Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, to choroba jelita cienkiego, która nieleczona może przynieść wiele szkód w naszym organizmie. Dlatego też tak ważna jest jej odpowiednia diagnostyka. Badania na celiakie dadzą nam pewność, czy zauważone przez nas objawy powinny być leczone dietą bezglutenową. Warto więc skorzystać z nich, kiedy tylko zauważymy coś niepokojącego u siebie lub też u naszego dziecka.
Jakie badania na celiakię warto wykonać?
Kompleksowa diagnostyka celiakii obejmuje kilka etapów. W przypadku chęci wykluczenia celiakii, badanie genetyczne stwarza możliwość uzyskania pewnej informacji już w pierwszym kroku. Dlaczego? Ponieważ negatywny wynik testu DNA na celiakię jest równoznaczny z wykluczeniem tej choroby w momencie badania, ale i do końca życia. Natomiast jeśli wynik testu jest pozytywny, wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że winowajcą naszych problemów zdrowotnych jest celiakia. Jednak w takiej sytuacji konieczne jest potwierdzenie wstępnej diagnozy w oparciu o badania serologiczne, bądź biopsję jelita. Dalszą ścieżkę diagnostyczną warto skonsultować z lekarzem.
Badanie można umówić korzystając z poniższego formularza. Wystarczy wypełnić dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Państwem w dogodnym momencie.
Umów badanie
Celiakia – badanie genetyczne czy serologiczne?
Wiele osób uważa, że badanie genetyczne na celiakię daje pewny wynik. Dodatni wynik badania genetycznego to informacja, że w organizmie są predyspozycje zapisane w naszym kodzie DNA. Jednakże nie stanowi to o tym, czy choroba jest ujawniona i rozwinięta. Ponadto badanie DNA jest całkowicie niezależne od ilości glutenu w diecie. Dlatego też można je wykonać nawet wtedy, kiedy pacjent zaczął sam stosować dietę bezglutenową.
Wskazówką zaś do stwierdzenia choroby jest badanie serologiczne. Jeżeli wykaże ono nieprawidłowości, należy wykonać diagnostykę jelita cienkiego i na tej podstawie postawić ostateczną diagnozą.
Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?
- Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
- Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
- Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
- W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
- Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
- Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
- Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
- Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
- Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji
Celiakia badanie – kiedy zrobić?
Badanie na celiakię należy zrobić, kiedy zauważymy pierwsze oznaki nietolerancji gluteny. Objawami są najczęściej bóle brzucha, wymioty, biegunki i wzdęcia, które nasilają się po spożyciu produktów takich jak pieczywo, czy też makaron. U dzieci warto zwrócić także uwagę na powolniejszy wzrost i brak apetytu.
Celiakia badanie – jaka jest jego cena?
Badanie na celiakię nie jest bardzo kosztowne. Jego cena uzależniona jest od placówki, jednak najczęściej mieści się ona w granicach 300-450 zł wraz z diagnostyką.