Pary, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, mają za sobą nieudane In Vitro lub doświadczyły poronienia lub poronień nawykowych zastanawiają się, co mogą zrobić, aby doczekać się upragnionego dziecka. Jakie badanie warto wykonać, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną niepowodzeń?
Poronienie, niepłodność, nieudane in vitro – jakie badanie warto wykonać?
Jednym z badań zalecanym przez ginekologów i genetyków jest kariotyp, który sprawdza czy w chromosomach rodziców nie ma żadnych zmian, które mogłyby negatywnie wpływać na poczęcie dziecka.
„Możliwość skorzystania z diagnostyki genetycznej par z problemami prokreacji pozwala na ocenę kariotypu i na wykluczenie bądź potwierdzenie, przyczyny genetycznej jako powodu istnienia problemów z rozrodem.”
Ze względu na to, że wykryte nieprawidłowości już u jednego z rodziców mogą przyczyniać się do niepowodzeń ciążowych, zaleca się, aby wykonać badanie kariotypu u pary.
Następnie wyniki (zarówno prawidłowe jak i nie) rodzice powinni skonsultować z lekarzem genetykiem, który na ich podstawie oraz zebranego wcześniej wywiadu będzie mógł wskazać najlepsze dalsze postępowanie oraz oszacować szanse pary na poczęcie dziecka.
Badanie kariotypu dla pary – jakie choroby wykrywa?
Nieprawidłowości jakie można wykryć w budowie kariotypu mogą dotyczyć zaburzeń ilościowych. Za pomocą tego badania można stwierdzić, czy występuje m.in. zespół Downa, Edwardsa, ale też zespół Klinefeltera, który jest związany z męską płodnością, zespół Jacobsa (dodatkowy chromosom Y u mężczyzn), zespół XXX (dodatkowy chromosom X u kobiet).
Druga grupa nieprawidłowości w chromosomach, którą można wykryć za pomocą badania kariotypu to nieprawidłowości w ich budowie, czyli wszelkie inwersje, translokacje, delecje, duplikacje.
Jak wygląda badanie kariotypu i jak się do niego przygotować?
Badanie kariotypu najczęściej wykonywane jest metodą cytogenetyczną, czyli zakładana jest hodowla komórkowa.
- Próbką krwi do badania jest krew z żyły odłokciowej, która zostaje pobrana jak do zwykłej morfologii.
- Do badania nie trzeba być na czczo.
- Dzień przed badaniem pacjent powinien dobrze się nawodnić oraz nie powinien spożywać alkoholu.
- Jeśli występują u pacjenta objawy infekcji, powinien przełożyć badanie na inny termin.
Badanie kariotypu dla pary jak można wykonać?
Na badanie kariotypu u pary nie trzeba czekać w długich kolejkach. Wykonując je prywatnie w naszym laboratorium rezerwujecie sobie Państwo dogodny dla siebie termin w najbliższej naszej placówce (dostępne punkty w całej Polsce).
Aby umówić się na badanie kariotypu dla pary wystarczy uzupełnić poniższy formularz zlecenia badania.
Cena badania kariotypu – co obejmuje?
- Badanie dla 1 osoby
- Pobranie bez kolejki w jednej z 300 placówek w Polsce nawet w dniu umówienia wizyty!
- Wynik w 15- 21 dni roboczych – najszybciej!!
- Badanie wykonane w laboratorium posiadającym doświadczenie w analizie kariotypów. Autoryzacja przez specjalistę z dziedziny laboratoryjnej genetyki medycznej.
- Brak przygotowania – do badania nie trzeba być na czczo.
- Wsparcie opiekuna badania 7 dni w tygodniu.
Cena: 499 zł
Umów badanie