Badanie po poronieniach nawykowych
Jesteś po dwóch lub trzech poronieniach? Do tej pory nie wykonywałaś żadnych badań, a tym samym nie poznałaś przyczyny swoich strat? Sprawdź od czego powinnaś zacząć, aby dowiedzieć się, co się stało i jak zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży.
Badanie po poronieniach nawykowych – od czego zacząć?
Według WHO mianem poronień nawykowych określa się trzy i więcej następujących po sobie utrat wczesnych ciąż, jednak w praktyce klinicznej dwa następujące po sobie poronienia traktuje się jako wskazanie do wdrożenia badań, które mają na celu określenie przyczyny niepowodzeń ciążowych [1]. Dlatego już w przypadku dwóch poronień warto rozpocząć diagnostykę. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie m.in. badań genetycznych zarówno rodziców jak i samego płodu.
Badanie po poronieniach nawykowych – kariotyp
Badanie kariotypu wskazuje liczbę chromosomów i ich ewentualne zaburzenia strukturalne, które mogą przyczyniać się do poronienia. Mówiąc prościej: sprawdza ono, czy w kariotypie kobiety lub mężczyzny nie występują jakieś zmiany, które w konsekwencji mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub przyczyniać się do poronień. Warto wiedzieć, że mogą występować również zmiany, które nie wpływają na ogólny stan zdrowia. Kariotyp sprawdzić powinna zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wtedy ma ono największy sens, ponieważ daje pełniejszy obraz diagnostyczny. Dzięki niemu lekarz genetyk ma możliwość oceny szans danej pary na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Na jego podstawie zaleca się sposób dalszej diagnostyki i prowadzenia pary.
Umów badanie
Badanie po poronieniach nawykowych – trombofilia wrodzona
Trombofilia wrodzona obejmuje kilka ważnych czynników, które zwiększają skłonność organizmu do tworzenia się zakrzepów. Większość z nas zakrzepy kojarzy wyłącznie z nogami, jednak mogę one pojawiać się m.in. również na łożysku. Wykrycie takich czynników (mutacji), które zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów i poronienia daje lekarzowi możliwość włączenia odpowiedniego leczenia, które zwiększa szanse na donoszenie kolejnej ciąży.
.
Badanie na trombofilię, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne obejmuje dwa najważniejsze czynniki; mutację czynnika V Leiden i mutację genu protrombiny. Warto jednak rozszerzyć zakres tego badania o zmiany w genie MTHFR, PAI-1, V R2. Dzięki temu lekarz ma szerszy obraz Twojej sytuacji, a tym samym może zalecić adekwatny sposób postępowania w ciąży, jak i przygotowania się do niej.
.
Istotne jest to, że badanie na trombofilię wrodzoną można wykonać w dowolnym momencie – nawet tuż po poronieniu. Nasze geny są niezmienne, dlatego poronienie nie wpłynie na wynik badania. Do tego badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka – można to zrobić nawet samodzielnie w domu.
.
Badanie trombofilii wrodzonej
Cena 367 zł (cena przy samodzielnym pobraniu)
Czas realizacji 6-7 dni roboczych
Zestaw dostarczymy do Ciebie kurierem za darmo!
Złóż zamówienie do godz. 14:00 – zestaw będzie u Ciebie na następny dzień roboczy
.
.
Badanie po poronieniach nawykowych – immunofenotyp
Badanie immunofenotypu jest badaniem immunologicznym. Sprawdza się w nim, czy jedną z przyczyn poronienia nie jest nadmierna odpowiedź układu odpornościowego, który “walczy” z rozwijającym się zarodkiem lub płodem. W badaniu tym sprawdza się, czy badane subpopulacje są w odpowiednich proporcjach i stężeniach. Jeśli wynik okaże się nieprawidłowy lekarze zazwyczaj zalecają wlewy z intralipidu.
.
Jeśli jesteś po kilku poronieniach pamiętaj, że nadal masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Najważniejsza jest jednak odpowiednia diagnostyka, która po pierwsze pozwoli Ci odzyskać spokój, a po drugie zwiększy szanse na donoszenie kolejnej ciąży.