienianych są bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia czy wymioty. Nie oznacza to jednak, że każda osoba z celiakią musi mieć te dolegliwości. Objawy celiakii mogą być bardzo łagodne i niezauważalne pomimo zniszczenia jelit i zaawansowania choroby.

Trwała nietolerancja glutenu może mieć postać pełnoobjawową, która objawia się kłopotami z układem pokarmowym. Dolegliwości obejmują m.in. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty czy mdłości.

Inny typ trwałej nietolerancji glutenu – skąpoobjawowy – ma nieoczywiste symptomy, które u każdego chorego mogą być inne. Są to m.in. spadek nastroju, przewlekłe zmęczenie, problemy z potencją, niepłodność, zmiany skórne, bóle głowy, afty w jamie ustnej czy spadek libido.

Chociaż większość osób uważa, że najczęstsze objawy celiakii dotyczą układu pokarmowego to aż 70% pacjentów z noworozpoznaną celiakią nie ma takich dolegliwości. 

Trwała nietolerancja glutenu – jak diagnozować?

Żeby zachorować, musisz mieć określone geny HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Czy są u Ciebie obecne, powie Ci wynik badania DNA. Brak tych genów wyklucza chorobę i oznacza, że nie masz możliwości zachorowania.

Ich obecność to natomiast wstęp do dalszej diagnostyki i sprawdzenia, czy trwała nietolerancja glutenu jest aktywna. A co aktywuje chorobę? Ciąża, podeszły wiek, stres, słaba odporność czy przebyta operacja.

Trwała nietolerancja glutenu – badania

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego trwałą nietolerancję glutenu, nie zwlekaj i w pierwszej kolejności zamów test dna na celiakię. Nieleczona celiakia aż 40-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów układu pokarmowego. Im wcześniej celiakia jest wykryta, tym zmiany w jelicie są prostsze do odwrócenia. Test dna na celiakię da pewność w każdej sytuacji, niezależnie od diety czy stadium choroby, ponieważ geny się nie zmieniają i dieta nie ma na nie wpływu.

Co zawiera test DNA na celiakię:

  • Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
  • Wynik badania już w 7 dni roboczych. 
  • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
  • Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
  • Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
  • Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się “niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
  • Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z ponad 20-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.

Trwała nietolerancja glutenu – dieta bezglutenowa

Całkowita eliminacja glutenu jest jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości i uniknięcie powikłań. Dieta bezglutenowa musi trwać przez całe życie i być bardzo restrykcyjna. Najlepiej włączyć ją jednak dopiero wtedy, gdy trwała nietolerancja glutenu zostanie zdiagnozowana.

Dobrze skorzystać też z pomocy dietetyka, który ułoży zbilansowany jadłospis i pomoże uzupełnić powstałe w czasie choroby niedobory.


Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00

Oceń
Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń