Znalezienie przyczyny poronienia jest dla wielu rodziców bardzo ważne – pozwala nie tylko odzyskać spokój, ale też lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Za stratę odpowiadają najczęściej czynniki genetyczne. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia? Pierwsze badanie po poronieniu
Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny poronienia? Za dużą część strat odpowiadają wady genetyczne dziecka, powstające losowo i spontanicznie, takie jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau. W wielu przypadkach wady te pojawiają się niezależnie od stanu zdrowia rodziców.
Aby sprawdzić, czy do poronienia przyczyniła się taka choroba u dziecka, warto wykonać badanie na materiale poronnym. Chodzi o badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Lekarze zalecają, aby to badanie wykonać na początku diagnostyki, gdyż w wielu przypadkach okazuje się wystarczające i pozwala od razu poznać przyczynę poronienia.
Więcej informacji o badaniu na tkankach z poronienia KLIK >>
Jakie badania będą pomocne, aby poznać przyczyny poronienia?
Badanie materiału z poronienia jest jednym z pierwszych badań, które warto wykonać od razu po poronieniu. Zdarzają się jednak sytuacje, że rodzice nie mieli możliwości zabezpieczenia próbki z poronienia lub wynik tego badania był prawidłowy. W takiej sytuacji warto diagnostykę rozszerzyć o badania rodziców.
Badania, które są pomocne z poznaniu przyczyny poronienia:
Przyczyną poronienia mogą być również:
- problemy hormonalne – w tym niewystarczająca ilość progesteronu w drugiej fazie cyklu,
- niedoczynność tarczycy
- wady anatomiczne macicy: przegroda macicy lub inne nieprawidłowości, m.in. niewydolność szyjki macicy
- mięśniaki macicy
- cukrzyca
Umów się na badania genetyczne i poznaj przyczyny poronienia
Jeśli doświadczyłaś poronienia, ważne jest, abyś wiedziała, że możesz podjąć kroki, aby zrozumieć przyczyny straty i odpowiednio przygotować się do kolejnej ciąży. Zachęcamy Cię do skorzystania z możliwości wykonania kompleksowych badań genetycznych dostępnych w ponad 300 punktach w całej Polsce.
Aby umówić się na wizytę, wystarczy, że uzupełnisz poniższym, prosty formularz online. W nim wybierzesz interesujące Cię badania, preferowaną placówkę oraz dogodny termin. Po jego wypełnieniu, nasz personel skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić szczegóły wizyty. To szybki i wygodny sposób, aby zapewnić sobie dostęp do niezbędnej diagnostyki bez dodatkowego stresu. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc i wspierać na każdym kroku.
Umów badanie
Umówienie się na wizytę gwarantuje Ci nie tylko dostęp do najważniejszych badań genetycznych po poronieniu w jednym miejscu, ale także oszczędność czasu i minimalizację stresu związanego z oczekiwaniem. Wizyty są umawiane na konkretną godzinę, co zapewnia Ci komfort i prywatność, a nasz personel zapewni profesjonalne wsparcie i opiekę na każdym etapie diagnostyki.
Opinie naszych Pacjentów
Cieszymy się zaufaniem Pacjentów, sprawdź, co o nas mówią:
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”
„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”
Jakie są objawy poronienia?
Objawy poronienia mogą mieć różne nasilenie, zależne przede wszystkim od wieku ciąży. Jakie są objawy poronienia? Najczęściej to:
- krwawienie/plamienie z pochwy,
- bóle w podbrzuszu, a czasem w krzyżu
- w niektórych przypadkach poronieniu może towarzyszyć też m.in. gorączka.
Przy wystąpieniu niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Jakie są prawa po poronieniu?
Bez względu na moment straty rodzicom przysługują pewne prawa, o których wciąż nie wszyscy wiedzą. Jakie są prawa po poronieniu?
- rodzice mogą pochować swoje dziecko,
- mogą zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).
- Matka może także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni).
Trzeba jednak wiedzieć, że do rejestracji w USC, urlopu i zasiłku pogrzebowego konieczne jest odebranie karty martwego urodzenia z określoną płcią dziecka. Przy poronieniach do ok. 16 tygodnia ciąży lekarz mógł nie mieć możliwości określenia płci badaniem organoleptycznym. Nie przekreśla to jednak szans na skorzystanie z praw po poronieniu! W takiej sytuacji z pomocą przychodzą badania DNA.
Gdzie szukać pomocy po poronieniu?
Po stracie wielu rodziców potrzebuje pomocy różnego rodzaju – prawnej, psychologicznej czy dotyczącej badań w kierunku przyczyny poronienia. Gdzie szukać pomocy po poronieniu? Warto skorzystać nie tylko z pomocy lekarza, ale też ze wsparcia oferowanego przez grupy wsparcia, strony internetowe czy profile na Facebooku. Czasami niezbędna może być też pomoc psychologiczna.