Nadmiar homocysteiny przyczyną poronienia?

Nadmiar homocysteiny przyczyną poronienia?

nadmiar homocysteiny przyczyną poronienia, homocysteina a poronienia

Straciłaś ciążę lub dopiero ją planujesz i chcesz jak najlepiej się przygotować? Sprawdź, czy w Twoim organizmie poziom homocysteiny jest prawidłowy. Nadmiar tej substancji (hiperhomocysteinemia) jest bowiem jednym z czynników, które podwyższają ryzyko poronienia [1]. Czym jest homocysteina, dlaczego warto ją zbadać i co może powodować jej nadmiar?


Homocysteina a poronienia i inne powikłania w ciąży
Poziom homocysteiny w ciąży
Homocysteina – czym tak naprawdę jest ta substancja?
Wysoki poziom homocysteiny – przyczyny
Podwyższony poziom homocysteiny… i co dalej?
.

Homocysteina a poronienia i inne powikłania w ciąży

W ciąży nadmiar homocysteiny może być niebezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się dziecka. Przede wszystkim: zbyt duża ilość tej substancji w organizmie zwiększa ryzyko problemów z implantacją zarodka, poronienia i wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Może wiązać się też z upośledzaniem funkcji łożyska oraz jego zawałem i odklejeniem. Do możliwych komplikacji należą też zahamowanie lub opóźnienie wzrostu i rozwoju płodu, a także – uszkodzenie cewy nerwowej dziecka i związane z tym powikłania (np. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa) [1, 2].

Zbyt wysoki poziom homocysteiny podwyższa również ryzyko ciąży ektopowej (pozamacicznej) oraz wystąpienia u kobiety stanu przedrzucawkowego [3].

Warto zdawać sobie ponadto sprawę, że hiperhomocysteinemia jest także jednym z ważniejszych czynników ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych i miażdżycy [1]. Podwyższony poziom tej substancji może zatem nie tylko zwiększać ryzyko poronienia, ale też m.in. zakrzepicy, udaru mózgu, zawału serca czy zatoru płucnego.

Poziom homocysteiny w ciąży

U zdrowych osób poziom homocysteiny powinien wynosić 5-15 μmol/l, jednak niektórzy badacze obniżają tę granicę do 10 μmol/l [1]. W ciąży stężenie tej substancji powinno być jednak jeszcze niższe. W zależności od badań mówi się o różnych maksymalnych granicach: od 5,6 μmol/l do 9,4 μmol/l [4].

A jeśli ten poziom jest zbyt wysoki? Lekarz powinien wziąć pod uwagę też inne czynniki, np. wiek, choroby towarzyszące, styl życia czy leki [1].

Homocysteina – czym tak naprawdę jest ta substancja?

Homocysteina to aminokwas, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego poziom musi znajdować się w równowadze. Substancja powstaje dzięki przekształcaniu metioniny – dostarczanej do organizmu razem z białkiem zwierzęcym. Następnie jest dalej przekształcana, a potem wydalana.

Czasami zdarza się, że te procesy nie mogą zachodzić prawidłowo, co powoduje właśnie nadmierne gromadzenie homocysteiny w organizmie.

Wysoki poziom homocysteiny – przyczyny

Na zbyt wysoki poziom homocysteiny wpływają m.in. niezdrowy tryb życia: niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, zbyt duże spożycie alkoholu czy kofeiny. Innym czynnikiem może być dieta zawierająca zbyt dużo białek zwierzęcych [1].

Hiperhomocysteinemia może wiązać się też z niedoborami kwasu foliowego i witaminy B12 – te substancje mają swój udział w przekształceniach homocysteiny. Te niedobory mogą być z kolei wynikiem nie tylko nieprawidłowej diety, ale także obecności wariantów (polimorfizmów) C677T i/lub A1298C genu MTHFR.

„Najczęstszą genetycznie uwarunkowaną przyczyną podwyższonego stężenia Hcy jest polimorfizm genu kodującego MTHFR polegający na zamianie cytozyny na tyminę w pozycji 677 (C677T)” [1].

Zrób badanie bez kolejki jeszcze dziś

Obniżoną aktywność MTHFR może mieć nawet co druga Polka – zwraca na to uwagę Polskie Towarzystwo Ginekologiczne [5]. Tak duża liczba kobiet może więc nieprawidłowo przyswajać standardową formę kwasu foliowego, narażając się na niedobory. Badanie genu MTHFR pozwala zatem nie tylko poznać ewentualną przyczynę nadmiaru homocysteiny, ale jest też bardzo ważne dla każdej kobiety. Na jego podstawie lekarz może wdrożyć odpowiednią suplementację kwasu foliowego, wybierając najlepszą dla organizmu formę i dawkę.

Nadmiar homocysteiny mogą powodować też inne zmiany w genach (np. mutacja w genie CBS), współistniejące choroby (m.in. nowotwory, marskość wątroby, łuszczyca, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy) oraz niektóre leki [1].

Podwyższony poziom homocysteiny… i co dalej?

Aby zmniejszyć ryzyko poronienia i innych powikłań w ciąży, konieczne jest poznanie przyczyny zbyt wysokiego poziomu homocysteiny. Oprócz oznaczenia stężenia tej substancji warto ponadto wykonać dodatkowe badania (m.in. poziom kwasu foliowego i witaminy B12) i sprawdzić, czy za nadmiarem homocysteiny nie stoi wariant genu MTHFR.

Na podstawie wyników badań i szczegółowego wywiadu lekarz wybierze leczenie, które może obejmować m.in. dodatkową suplementację i modyfikację diety.

.

Źródła:

[1] G. Bednarek-Tupikowska, K. Tupikowski, Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny?, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2004, 58.

[2] D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka, Homocysteina, „Farmacja Współczesna” 2008, 1.

[3] A. Winczewska-Wiktor, B. Malendowicz-Major, B. Steinborn, Rola homocysteiny w fizjologicznym rozwoju i patofizjologii zaburzeń układu nerwowego u dzieci, „Neurologia Dziecięca” 2012, vol. 21, nr 42.

[4] J. Magnucki, J. Sikora, T. Machalski, L. Kobielska, R. Partyka, A. Biauas, Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień?, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2009, 63, 1.

[5] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

 

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń