Objawy celiakii – co powinno Cię zaniepokoić?

Objawy celiakii

Celiakia to choroba, która polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na podawany gluten. Dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych, a w konsekwencji – problemów z wchłanianiem substancji odżywczych, m.in. z jedzenia. Bardzo często oznacza to niedobory, a nawet niedożywienie organizmu! To dlatego objawy celiakii są tak różnorodne i u każdej osoby trochę inne…

Objawy celiakii – celiakia klasyczna, pełnoobjawowa

Ten rodzaj choroby daje najbardziej charakterystyczne objawy, które większość osób kojarzy właśnie z trwałą nietolerancją glutenu. Są to przede wszystkim problemy z układem pokarmowym: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, mdłości czy zaparcia, a także problemy skórne. Tego typu objawy celiakii dotyczą jednak tylko części chorych… U reszty choroba objawia się w sposób nieoczywisty, dużo trudniejszy do zdiagnozowania.

Objawy celiakii – celiakia skąpoobjawowa, niema

Większość osób z celiakią cierpi właśnie z powodu tej odmiany choroby. Objawy celiakii niemej to m.in. anemia, afty w jamie ustnej, bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, depresja, wypadanie włosów, kłopoty z płodnością, zapalenia jamy ustnej czy poronienia.

U każdej osoby mogą być trochę inne, mogą występować nieregularnie, a czasami zdarza się, że z celiakią wiążę się tylko jeden objaw (np. właśnie poronienie). To wszystko powoduje, że trwała nietolerancja glutenu bywa mylona z innymi chorobami, a więc nie zostaje wykryta i nie jest leczona, a stan zdrowia osoby chorej w ogóle się nie poprawia.

Objawy celiakii u dziecka – jak choroba objawia się u najmłodszych?

U dzieci najczęściej mamy do czynienia z celiakią pełnoobjawową (bóle brzuszka, wymioty, biegunki etc.). Choroba jednak wyniszcza cały organizm, co u najmłodszych chorych może objawiać się dodatkowo spadkiem koncentracji, agresją, nadpobudliwością, płaczliwością, a także kłopotami z przybieraniem na wadze czy na wzroście. Niedobory związane z celiakią mogą powodować też afty i owrzodzenia w jamie ustnej, anemię czy nawet wczesną osteoporozę.

Jeśli celiakia zostanie zdiagnozowana w młodym wieku, wielu rodziców myśli, że dziecko z choroby wyrośnie. Niestety to niemożliwe – celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego i nie może minąć. Eliminacja glutenu jest więc konieczna przez całe życie, od momentu postawienia diagnozy.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń