Nietolerancję laktozy ma nawet co trzeci Polak (37% populacji). Nie wystarczy jednak odstawić mleko i jego przetwory, aby wrócić do pełni zdrowia. W tym momencie zapytasz, co należałoby zrobić? Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny nietolerancji laktozy. Często choroba ta jest spowodowana zmianą w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę. Może jednak być również objawem innej choroby np. celiakii. Dowiedz się więcej o objawach choroby oraz o tym, jak leczyć nietolerancję laktozy.
Nietolerancja laktozy – objawy skórne
Wczesne wykrycie nietolerancji laktozy jest niezwykle ważne. Jednym z najczęstszych objawów nietolerancji laktozy są zmiany skórne: pokrzywka lub atopowe zapalenie skory. U osoby chorej objawy skórne pojawiają się zazwyczaj bardzo szybko po spożyciu produktów z laktozą i są one uciążliwe. Nietolerancja laktozy powoduje także poważne objawy gastryczne – biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha. Przyczynia się też do bardzo groźnych powikłań takich jak np. osteoporoza i osłabienie kości, zespół jelita nadwrażliwego, astma, egzema, zapalenie zatok, ból stawów i kości oraz zaburzeń koncentracji. Jeśli więc zauważyłeś u siebie objawy nietolerancji laktozy wykonaj badanie genetyczne. Dzięki temu możesz się przed nimi ustrzec.
Umów badanie
.
Zdiagnozowanie i leczenie nietolerancji laktozy
jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży. Organizm potrzebuje wówczas wapnia dla budowania kości i zębów maluszka. Jeśli nie dostarczamy go z pożywieniem (lub też dostarczamy ale organizm nie wchłania go prawidłowo na skutek nietolerancji laktozy) wówczas
przyszła mama jest narażona na poważne komplikacje zdrowotne – osłabienie kości a nawet osteoporozę.
Objawy nietolerancji laktozy – genetyczna nietolerancja laktozy czy nabyta
Stwierdzenie czy biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp. po spożyciu pokarmów mlecznych są spowodowane nietolerancją laktozy uwarunkowaną genetycznie czy też alergią lub są efektem ubocznych innych chorób prowadzących do uszkodzenia błony śluzowej jelita jest niezwykle istotne. Nietolerancja laktozy u dorosłych – pamiętaj, że jeśli Twoja nietolerancja laktozy nie jest spowodowana mutacją w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę być może jest odwracalna. Przy nabytej nietolerancji laktozy wystarczy np. wyleczyć infekcję bakteryjną, by móc powrócić do spożywania mleka. Złe rozpoznanie przyczyny problemu może prowadzić do niepotrzebnej eliminacji z diety produktów mlecznych.
Zamów test na nietolerancję laktozy
Z drugiej strony jeśli nie masz zmian w genach związanych z nietolerancją laktozy, a masz problem z trawieniem tego cukru mlecznego, może to być objaw innej choroby np. celiakii. Dlatego tak ważne jest ustalenie jej przyczyny. Chorzy na nietolerancję laktozy typu dorosłego nie przyswajają też często wapnia, pomimo że jest on dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. To prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak osteoporoza, bóle stawów i kości itp. Można im zapobiec stosując właściwą dietę.
Nietolerancja laktozy objawy – na co zwrócić szczególną uwagę?
Nietolerancja laktozy – objawy mogą być związane nie tylko z układem pokarmowym. Do najczęstszych możemy zaliczyć:
- wzdęcia,
- uczucie przelewania się w jelitach,
- oddawanie dużej ilości gazów połączone z napadowymi, kolkowymi bólami brzucha,
- biegunki
- odbijanie
- nudności i wymioty
- zapalenie zatok
- astma
- bóle kości i stawów
- osteoporoza
- brak koncentracji
- zespół jelita nadwrażliwego
- egzema
U małych dzieci objawy nietolerancji laktozy to przede wszystkim: wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania w jelitach, oddawanie luźniejszych, pienistych, kwaśnych stolców. Są to tzw. stolce fermentacyjne – często silnie drażnią one skórę okolicy odbytu bardzo szybko powodując odparzenia.
Wszystkie te dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia. Pamiętaj, że laktoza zawarta jest nie tylko w mleku! Znajdziesz ją też w słodyczach, frytkach, pieczywie oraz wielu innych produktach dostępnych w sklepach.
Nietolerancja laktozy u dorosłych – ciekawe przypadki
53 letnia pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego, 10 letnim przebiegiem astmy, egzemą, zapaleniem zatok, bólami stawów i kości oraz zaburzeniami koncentracji.
Pacjentka została wpisana na listę oczekujących na zabieg protezowania kolana. W wywiadzie podawała częste biegunki i bóle brzucha oraz przyjmowanie licznych leków. Z powodu licznych dolegliwości pacjentka została poddana badaniu na nietolerancję laktozy, które wskazało na występowanie tej choroby. Miesiąc po całkowitym wykluczeniu laktozy z diety u pacjentki ustąpiły objawy egzemy, astma i zapalenie zatok. Pacjentka została również wykreślona z listy oczekujących na operacje stawu kolanowego.
Autorzy BM zaznaczają również zdecydowany związek pomiędzy obniżeniem gęstości kości i częstością złamań bioder u kobiet w wieku pomenopauzalnym a nietolerancją laktozy, powodowaną nietolerancją laktozy na skutek mutacji w genie LCT. Jak wykazały badania osoby nie tolerujące mleka oraz jego przetworów, wykazują niedobory wapniowe, mimo że spożywają znaczne jego ilości. Ich organizm z powodu nietolerancji nie potrafi wykorzystać tego składnika. Autorzy we wnioskach podkreślają znaczenie prostego badania genetycznego w ocenie ryzyka złamań.