Nietolerancja laktozy to przypadłość, która może występować w różnych formach. Jedną z nich jest alaktazja, którą określa się jako najcięższą postać nietolerancji laktozy. Czym jest spowodowana? Czy da się leczyć alaktazje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!
Czym jest alaktazja?
Nietolerancja laktozy może być pierwotna lub nabyta. Pierwotne postacie choroby mają podłoże genetyczne. Są one nazywane właśnie alaktazją. W jej przypadku na skutek mutacji genetycznej dochodzi do błędu metabolicznego, przez który organizm nie jest w stanie wytworzyć laktazy (enzymu koniecznego do przetworzenia laktozy).
Alaktazja spowodowana jest mutacjami genetycznymi w obrębie genów LCT 13910 oraz 22018. Istnienie owych wad w genach jest równoznaczne z nieodwracalnością nietolerancji laktozy. Wykryć można je w teście genetycznym na nietolerancję laktozy.
Umów badanie
Jak objawia się alaktazja?
Alaktazja może objawiać się poprzez:
- Zmiany skórne, takie jak pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry. Pojawiają się one bardzo szybko po spożyciu laktozy.
- Objawy gastryczne, takie jak biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha.
Alaktazja może przyczynić się również do powstania następujących powikłań:
- Osteoporoza
- Osłabienie kości
- Odwodnienie
- Zespół jelita wrażliwego
- Astma
- Egzema
- Zapalenie zatok
- Bóle stawów
Jak zdiagnozować alaktazję?
Do wykrycia nietolerancji laktozy wystarczy przeprowadzić test genetyczny. Na podstawie wymazu z policzka można wykryć w nim mutacje w genach powiązanych z nietolerancją laktozy. Ich wykrycie jest jednoznaczne ze zdiagnozowaniem alaktazji.
Alternatywę dla badań DNA stanowi również wodorowy test oddechowy. Wykrywa on wodór w wydychanym powietrzu, który pojawia się na skutek fermentacji w jelitach. Z badania tego nie dowiemy się jednak, czy mamy do czynienia z alaktazją.
Jak leczy się alaktazję?
Podstawą leczenia alaktazji jest dieta eliminacyjna. Pacjenci z tą postacią nietolerancji laktozy nie tolerują nawet jej niewielkich ilości w pożywieniu. Oznacza to, że nie mogą spożywać takich produktów, jak:
- Mleko krowie
- Mleko w proszku odtłuszczone
- Mleko modyfikowane dla niemowląt
- Śmietana
- Jogurt naturalny
- Maślanka
- Kefir
- Twaróg
- Lody
- Masło
W niektórych przypadkach nie jest konieczne całkowite wyeliminowanie laktozy z diety, a jedynie ograniczenie jej spożywania. W takiej sytuacji konieczne jest jednak stosowania tabletek z laktazą. Zarówno w przypadku eliminacji laktozy, jak i jej ograniczenia, najlepiej skontaktować się z dietetykiem. Pomoże nam on w odpowiednim ułożeniu diety.
Źrodła:
[1] https://www.testdna.pl/nietolerancja-laktozy/objawy-u-doroslych/
[2] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/nietolerancja-laktozy-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-Jxej-swH8-dkvJ.html
[3] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.6.1.