Pakiet „nietolerancje pokarmowe dla osób z Hashimoto” obejmuje badania w kierunku trwałych nietolerancji pokarmowych najczęściej występujących w tej grupie chorych: nietolerancji glutenu (celiakii) oraz nietolerancji laktozy.
- Obie nietolerancje mogą mieć bezpośredni wpływ na mniejszą skuteczność terapii Hashimoto, mogą wpływać na wahania wartości stężenia hormonu TSH mimo stosowania wysokich dawek tyroksyny oraz występowanie różnorodnych objawów, które mogą być błędnie przypisywane chorobie tarczycy czy innym schorzeniom.
- Wiele osób chorujących na Hashimoto zastanawia się nad rutynowym wprowadzeniem diety bezglutenowej i bezlaktozowej, lub po prostu na nią przechodzi, co nie zawsze jest właściwe. Taka dieta przyniesie poprawę stanu zdrowia jedynie wtedy, jeśli rzeczywiście mamy nietolerancję. W chwili obecnej brakuje rekomendacji naukowych do rutynowego stosowania diety bezglutenowej u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, kontrowersyjna jest również rezygnacja z nabiału [1].
Hashimoto – jakie jest ryzyko wystąpienia nietolerancji glutenu i laktozy?
Według różnych badaczy współwystępowanie celiakii i Hashimoto wynosi od 3,2 do 43%. Ryzyko wystąpienia celiakii wśród osób z Hashimoto szacuje się na 10 razy większe niż w populacji ogólnej [2]. Nietolerancja laktozy wśród Polaków jest bardzo częsta. Badania pokazują, że nawet 37% z nas może mieć pewien wariant genu, który powoduje coraz słabszą produkcje enzymu trawiącego laktozę [3]. W badaniach przeprowadzonych na 83 osobach z Hashimoto i przyjmujących lewotyroksynę nietolerancję laktozy zdiagnozowano u 75,9% osób [4].
.
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca badanie w kierunku celiakii wszystkim osobom z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy [5].
Co zawiera pakiet nietolerancji pokarmowych dla osób z Hashimoto?
- Badanie na celiakię w najszerszym zakresem badanych genów HLA (DQ2,2 DQ2,5 DQ8) w podjednostce α i β
- Badanie na nietolerancję laktozy obejmujące wszystkie polimorfizmy w genie LCT (13910 oraz 22018)
- Zestaw do samodzielnego pobrania objęty gwarancją próbki (w przypadku “niewystarczającego” wymazu Pacjentowi przysługuje kolejny zestaw bez dopłat)
- Bezpłatną dostawę zestawu i bezpłatny odbiór pobranej próbki
- Pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne do wyniku celiakii, przy pozytywnym rezultacie dodatkowo przykładowy jadłospis bezglutenowy
- Wynik celiakii od 7 dni roboczych / wynik nietolerancji laktozy do 10 dni roboczych
- Analiza wykonywana jest w certyfikowanym laboratorium metodą Time PCR System. Do badania wykorzystujemy odczynniki posiadające certyfikat IVD. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ niektóre laboratoria ze względu na koszty stosują odczynniki przygotowane samodzielnie we własnym laboratorium, co oznacza, że sama jakość i skuteczność odczynników nie jest sprawdzona. Wybierając laboratorium, warto więc zapytać, czy do danego badania stosowane są odczynniki z certyfikatem IVD.
Pobierz próbki do badania na w punkcie pobrań. Całkowity koszt badania: 604zł.
Umów badanie
Jakie są konsekwencje i objawy nietolerancji pokarmowych?
Mogą mieć negatywny wpływ na skuteczność terapii Hashimoto – przy celiakii dochodzi do wyniszczenia kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie w naszym organizmie, w związku z tym nasze jelito jest “nieszczelne” i substancje aktywne z leków, suplementów diety, a nawet wartości odżywcze z pożywienia nie są prawidłowo wchłaniane. Badanie na grupie osób z Hashimoto i nietolerancją laktozy wykazało, że 8 tygodni stosowania diety bezlaktozowej spowodowało spadek poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny [4].
- Mogą doprowadzić do rozwoju innych chorób, np. AZS czy osteoporozy. Mogą być też mylone z nadwrażliwością jelit ze względu na występowanie wzdęć, biegunek, bóli brzucha, a nawet wymiotów.
- Celiakia może być przyczyną m.in. : mgły mózgowej, migreny, depresji, łysienia plackowatego, bóli stawów, problemów z zajściem w ciążę oraz jej donoszeniem, anemii, zaparć.
- Nieleczona celiakia zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów układu pokarmowego o 40%.
Zdiagnozowanie tych nietolerancji i wprowadzenie diet eliminacyjnych, może zwiększyć skuteczność terapii choroby Hashimoto. Może też przyczynić się do zmniejszenia dawki hormonów, ponieważ poprawi się funkcjonowanie tarczycy i zmniejszy się stan zapalny oraz ilość wytwarzanych przeciwciał. Właściwa diagnoza oraz wprowadzenie leczenia może spowodować ustąpienie wielu przykrych dolegliwości. W ten sposób możemy również zapobiec rozwojowi kolejnych chorób, w tym nowotworów.
Naukowcy uznali, że nie ma lekarstwa na Hashimoto jednak można doprowadzić do remisji choroby. Badania pokazują, że nawet u 20% osób z celiakią i Hashimoto może nastąpić remisja Hashimoto [6].
Choroba Hashimoto jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania na celiakię, niestety mało kto zdaje sobie z tego sprawę. W związku z niską świadomością celiakii, aż 95% chorujących na celiakię nie wie, że ją ma. To wszystko sprawia, że średni okres diagnostyczny celiakii to 10 lat. Myślisz, że masz wykluczoną celiakię, bo kiedyś robiłaś/eś przeciwciała z krwi albo biopsję? Niestety…Te dwa badania to za mało. Jedynym badaniem potrafiącym całkowicie wykluczyć trwałą nietolerancję glutenu (teraz i w przyszłości) jest badanie genetyczne. Celiakia jest chorobą, która może się rozwinąć w każdym momencie naszego życia. Tymczasem badania z krwi czy biopsja pokazują tylko aktualny stan zdrowia. Dodatkowo mają pewne ograniczenia, np. nie wykryją celiakii we wczesnej fazie rozwoju, nie wyjdą wiarygodnie przy diecie bezglutenowej czy ograniczającej gluten.
Świadomość obecności nietolerancji laktozy również jest bardzo ważna u wszystkich osób z Hashimoto, tym bardziej że jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w niedoczynność tarczycy zawiera właśnie laktozę.
! Uwaga popularne testy IgG na nietolerancje pokarmowe nie mogą wykryć nietolerancji czy nadwrażliwości na gluten ani nietolerancji laktozy. Skuteczność testów IgG nigdy nie została potwierdzona naukowo [7]. W badaniu Calkhovena i wsp. potwierdzono, że nie należy w oparciu jedynie o obecność sIgG wprowadzać dzieciom diet eliminacyjnych, ponieważ postępowanie takie jest nieskuteczne, a wręcz szkodliwe [8].
Eliminacja glutenu i laktozy na próbę?
Na dietę bezglutenową powinny przejść tylko osoby, które mają do niej wyraźne wskazania medyczne. Najlepiej, aby taką dietę wprowadzać pod okiem dietetyka – m.in. ze względu na mniejsza zawartość błonnika, witamin z grupy B (3,6,9,12), witaminy D, oraz składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor. Warto też pamiętać, że dla osób z celiakią dieta bezglutenowa jest skuteczna tylko wtedy, jeśli chory całkowicie wyeliminuje gluten – jego ograniczenie nie wystarczy.
Już wiesz, że dieta bez laktozy jest korzystna dla osób z nietolerancją tej substancji i jednocześnie chorobą Hashimoto. Czy jednak wszystkie osoby z zapaleniem tarczycy powinny wyeliminować laktozę? Oto co mówią na ten temat źródła naukowe: „Z kolei wśród pacjentów z rozpoznaną nietolerancją laktozy , korzyści przynieść może wprowadzenie diety bezlaktozowej. Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w tej grupie chorych [9]”.
Nietolerancja glutenu badania i nie tylko – dowiedz się więcej:
Źródła:
- [1] Rybicka I, Gliszczyńska-Świgło A. Niedobory składników odżywczych w diecie bezglutenowej. Probl Hig Epidemiol 2016, 97(3): 184
- [2] Ratajczak A., Moszak M., Grzymisławski M., Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne” 2017, 7(4), 309.
- [3] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
- [4] Asik M., Gunes F. et al., Decrease in TSH levels after lactose restriction in Hashimoto’s thyroiditis patients with lactose intolerance., “Endocrine.” 2014 Jun. 46 (2). 279-284.
- [5] Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, s. 179–184.
- [6] Wentz I., Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017
- [7] https://www.damianparol.com/testy-igg-na-nietolerancje-pokarmowe-to-pseudodiagnostyka/
[8] Calkhoven PG, Aalbers M, Koshte VL, et. al. Relationship between IgG1 and IgG4 antibodies to foods and the development of IgE antibodies to inhalant allergens. II. Increased levels of IgG antibodies to foods in children who subsequently develop IgG antibodies to inhalant allergens. Clin Exp Allergy. 1991;21:99-107.
- [9] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy,„Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.