Testy na gluten – ich rodzaje, kiedy je wykonać oraz jakie objawy towarzyszą nietolerancji glutenu

Jakie są rodzaje testów na gluten

Testy na gluten to badania laboratoryjne, które pozwalają na wykrycie obecności białka gluten w produkcie spożywczym lub próbce krwi pacjenta. Są one szczególnie ważne dla osób z nietolerancją glutenu, taką jak celiakia lub nadwrażliwość na gluten. Dostępne są różne rodzaje testów na gluten, w tym testy krwi, testy na stolce oraz testy szybkie wykonywane w domu. Testy te pomagają pacjentom w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób związanych z nietolerancją glutenu oraz pomagają w wybieraniu odpowiednich produktów spożywczych.

Jakie są rodzaje testów na gluten?

  • Testy immunologiczne: to grupa testów, które wykorzystują przeciwciała przeciwko gliadynie (jednemu z białek glutenowych). Są one stosowane do wykrywania obecności glutenu w żywności.
  • Testy molekularne: wykorzystują technikę PCR (ang. Polymerase Chain Reaction) do wykrycia specyficznych sekwencji DNA obecnych w białkach glutenowych. Dzięki temu testy te są bardzo precyzyjne i wrażliwe, ale też bardziej skomplikowane i kosztowne.
  • Testy enzymatyczne: wykorzystują enzymy, które rozkładają białka gluten na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu można wykryć obecność białka gluten w produktach, które zostały poddane obróbce cieplnej, a tym samym straciły swoje immunogenne właściwości.
  • Testy sensoryczne: to testy, które polegają na ocenie organoleptycznej produktów spożywczych przez ludzi. Osoby uczulone na gluten zazwyczaj zgłaszają objawy po spożyciu produktów zawierających gluten. Dzięki temu można przeprowadzić badania sensoryczne i określić, czy dany produkt spożywczy zawiera gluten.

Ile kosztują testy na gluten i gdzie można je wykonać?

Koszt testów na gluten może się różnić w zależności od rodzaju testu oraz kraju, w którym jest wykonywany. W Polsce ceny testów na gluten waha się od około 150 do 800 złotych. Testy na gluten można wykonać w laboratoriach medycznych oraz w niektórych prywatnych klinikach. W celu uzyskania dokładnych informacji na temat cen oraz dostępności testów na gluten, warto skontaktować się bezpośrednio z laboratorium lub kliniką medyczną.

Jakie objawy powinny sugerować wykonanie testów na gluten?

Wykonanie testów na gluten może być sugerowane w przypadku występowania objawów, które mogą wskazywać na nietolerancję glutenu lub celiakię. Objawy te mogą być różnorodne i obejmować m.in.:

  • Problemy z trawieniem, takie jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, zgaga
  • Nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit, takie jak zaparcia, niedobór składników odżywczych, utrata masy ciała
  • Osłabienie, zmęczenie, senność
  • Zmiany skórne, takie jak egzema, łuszczyca, trądzik
  • Bóle stawów, zawroty głowy, problemy z koncentracją

Testy na gluten, który test jest najczęściej wybierany?

Pierwszym testem jaki należy wykonać jest badanie genetyczne w kierunku celiakii. Badana jest obecność genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Jeśli ich nie mamy, to możemy zakończyć diagnostykę celiakii. Taki test nie zależy od czynników zewnętrznych, takich jak wiek, dieta czy stadium choroby. Pozytywny wynik świadczy o predyspozycji do choroby i wymaga wykonania dalszych badań przeciwciał. Badanie na celiakię jest bardzo dokładne i pozwala na wczesne wykrycie ryzyka rozwoju celiakii u osób z dziedzicznymi skłonnościami do choroby. Przeprowadza się je poprzez pobranie próbki krwi lub wymazu z jamy ustnej, a wynik pozwala na wdrożenie odpowiedniej diety lub leczenia.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń