Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości krwi. Może wiązać się z wystąpieniem zakrzepicy oraz jej powikłań, przede wszystkim zatorowości płucnej. Trombofilia wrodzona zwiększa również ryzyko poronienia.
Trombofilia badanie – dowiedz się więcej!
Kto szczególnie powinien wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?
- osoby po epizodzie zakrzepowym i/lub zatorowości płucnej,
- osoby, u których w najbliższej rodzinie występowała zakrzepica lub została stwierdzona trombofilia wrodzona,
- kobiety po poronieniach.
Jak wykryć trombofilię?
Trombofilia wrodzona ma podłoże genetyczne i sama w sobie nie daje widocznych objawów. Zatem jak wykryć trombofilię wrodzoną? W tym celu wykonuje się proste badanie DNA – wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Takie badanie wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ geny związane z trombofilią wrodzoną są niezmienne. Warto takie badanie zlecić jak najszybciej, by w razie potrzeby lekarz mógł jak najwcześniej dostosować odpowiednie środki profilaktyczne lub leczenie.
Zestaw do badania trombofilii wrodzonej zawiera:
- Sterylne wymazówki do badania DNA
- Zaadresowaną kopertę zwrotną
- Formularz zlecenia badania
- Instrukcję pobrania wymazu
Wymaz z policzka do badania na trombofilię wrodzoną może zostać został pobrany przez personel medyczny w 1 z ponad 200 naszych placówek w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Na taką wizytę nie musisz długo czekać – zazwyczaj odbywa się ona następnego dnia. W tej opcji, badanie genetyczne na trombofilię wrodzoną kosztuje 437 zł.
Cena badania przy wizycie domowej jest ustalana indywidualnie
Jaka jest cena badania na trombofilię?
To, jaka jest cena badania na trombofilię wrodzoną, zależy od zakresu testu. Badanie obejmujące mutacje czynnika V Leiden, genu protrombiny, VR2, PAI-1, a dodatkowo warianty genu MTHFR kosztuje w pakiecie podstawowym 387 złotych. Warto zdawać sobie sprawę, że badanie w pakiecie jest w sumie znacznie tańsze niż analiza każdego genu z osobna.
Badanie możesz wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy, że zamówisz zestaw i samodzielnie pobierzesz wymaz. Takie pobranie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund. Następnie kontaktujesz się z nami, a my zamawiamy dla Ciebie bezpłatnego kuriera, który odbierze do Ciebie przesyłkę. Wymaz może pobrać od Ciebie także specjalista w 1 z 200 naszych placówek.
Czy trombofilia jest uleczalna?
Zastanawiasz się, czy trombofilia jest uleczalna? Genów związanych z trombofilią wrodzoną nie da się zmienić. Jeśli jednak masz świadomość, że są u Ciebie obecne, możesz rozpocząć odpowiednią profilaktykę. Obejmuje ona m.in. nawodnienie organizmu i unikanie innych czynników ryzyka, a jeśli planujesz ciążę lub już w niej jesteś – korzystanie z przepisanych przez lekarza leków przeciwzakrzepowych.
Co jeść przy trombofilii?
Osoby z trombofilią wrodzoną powinny szczególną uwagę zwracać na odpowiednie nawodnienie i unikać odwadniających napojów (alkohol, kawa, mocna herbata). A co jeść przy trombofilii? Powinna to być zdrowa i zbilansowana dieta, zawierająca wszelkie niezbędne składniki odżywcze (węglowodany, białka, zdrowe tłuszcze). Warto pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, ponieważ otyłość również jest czynnikiem zwieszającym ryzyko zakrzepicy.