Nietolerancja laktozy – co warto o niej wiedzieć, jak wygląda jej leczenie? Nietolerancja laktozy, niedobór laktazy, hipolaktazja – to bardzo powszechny problem wśród Polaków. Jeśli zauważasz u siebie objawy, to wykonaj badanie genetyczne w kierunku nietolerancji laktozy. Czy wiedzieliście, że takie badanie można wykonać samodzielnie w domu? Sprawdź jak to zrobić wraz z niewielką pomocą certyfikowanego laboratorium.
Nietolerancja laktozy – test domowy jak wykonać?
Wykonanie badania genetycznego w kierunku nietolerancji laktozy pozwala na stwierdzenie uwarunkowanego genetycznie niedoboru enzymu (laktazy). Badanie genetyczne pozwala stwierdzić predyspozycję genetyczną w kierunku pierwotnej nietolerancji laktozy. Jej przyczyną jest zmiana w genie (LCT) kodującym enzym laktazę.
Umów badanie
- Badanie genetyczne oceniające mutację w genie LCT to wiarygodna metoda potwierdzająca bądź wykluczająca nietolerancję laktozy. Prawidłowa diagnoza pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia (wyeliminowanie produktów zawierających laktozę z diety), co rozwiąże występujące problemy zdrowotne.
Co zawiera nasze badanie:
- Gen LCT – nasze obadanie obejmuje analizę wszystkich zmian w genach LCT (13910 oraz 22018)
Zamów test na nietolerancję laktozy
Co badamy:
- Nietolerancję laktozy – związana jest ona ze zbyt małą ilością enzymu odpowiadającego za rozkładanie tego cukru. Badanie genetyczne w kierunku nietolerancji laktozy to jedyny test, który stwierdzi ją nawet wówczas, gdy nie odczuwasz jeszcze wyraźnie jej objawów. Zdarza się, że objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne. Do testu na nietolerancję laktozy nie musisz się przygotowywać i co więcej, sam test w odróżnieniu od innych badań stosowanych w diagnostyce tego schorzenia jest bezbolesny i wygodny.
Jak wykonać nietolerancja laktozy test domowy:
- Aby wykonać to badanie genetyczne, zamów je przez naszą stronę internetową lub skontaktuj się z nami telefonicznie albo na czacie. Zestaw do pobrania wyślemy na wskazany adres. Pobranie można bezpiecznie i pewnie wykonać w domu.
Nietolerancja laktozy – dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?
Kiedy należy wykonać badanie genetyczne na nietolerancję laktozy?
- Jeżeli pojawiają się u Ciebie przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki po spożyciu produktów z laktozą
- Jeżeli w twojej rodzinie występuje nietolerancja laktozy
- Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy możesz bezpiecznie pić mleko i spożywać produkty mleczne
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?
- Objawy nietolerancji laktozy to najczęściej bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty, uczucie przelewania w brzuchu – objawy te występują także w przebiegu innych chorób, dlatego prawidłowe zdiagnozowanie jest utrudnione. Dlatego jeżeli pojawiają się one po spożyciu produktów zawierających laktozę, to w pierwszej kolejności wykonaj badanie genetyczne w kierunku nietolerancji laktozy.
- Nietolerancja laktozy to choroba dziedziczona. Do wystąpienia objawów choroby konieczna jest obecność dwóch zmutowanych kopii genu LCT, otrzymanych od rodziców. Jeżeli któryś bliski członek rodziny jest nosicielem takiej mutacji, to warto wykonać badanie genetyczne aby dowiedzieć się o własnych predyspozycjach
- Jedynym sposobem na to, aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z trwałą nietolerancją laktozy czy też jest to chwilowa nietolerancja tego cukru spowodowana innymi czynnikami to test genetyczny. Wynik tego badania jest ważny przez całe życie pacjenta – możesz go więc wykonać nawet u dziecka (pierwsze symptomy nietolerancji laktozy pojawiają się już w wieku 3-5 lat).
Nietolerancja laktozy – test domowy jak się przygotować?
Niebywałą zaletą badań genetycznych pod kątem nietolerancji laktozy jest fakt, że nie trzeba się do nich w żaden sposób przygotowywać. Nawet przebywanie na diecie bezlaktozowej nie stanowi przeciwwskazania do badania.
Zamów zestaw do domowego badania, a następnie odeślij próbki do laboratorium. To bardzo proste, wynik badania otrzymasz w ciągu kilku dni roboczych.
Zamów domowy test na nietolerancję laktozy
Nietolerancja laktozy – co warto wiedzieć?
Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę – cukier mleczny. Przyczyną tej choroby jest brak lub niedobór laktazy – enzymu trawiennego, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę. Jednakże alaktazja, czyli wrodzony brak enzymu laktazy, pojawia się bardzo rzadko – najczęściej człowiek z czasem traci zdolność trawienia laktozy.
W przypadku, gdy nie jest wytwarzana odpowiednia ilość laktazy, to laktoza w całości transportowana jest do jelita grubego. Laktoza, która nierozłożona trafia do jelita grubego prowadzi do procesów, które w ostatecznym efekcie są bardzo szkodliwe dla naszego układu pokarmowego. Niestrawiona laktoza skutkuje takimi objawami jak nadmierna ilość gazów, bóle brzucha czy biegunki. Dzieje się tak, ponieważ w ten sposób jelito grube próbuje chronić organizm przed laktozą, która u zdrowego człowieka rozkładana jest na nieszkodliwe substancje, a co u osób z problemami z wytwarzaniem laktazy staje się niemożliwe.