Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

Osoby, które nie są pewne, kto jest ojcem danego dziecka, a chcą się tego dowiedzieć, mogą starać się o sądowe ustalenie ojcostwa. Sądowe ustalenie ojcostwa jest regulowane przez polskie prawo rodzinne, a dokładnie zapis taki można znaleźć w art. 84 i art. 85 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Ustalenie ojcostwa najczęściej polega na wykonaniu badań DNA, które jednoznacznie potwierdzają bądź wykluczają relację pokrewieństwa między dzieckiem, a domniemanym ojcem. 

Jak wygląda sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa polega na tym, iż pozwana (matka) otrzymuje pozew, w stosunku do którego ma prawo wniesienia własnej argumentacji. Następnie odbywa się rozprawa sądowa, podczas której powód musi wnieść wniosek o przeprowadzenie badań DNA. Badanie sądowe można wykonać samodzielnie bądź na zlecenie sądu. Warto jednak wykonać test na ojcostwo z pełną procedurą sądową na własną rękę. Dlaczego? Takie rozwiązanie to oszczędność pieniędzy, a także komfort i wygoda! To Ty, a nie sąd zadecydujesz gdzie i kiedy odbędzie się badanie DNA. Dodatkowo badania, które zlecają sądy niejednokrotnie są droższe o kilkaset złotych od tych, wykonywanych na własne zlecenie. Laboratoria oferują sądowe testy w kierunku ustalenia ojcostwa, które wykonywane są zgodnie z wszystkimi procedurami sądowymi – wynik takiego badania nie zostanie zakwestionowany.

Jeżeli chodzi o samo badanie to odbywa się ono bardzo szybko i bezboleśnie. Do badania pobierane są wymazy z policzka od wszystkich osób uczestniczących w badaniu (wymagana jest obecność domniemanego ojca, dziecka oraz matki). Badanie odbywa się w obecności bezstronnego świadka. Osoby od których pobierane są próbki są wylegitymowane, wykonywana jest dokumentacja zdjęciowa. Pielęgniarka składa podpis na dokumentach, jednocześnie potwierdzając, że materiał do badań został pobrany od właściwych osób. W przypadku badania sądowego na zlecenie prywatnego do wyniku badania wydawana jest także ekspertyza biegłego sądowego, która stanowi istotny dokument w oczach sędziów prowadzących sprawę.

Ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa w prywatnych laboratoriach to średnio koszt w granicach 1500-2000zł. Cena obejmuje badanie dla 3 osób (domniemanego ojca, matki i dziecka). Testy DNA wykonywane w placówkach wyznaczanych przez sądy mogą być nawet o kilkaset złotych droższe. Decydując się na sądowy test na ojcostwo warto wybrać laboratorium akredytowane przez PCA. Oznacza to, że dany ośrodek wykonuje analizy DNA zgodnie z najwyższymi standardami, dzięki czemu wyniki badań DNA są akceptowane przez instytucje takie jak sądy czy prokuratura.

Czy wynik prywatnego testu na ustalenie ojcostwa może być dowodem w sądzie?

Otóż, tak. Jeżeli test na ustalenie ojcostwa został wykonany bez ingerencji sądu to może być on jak najbardziej dowodem w sprawie. Bowiem jego moc dowodowa jest w takim stopniu ważna, jakby był wykonany na polecenie sądu. Prywatne ustalenie ojcostwa jest również mniej sformalizowane. Aczkolwiek w niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że mimo dowodu z prywatnego testu, sąd i tak skieruje strony zainteresowane na sądowe ustalenie ojcostwa.

Ile czeka się na wynik sądowego ustalenia ojcostwa?

Na wynik sądowego ustalenia ojcostwa czeka się zaledwie kilka dni. Pełny raport dostępny jest zazwyczaj w ciągu 3 do 5 dni roboczych od momentu doręczenia próbek do laboratorium.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń