Zespół jelita drażliwego a celiakia – co warto wiedzieć?
Celiakia a zespół jelita drażliwego – czy mogą być mylnie diagnozowane? Często spotykani są pacjenci z rozpoznanym zespołem jelita drażliwego u których po analizach laboratoryjnych zostaje stwierdzona celiakia. Błędna diagnoza zespołu jelita drażliwego wynika stąd, że daje on podobne objawy kliniczne do celiakii takie jak: ból brzucha, wzdęcia, biegunki i/lub zaparcia, a diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, obserwacji pacjenta i ewentualnego wykluczenia innych chorób. Dowiedz się dlaczego warto u siebie przeprowadzić diagnostykę celiakii.
Spis treści:
- Czym jest zespół jelita drażliwego?
- Celiakia a zespół jelita drażliwego – czy problemy zdrowotne mogą być spowodowane celiakią?
- Zespół jelita drażliwego a celiakia – gdy powodem dolegliwości jest gluten
- Kiedy warto wykonać badanie na celiakię?
- Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
Czym jest zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się najczęściej bólami brzucha oraz przewlekłymi i uciążliwymi biegunkami i zaparciami, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Przez zmiany organiczne rozumie się uszkodzenia strukturalne (anatomiczne) jelit, a przez zmiany biochemiczne błędy w procesach przemiany materii.
Zespół jelita drażliwego często uaktywnia się już w okresie dojrzewania, dużą część przypadków rozpoznaje się u osób do 45. roku życia. Problem ten dotyka dwukrotnie częściej kobiety, co jednak nie musi wynikać z ich większej zachorowalności, ale częstszego zgłaszania się po poradę lekarską. Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może chorować aż 10-15% ludzi na całym świecie (a w krajach wysoko rozwiniętych jest to nawet do 20%, co powoduje, że choroba ta urasta do rangi choroby cywilizacyjnej).
Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego? Czy towarzyszy wam często:
- Wzdęcia
- Zaparcia
- Biegunki
- Bóle brzucha
- Apatia
- Brak apetytu
- Notoryczne zmęczenie
- Wiele innych niepokojących objawów
Celiakia a zespół jelita drażliwego – czy problemy zdrowotne mogą być spowodowane celiakią?
Częste i liczne dolegliwości przeszkadzają w codziennym życiu. Warto poznać ich przyczynę i skutecznie wyeliminować je z życia twojej rodziny. Jeżeli powyższe problemy dotyczą także Ciebie, warto zainteresować się chorobą znaną jako celiakia.
Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu – białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Bez wątpienia jest ona najpoważniejszą nietolerancją pokarmową, gdyż jako jedyna prowadzi do reakcji autoimmunologicznej – wyniszczającej organizm, a dokładniej kosmki jelitowe. Przy celiakii spożywany gluten traktowany jest przez organizm jako trucizna, w związku z tym zaczyna on się bronić. W jaki sposób? Wytwarzając przeciwciała, które wyniszczają kosmki jelitowe.
.
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Zachorować na nią można tylko wtedy, gdy ma się do niej predyspozycje. Za trwałą nietolerancję glutenu odpowiadają geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Pierwszy z genów występuje u 90–95% chorych, a drugi – u 5–10%. Ich brak oznacza, że nie ma możliwości zachorowania na celiakię (teraz i w przyszłości), a choroba zostaje wykluczona. Celiakia często mylnie nazywana jest choroba wieku dziecięcego, tymczasem może uaktywnić się w każdym wieku.
Zespół jelita drażliwego a celiakia – gdy powodem dolegliwości jest gluten
Czy wiesz, że dolegliwości związane mylnie z zespołem jelita drażliwego mogą zniknąć po przejściu na dietę bezglutenową jeżeli chorujesz na celiakię?! Jedynym lekarstwem na wszystkie objawy jest usunięcie glutenu z życia. To bardzo radykalny krok i przed wprowadzeniem diety do życia, warto wykonać badanie na celiakię i upewnić się, że dolegliwości faktycznie wywołane są przez tę chorobę
Badanie genetyczne może w 100% wykluczyć obecność celiakii w twojej rodzinie. Dzięki czemu diagnostyka będzie mogła ruszyć do przodu.
Celiakia to niebezpieczna choroba, nieleczona prowadzi do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych w tym do nowotworu jelita. Celiakia jest podstępną chorobą „udaje” bowiem inne schorzenia i często jest mylnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego lub alergia pokarmowa. Bez odpowiedniej diagnozy pacjenci bezskutecznie leczą się na inne choroby, podczas gdy przyczyną ich dolegliwości jest nietolerancja glutenu. Można sprawdzić to jednym badaniem i nie tracić więcej czasu i pieniędzy.
Jeżeli podejrzewasz siebie lub u swojego dziecka zespół jelita drażliwego lub alergię pokarmową, koniecznie pomyśl o wykonaniu badania w kierunku celiakii.
Kiedy warto wykonać badanie na celiakię?
Kiedy twoje dziecko lub dorosły członek rodziny:
- ma brak apetytu i niską wagę
- cierpi na wzdęcia i bóle brzucha
- ma cukrzyce
- zmaga się ze problemami tarczycy
- występują anomalie skórne
- ma anemię
- ma niedobory żelaza
- często choruje i ma obniżoną odporność
- pojawiają się afty i zapalenia kącików
- ma problemy ze szkliwem zębnym
- jest bez energii i uśmiechu
- zauważasz stany depresyjne, przygnębienia
- wykryto już tę chorobę w rodzinie
- jeśli pojawiają się nietypowe objawy celiakii
- możliwa ukryta forma celiakii
- jeśli występują objawy wskazujące na celiakię a tradycyjne metody nie dają jednoznacznego wyniku
Nie lekceważ tych objawów, są one pierwszym sygnałem do wykonania badania w kierunku celiakii. Pamiętaj o tym, że jeśli nie masz objawów choroby a w Twojej rodzinie wystąpiła już celiakia, albo się ją podejrzewało, wówczas jesteś w grupie ryzyka. Początkowo objawy nie muszą być widoczne, ale nie oznacza to, że uszkodzenie jelit nie następuje. Pamiętaj też o tym, że celiakia to nie tylko choroba dziecięca – ona też występuje u dorosłych. Objawy celiakii i zespołu jelita drażliwego są bardzo zbliżone do objawów występujących przy nietolerancji laktozy dorosłych.
UWAGA! Celiakia jest chorobą mogącą przebiegać w sposób utajony i skąpoobjawowy. Nawet przy relatywnie łagodnym przebiegu może ona jednak wpływać na ciążę i poród u kobiety chorej na celiakię.
Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
Pobierz próbki do badania na celiakię w punkcie pobrań
Całkowity koszt badania: 377,-
Umów badanie
Pobierz próbki do badania na celiakię sam w domu
Twoje próbki zostaną objęte bezpłatną gwarancją na wypadek
nieprawidłowego pobrania – 100% bezpieczeństwo.
Może zainteresuje Cię również:
Badanie obejmuje:
–Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
–Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
–PisemneZalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Nasi specjaliści
Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00
Przeczytaj więcej: