Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów na świecie. Jego podstępność tkwi w tym, że może rozwijać się nawet przez 15 lat1, nie dając żadnych objawów. Kiedy się ujawni, często jest już w zaawansowanym stadium, co znacząco obniża szanse na wyleczenie. Dlatego właśnie regularne badania przesiewowe, takie jak ColoAlert, są kluczowe w walce o zdrowie i życie.
Czym różni się ColoAlert od tradycyjnych testów?
ColoAlert jest badaniem bezbolesnym, z próbki kału. W przeciwieństwie do testów na krew utajoną w kale, które często wykrywają nowotwór w późniejszym stadium, ColoAlert wykorzystuje zaawansowaną technologię identyfikacji DNA guza w próbce kału. Pozwala to na wykrycie raka nawet na bardzo wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne. Zobacz, jak zmniejszają się szanse na przeżycie w zależności od stadium, w którym nowotwór zostanie zdiagnozowany 2.
Testy genetyczne, jak ColoAlert, wykrywają nie tylko mutacje genów związane z rakiem jelita grubego, takie jak KRAS i BRAF, ale także zwracają uwagę na zwiększoną obecność ludzkiego DNA w kale, co może świadczyć o niepokojących zmianach w jelitach.
Dlaczego warto wybrać test genetyczny?
Wybierając test genetyczny, należy zwrócić uwagę na jego zakres. Niektóre testy mogą określić jedynie predyspozycje do zachorowania, podczas gdy inne, jak ColoAlert, informują o aktualnej obecności zmian nowotworowych. Ważna jest również czułość i swoistość testu – im są one wyższe, tym wynik badania jest bardziej wiarygodny. W przypadku badania ColoAlert czułość badania jest na poziomie 85% a swoistość 92%3,4,5. Jest to test opracowany przez niemieckie laboratorium i przebadany na populacji europejskiej. Korzystają już z niego pacjenci m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Włoch.
Test ten może wykryć raka jelita grubego na każdym etapie rozwoju choroby, oferując czułość i swoistość zbliżoną do kolonoskopii. I nie wymaga żadnych przygotowań jak dieta czy oczyszczanie jelit.
Kto powinien wykonać badanie?
Badanie ColoAlert wykonuje się jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Jest wskazane dla osób:
- które chcą sprawdzić obecność raka jelita grubego, a nie chcą lub nie mogą poddać się kolonoskopii,
- u osób, u których wystąpiła historia raka jelita grubego w rodzinie,
- u których wskazane jest częste monitorowanie czy nie doszło do wznowy nowotworu (powyżej 6 miesięcy od usunięcia nowotworu),
- z objawami sugerującymi problemy z jelitami (m.in. zmiany w nawykach wypróżniania, krew w kale, ból brzucha),
- wszystkich chcących rozwiać swoje obawy
Zaleca się, aby badania przesiewowe wykonywać po 50. roku życia, chyba że w rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego. Jednak ze względu na wzrastającą zachorowalność wśród młodszych osób, warto rozważyć badanie już wcześniej. Jeśli rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowany w wieku 50-60 lat, to osoby, które przekroczyły 40. rok życia, powinny już rozważyć regularne badania przesiewowe. ColoAlert jest doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą przeprowadzić kolonoskopii – badania, które pozostaje złotym standardem w diagnostyce.
Badania nie wykonuje się:
- kiedy występuje krwawienie z przewodu pokarmowego (np. przy hemoroidach),
- w przypadku rozpoznanej choroby związanej z wysokim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego jak: nieswoiste zapalenie jelit, przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna),
- w trakcie menstruacji,
- podczas biegunki.
Co dalej?
Zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj. Badanie ColoAlert możesz zamówić w naszym sklepie online lub kontaktując się z nami telefonicznie. Pamiętaj, wcześnie wykryty rak jelita grubego daje największą szansę na wyleczenie. Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.
Przechodzę do sklepu
Uważasz artykuł za interesujący? Oceń go:
4.7/5 - (4 głosów / głosy)
Bibliografia:
1. Janiak M. i in., Czynniki determinujące zgłaszalność na badania kolonoskopowe w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego w Polsce, Gastroenterologia Kliniczna 2016, tom 8, nr 4
2.Reguła J. i in., Rak jelita grubego, Medycyna Praktyczna – Interna – mały podręcznik
3.Dollinger MM et al., Early Detection of Colorectal Cancer: a Multi-Center Pre-Clinical Case Cohort Study for Validation of a Combined DNA Stool Test, (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730.
4. Gies et al., Direct Comparison of Diagnostic Performance of 9 Quantitative Fecal Immunochemical Tests for Colorectal Cancer Screening, (2018), Gastroenterology 154(1), 93-104.
5. Cooper GS et al., Evaluation of Patients with an Apparent False Positive Stool DNA Test: The Role of Repeat Stool DNA Testing, (2018), Dig Dis Science, 63(6), 1449-1453.