Według Światowej Organizacji Zdrowia „obumarciem płodu” określa się sytuację śmierci płodu przed jego wydaleniem lub wydobyciem z łona matki bez względu na czas trwania ciąży. Natomiast termin „wewnątrzmaciczne obumarcie płodu” dotyczy śmierci płodu w drugiej połowie ciąży.
Pomijając kwestie definicyjne warto podkreślić, że każde obumarcie bez względu na czas trwania ciąży jest traumatycznym przeżyciem dla rodziców. Jednym z pytań, które zadają sobie w tej sytuacji jest: „Dlaczego tak się stało?”
Obumarcie płodu objawy
Objawami obumarcia płodu we wczesnej ciąży jest najczęściej występujące krwawienie i/lub zanik objawów ciążowych. Wiele kobiet o obumarciu płodu dowiaduje się od lekarza podczas kontrolnego badania USG ok. 8-10 tygodnia ciąży. W wyższej ciąży zaniepokoić powinien zanik odczuwania przez kobietę ruchów płodu.
Rozpoznanie przez lekarza obumarcia płodu następuje gdy:
- niewysłuchanie czynności serca płodu,
- brak czynności serca w badaniu USG,
- występowanie objawów w diagnostyce obrazowej: objaw Spaldinga, objaw aureoli, nadmierne zgięcie kręgosłupa.
Obumarcie płodu – postępowanie
Po stwierdzeniu obumarcia płodu kobieta jest kierowana do szpitala. To tam, po wykonaniu kolejnego badania USG lekarz decyduje, czy poronienie nastąpi naturalnie po podaniu odpowiednich leków, czy też konieczny jest zabieg łyżeczkowania.
Jeśli pacjentka chciałaby wykonać badania genetyczne przyczyn poronienia lub określenie płci po poronieniu – powinna przed zabiegiem lub przed podaniem lekarstw poprosić lekarza lub położną o zabezpieczenie odpowiednich tkanek w soli fizjologicznej, a następnie przekazać do badań DNA.
Badanie przyczyn poronienia – jak wykonać?
Statystyki pokazują, że jest to najczęstszą przyczyna poronienia na wczesnym etapie ciąży jest wada genetyczna zarodka, np. zespół Downa, zespół Edwardsa itp. Co ważne – w większości przypadków takie wady genetyczne powstają spontanicznie, co oznacza, że stan zdrowia rodziców nie miał żadnego wpływu na ich powstanie. Dla wielu par, zrozumienie przyczyn poronienia może przynieść w pewnym stopniu ulgę i pomóc w procesie żałoby.
Badanie na próbce z poronienia pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę poronienia, co pozwala na lepsze przygotowanie się do kolejnej ciąży.
Obumarcie płodu – jak wykonać badanie przyczyny poronienia?
Taką próbkę możesz przekazać do naszego laboratorium. Dostępne są badania, które sprawdzają, czy do poronienia doszło przez wadę genetyczną zarodka.
Jeśli chcesz zlecić badanie – uzupełnij poniższy formularz – wybierz rodzaj badania i dogodny dla Ciebie termin na wizytę w placówce. W celu potwierdzenia wizyty nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w tym samym lub kolejnym dniu roboczym.
Umów badanie
Jakie badania wykonać po poronieniu? – pobierz bezpłatną listę
Poniżej możesz pobrać przydatną listę badań po poronieniu dla siebie i swojego partnera. Dzięki temu – wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Dodatkowo na końcu listy badań znajdziesz kod zniżkowy na wybrane badania. Nie zwlekaj! Uzupełnij poniższy formularz i pobierz listę badań i rozpocznij odpowiednią diagnostykę po poronieniu.
Prawa po poronieniu a obumarcie płodu
Każdej kobiecie, u której doszło do poronienia – bez względu na czas trwania ciąży – przysługują określone prawa:
- skrócony urlop macierzyński (56 dni),
- możliwość (ale nie obowiązek!) pochówku,
- zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł (po zorganizowaniu pochówku),
- odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Aby z nich skorzystać (nie dotyczy to pochówku) musi być znana płeć. Na tej podstawie szpital wydaje rodzicom Kartę Martwego Urodzenia, która pozwala dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie uzyskuje się Akt Urodzenia. To właśnie ten dokument pozwala rodzicom załatwić niezbędne formalności.
Kliknij TUTAJ i dowiedz się, jak określić płeć po poronieniu?
Przyczyny obumarcia płodu
Jedną z najczęstszych przyczyn obumarcia płodu są choroby genetyczne zarodka (aberracje chromosomowe). Statystyki pokazują, że dotyczy to aż 60-80% przypadków. Aby sprawdzić, czy faktycznie tutaj leży przyczyna obumarcia płodu rodzice powinni poprosić personel medyczny o zabezpieczenie tkanek – najlepiej kosmówkę i przekazać ją do badań genetycznych.
Wśród przyczyn wczesnego obumarcia płodu wymienia się również:
- trombofilię wrodzoną,
- niewydolność fazy lutealnej,
- nieleczone choroby tarczycy,
- źle kontrolowana cukrzyca
- wady wrodzone macicy (przegroda jamy macicy)
- zmiany w macicy (mięśniaki, polipy endometrium,
- krwiaki podkosmówkowe,
- zrosty wewnątrzmaciczne,
- niewydolność cieśniowo-szyjkową,
- zespół antyfosfolipidowy,
- zakażenia (Ureaplasma, Toxoplasma, Chlamydia, Mycoplasma, HSV, Rubella, CMV),
- stosowanie używek (nikotyna, alkohol, narkotyki),