Na czym polega badanie chorób genetycznych płodu?
Rodzicom po poronieniu często towarzyszy pytanie: „Dlaczego tak się stało?”, „Czy mogliśmy coś zrobić, aby nie doszło do straty?”. Odpowiedź może przynieść badanie genetyczne tkanek z poronienia, które jest tak naprawdę jednym z najważniejszych badań po stracie. Dlaczego i na czym polega to podanie? O tym poniżej
- Badanie genetyczne poronionego płodu
- Badanie genetyczne poronionego płodu – czy i dlaczego warto wykonać?
- Badanie genetyczne poronionego płodu cena
- Próbka do badania genetycznego po poronieniu: kosmówka lub bloczek parafinowy
Badanie genetyczne poronionego płodu
Statystyki pokazują, że 60-80% wszystkich wczesnych poronień jest spowodowanych przez choroby genetyczne zarodka takie jak np. zespół Edwardsa, zespół Turnera, Patau. W większości przypadków powstałe choroby są spontaniczne, czyli tak naprawdę rodzice nie mieli żadnego wpływu na ich powstanie. Mówiąc prościej, nie przyczynił do tego ani ich stan zdrowia, ani żadna czynność, którą wykonali – niestety mamy bardzo często obwiniają się, że mogły nie wykonywać jakiejś czynności, bo to na pewno zaszkodziło dziecku.
Badanie genetyczne poronionego płodu – czy i dlaczego warto wykonać?
Odpowiedź na to pytanie może nasuwać się sama. Jeśli wykonamy po poronieniu badanie genetyczne płodu możemy od razu poznać przyczynę starty. Statystyki pokazują, że ponad połowa ciąż na wczesnym etapie ulega obumarciu właśnie przez chorobę genetyczną zarodka. Jeśli wynik przeprowadzonego badania wskaże, że dziecko było obciążone chorobą, to najczęściej już na tym etapie mogą zakończyć diagnostykę. Dzięki temu rodzice mają dużą szansę szybciej wrócić do równowagi psychicznej oraz przestać się obwiniać, a tym samym zyskują świadomość, że niczego nie zaniedbali, ani nie mogli nic zrobić, by zapobiec poronieniu.
.
W wielu przypadkach wynik badania genetycznego materiału z poronienia wskazuje lekarzowi dalszy sposób postępowania. Poza tym jest też czynnikiem rokowniczym dotyczącym szansy utrzymania następnej ciąży (pomaga określić, jakie jest ryzyko kolejnego poronienia).
Opinia pacjentki:
„Polecam z całego serca. Na przeprowadzenie badań genetycznych płodu po poronieniu zatrzymanym zdecydowałam się w ostatniej chwili będąc już w szpitalu , czekając na zabieg. Między innymi dzięki ogromnemu profesjonalizmowi i ludzkiemu podejściu doradców laboratorium udało się zorganizować przygotowanie dokumentacji i materiału do badan w 100% zdalnie ( rozmowy telefoniczne , maile) między Katowicami i Bydgoszczą. Oczywiście udało się przeprowadzić badania. Mam już wyniki i konsultacje lekarza. Jestem bardzo zadowolona z obsługi, wiedzy i wysokiej kultury osobistej pracowników laboratorium testDNA.dziękuje i POLECAM”
Kliknij i sprawdź, jak wykonać badanie genetyczne poronionego płodu
Badanie genetyczne poronionego płodu cena
Cena badania to 837 zł. W jej ramach pacjenci uzyskują informację, czy do poronienia przyczyniła się jakaś nieprawidłowość na chromosomie: X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22. Bardzo ważne jest, aby wynik badania genetycznego został skonsultowany z lekarzem genetykiem, dlatego też w ramach uiszczonej opłaty nasi pacjenci mają zagwarantowaną telefoniczną konsultację z lekarzem genetykiem, który omawia wynik i wskazuje dalsze najlepsze postępowanie, aby kolejna ciąża zakończyła się już powodzeniem.
W cenie mieści się również porównanie materiału poronnego z wymazem od matki na drugim etapie badania – dzięki temu rodzice mają pewność, że choroby były poszukiwane w materiale od płodu a nie od matki (próbka z poronienia pochodzi z ciała matki, dlatego może dojść np. do zanieczyszczenia materiału tkankami matki
Cena obejmuje także odbiór próbki ze wskazanego adresu. Dodatkowo na życzenie rodziców możemy wydać wynik określający płeć (bez dodatkowych kosztów), dzięki czemu mogą skorzystać z przysługujących praw takich jak: rejestracja w USC, pochówek, zasiłek pogrzebowy (4 tys.), skrócony i płatny urlop macierzyński (56 dni), odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Próbka do badania genetycznego po poronieniu: kosmówka lub bloczek parafinowy
To, jaki materiał zostanie zabezpieczony (najczęściej przez lekarza w trakcie zabiegu łyżeczkowania) gwarantuje pełne przeprowadzenia badania. Dlatego najlepiej, aby została zabezpieczona kosmówka, kosmki kosmówki, przypępowinowe fragmenty łożyska lub kawałeczek pępowiny. Tkanki te należy zalać solą fizjologiczną w sterylnym pojemniczku jak na mocz. Nie wolno natomiast zanurzać tkanek w formalinie, ponieważ stopniowo degraduje ona DNA. Jeśli rodzice dopiero po jakimś czasie od poronienia chcieliby wykonać badanie, to mogą wypożyczyć ze szpitala bloczek parafinowy i przekazać go do badań genetycznych.