Jak wygląda alergia u dziecka?

Alergik - jakie badania powinien wykonać

Alergia u dziecka - jakie są początki, Alergia u dziecka - od czego zależy czy dziecko będzie miało alergię, Alergia skórna i alergia pokarmowa u dzieci - często występują razem, Dziecko z alergią - na co zwracać uwagęAlergia to zespół niekorzystnych objawów, występujących z powodu zetknięcia się organizmu z alergenem, która nie jest powodem występowania objawów u pozostałych osób. Alergia u dzieci jest popularnym zjawiskiem.

Alergia u dziecka – jakie są początki?
Alergia u dziecka – od czego zależy czy dziecko będzie miało alergię?
Alergia skórna i alergia pokarmowa u dzieci – często występują razem
Dziecko z alergią – na co zwracać uwagę

Alergia u dziecka – jakie są początki?

Alergia u dziecka zaczyna się od trudności z układem pokarmowym (alergia pokarmowa). Później, zwykle w starszym wieku, występują alergie wziewne, czyli potocznie określane uczulenie na pyłki, sierść zwierząt lub roztocza.

Alergia u dziecka – od czego zależy czy dziecko będzie miało alergię?

Alergia u dziecka może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Badacze potwierdzają, że występowanie objawów alergicznych można pojawiać się w zależności od obciążenia rodzinnego, szczególnie w przypadku gdy przynajmniej jedno z rodziców ma alergię, ryzyko jej występowania u dziecka wzrasta o nawet 20-40 proc., jeśli oboje — szczególnie gdy mają tę samą jej postać — nawet do 72 proc

Alergia skórna i alergia pokarmowa u dzieci – często występują razem

Skórna, jak i pokarmowa alergia u dziecka może występować razem. Dowiedziono, że pojawienie się alergii skórnej lub pokarmowej nasila ryzyko zachorowania na astmę w okresie dzieciństwa. Uczulenie na składniki pokarmowe powoduje niejako uczulenie na alergeny wziewne. W związku z tym przeciwdziałanie wystąpienia alergii pokarmowej ma kluczowy wpływ na zapobieganie astmie u dzieci.

Dziecko z alergią – na co zwracać uwagę

Alergia u dziecka, a właściwie postępowanie z nią, jest uzależnione od wieku dziecka, jak i typu alergii. Należy ją skonsultować z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami, unikając działania alergenów, a jednocześnie zapewnić podawanie leków. Im więcej alergenów, tym większe nasilenie objawów alergii. Warto pamiętać, że istnieją tzw. uczulenia krzyżowe, czyli oprócz uczulenia na jedną substancję mogą się także pojawić uczulenia na inne. Jeśli wśród objawów pojawiają się trudności z oddychaniem, np. uczucie braku powietrza czy świszczący oddech, mogą one zagrażać życiu lub zdrowiu.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń