Trombofilia to inaczej nadkrzepliwość, która powoduje, że organizm ma większą skłonność do tworzenia zmian zakrzepowych. Ta, która zapisana jest w naszych genach, to trombofilia wrodzona. Jest ona uznawana za jedną z najczęstszych przyczyn choroby zakrzepowo-zatorowej. Zwiększa ona również ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Poza tym coraz częściej wskazuje się, że trombofilia wrodzona jest przyczyną poronienia oraz może powodować powikłania położnicze.
U kogo można podejrzewać trombofilię i jakie są jej objawy?
Spis treści
Zastanawiasz się, jakie są objawy trombofilii i czy możesz ją mieć? Trombofilia wrodzona zazwyczaj nie powoduje widocznych objawów. Można jednak podejrzewać jej obecność, jeśli:
u kobiety dochodzi do poronień
występuje zakrzepica lub w wystąpiła w najbliższej rodzinie
jeśli ktoś w rodzinie miał stwierdzone mutacje związane z trombofilią wrodzoną
Warto wiedzieć, że w przypadku współwystępowania trombofilii wrodzonej i dodatkowego czynnika ryzyka zakrzepicy jakim jest np. stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej , czy też stan połogu ryzyko zakrzepicy znacznie wzrasta. Wiedząc, że mamy trombofilię możemy zdecydowanie szybciej podjąć z lekarzem odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zmniejszyć ryzyko powikłań.
Objawy trombofilii – jak ją zdiagnozować?
Za trombofilię wrodzoną odpowiadają konkretne zmiany w genach, których nie widać gołym okiem. Jak wygląda diagnostyka trombofilii wrodzonej? Można ją wykryć badaniami genetycznymi, które wystarczy wykonać raz w życiu. Takie badania sprawdzają przede wszystkim obecność mutacji genu protrombiny i czynnika V Leiden. Aby móc w większym obszarze poznać skłonności organizmu do tworzenia zakrzepów pakiety badań na trombofilię wrodzoną obejmują również dodatkowe mutacje takie jak: PAI-1/SERPINE1, V R2 czy zmiany w genie MTHFR.
Diagnostyka trombofilii wrodzonej jest tak naprawdę bardzo prosta – można ją wykryć badaniami genetycznymi, które wystarczy wykonać raz w życiu. Badanie wykonuje się na podstawie wymazu z policzka. Dlatego pacjent, może samodzielnie w domu pobrać taką próbkę, co znacznie zwiększa jego komfort. W każdym zestawie do badania są dołączone wymazówki, rękawiczki oraz instrukcja jak pobrać wymaz (a jest to niezwykle proste!). Warto wiedzieć, że pacjent w cenie badania otrzymuje ubezpieczenie próbki. Oznacza to, że w sytuacji gdyby z jakiegoś powodu na wymazówce było zbyt mało DNA – co się niezwykle rzadko zdarza – bezpłatnie pacjent otrzymuje nowy zestaw do pobrania (nie doliczamy żadnych kosztów).
Gdzie zrobić badanie na trombofilię?
Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek. Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne! Koszt badania trombofilii wrodzonej w placówce to 437 zł
Czy trombofilia jest dziedziczna?
Wykryto u Ciebie lub bliskiego krewnego zmiany związane z nadkrzepliwości i zastanawiasz się, czy trombofilia jest dziedziczna? Tak – geny związane z trombofilią wrodzoną mogą zostać przekazane potomstwu. Co ważne, wystarczy jedna wadliwa kopia genu, aby ryzyko wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań czy poronienia było podwyższone.