Nietolerancja glutenu – czym tak na prawdę jest

nietolerancja glutenu czym jest

nietolerancja glutenu czym jestGluten to inaczej nazwa białek. Występują one w ziarnach zbóż, głównie w pszenicy. Wiele osób może nie tolerować glutenu, dlatego przy podejrzeniu nietolerancji należy wykonać badania i zdiagnozować przypadłość. Należy pamiętać, że nietolerancja glutenu, a celiakia to całkiem inne choroby. Pierwsza z nich jest nieuleczalna i objawia się zanikiem kosmyków jelita cienkiego, a druga bardzo często jest przejściowa i nie prowadzi do stałych zmian w organizmie.

Jakie są badania na nietolerancje glutenu?
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań na nietolerancję glutenu?
Kiedy powinno się zrobić badania na nietolerancję glutenu?

Jakie są badania na nietolerancje glutenu?

Pierwszym testem, który powinniśmy wykonać, jest badanie genetyczne, kiedy wynik testu będą pozytywne, pojawia się możliwość zachorowania na celiakię. Trzeba zwrócić uwagę również na to, że geny występują też u 20-40% osób zdrowych. Jeśli geny podane obok nie zostaną wykryte: HLA DQ2.2, DQ2.5 lub DQ8 to z wielkim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że nie jesteśmy chorzy na celiakię i badać się dalej pod kontem alergicznym lub nieceliakalnej nietolerancji glutenu. Następnym krokiem będzie wykonanie zbadanie krwi. Jeżeli ciężko rozpoznać schorzenie zaleca się biopsję jelita cienkiego.

Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań na nietolerancję glutenu?

Czas oczekiwania na wyniki badań zależy od rodzaju wykonanego testu. Najszybszym testem, który daje wyniki jest ten zakupiony w aptece za ok 50zł, a na potwierdzenie choroby wystarczy zaczekać 15min. Test IgG daje wynik w ciągu 15 dni roboczych.

Kiedy powinno się zrobić badania na nietolerancję glutenu?

Nietolerancja glutenu może mieć różne objawy. Częste są dolegliwości układu pokarmowego takie jak: nudności, ból brzucha, zaparcia biegunki, ale mogą też żadne z nich nie wystąpić. Innymi objawami są: drżenie rąk, wypryski, przesuszona skóra, bóle głowy, problemy ze stawami oraz anemia, którą powoduje trudności we wchłanianiu żelaza. Badanie na nietolerancję glutenu powinniśmy wykonać, gdy zaobserwujemy wcześniej wymienione objawy lub dla własnej pewności, że na pewno nie posiadamy tej przypadłości.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń