Informacja prasowa 25 września 2018 r.
XVIII Kongres Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii w Warszawie
W dniach 20.09.2018 – 22.09.2018 uczestniczymy w XVIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii w Warszawie. To organizowane cyklicznie wydarzenie skupia w jednym miejscu wybitnych specjalistów z zakresu gastroenterologii i dziedzin pokrewnych. W tym roku w Kongresie udział wzięło prawie 1 200 gastrologów!
O czym mogliśmy posłuchać – tematyka Kongresu
Podczas trwającego trzy dni Kongresu mogliśmy usłyszeć wiele bardzo interesujących wykładów. Nie sposób wymienić wszystkich tematów poruszanych podczas poszczególnych sesji. Mówiono m.in. o przewlekłych chorobach wątroby w codziennej praktyce, chorobach metabolicznych wątroby czy nowotworach przewodu pokarmowego. Sporo uwagi poświęcono również chorobom trzustki, endoskopii przewodu pokarmowego oraz nieswoistym chorobom zapalnym jelit (NChZJ).
Jeden z wykładów dotyczył choroby trzewnej (celiakii). Jest to choroba genetyczna, obecność w sposób pewny i jednoznaczny można wykluczyć tylko przy pomocy testu DNA. Wśród najważniejszych zalet badań genetycznych w diagnostyce celiakii wymienia się m.in.:
- pewność wyniku,
- możliwość 100% wykluczenia genetycznej skłonności do celiakii (test genetyczny jest jedynym narzędziem, które na to pozwala),
- możliwość znacznego skrócenia czasu diagnostyki,
- możliwość wykrycia predyspozycji do choroby we wczesnym stadium jej rozwoju, niemożliwych do wykrycia innymi metodami,
- możliwość dobrania pacjentowi najwłaściwszego sposobu leczenia (dzięki pewnej diagnozie)
- możliwość wykonania badania na podstawie wymazu z policzka (szybki, bezinwazyjny i bezbolesny sposób próbki).
Stanowisko, które przygotowaliśmy na Kongres cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozdaliśmy ogromną ilość ulotek i innych materiałów informacyjnych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.
Zobacz program ramowy XVIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii >>
Zobacz też: