Alergia pokarmowa to taki rodzaj alergii, w którym po spożyciu niektórych pokarmów, zwykle tolerowanych przez wszystkich, doświadczamy nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dla życia objawów. Alergia pokarmowa najczęściej dotyczy dzieci, jednakże zawsze może się ona także rozwinąć w dowolnym wieku u dorosłych. Najczęściej występującymi alergiami pokarmowymi są alergia na mleko, alergia na gluten alergia na orzechy lub owoce. Które pokarmy najczęściej uczulają, jakie są objawy alergii pokarmowej, jak ją rozpoznać?
Alergia pokarmowa – czym jest?
Alergia pokarmowa to nadwrażliwość na konkretne pokarmy lub grupę pokarmów na tle immunologicznym. Alergia pokarmowa powoduje reakcję układu odpornościowego na składnik pożywienia stanowiący alergen. Towarzyszy jej podwyższony poziom przeciwciał IgE, wyróżniamy też mechanizmy IgE-niezależne oraz mieszane. Alergia pokarmowa najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym – może wystąpić już nawet u kilkumiesięcznych niemowlaków. Zazwyczaj dopiero w późniejszych wieku dochodzi do rozwinięcia alergii wziewnej.
Objawy alergii pojawiają się zwykle tuż po jego przyjęciu lub po kilku minutach, ale zdarza się też tak, że objawy są odsunięte w czasie i ujawniają się dopiero po kilku godzinach od spożycia posiłku z alergenem. Co ważne, do ich wywołania objawów alergii często nie potrzeba dużej ilości alergenu – czasami wystarczy naprawdę śladowa ilość uczulającego składnika. W alergii pokarmowej objawy powtarzają się każdorazowo po spożyciu określonego produktu żywnościowego, a potencjalnymi alergenami mogą być pokarmy, jak i dodane do nich substancje.
- Alergia pokarmowa jest często mylona z nietolerancją pokarmową, wywoływaną przez zaburzenia niezwiązane z układem immunologicznym (np. biochemiczne czy metaboliczne)
Objawy alergii pokarmowej
Objawy alergii pokarmowej będą zależeć od ilości spożytego alergenu, stopnia odpowiedzi immunologicznej i rodzaju alergenu. U dzieci objawy mogą pojawić się już po śladowych ilościach alergenu, zaś u dorosłych bardzo często potrzebna jest często większa ilość alergenu – jednakże jest to kwestia indywidualna.
Objawy w alergii pokarmowej to:
- Dolegliwości gastryczne – wymioty, biegunki, zgaga, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia brzucha, bóle brzucha (w tym kolki),
- Zespół alergii jamy ustnej – pieczenie i szczypanie w obrębie jamy ustnej, obrzęk warg,
- Problemy skórne – atopowe zapalenie skóry, wysypki, zaczerwienienia, bąble na skórze, pokrzywka
- Alergiczny nieżyt nosa,
- Alergiczne zapalenie spojówek (pieczenie i łzawienie oczu) wraz z typowymi workami pod oczami,
- Atak astmy oskrzelowej,
- Zaburzenia ciśnienia krwi,
- Wstrząs anafilaktyczny.
Objawy alergii pokarmowej mogą się różnić – inna charakterystyka objawów może wystąpić u dzieci, a inna u dorosłych.
Alergia pokarmowa jak rozpoznać?
Alergia pokarmowa często pojawia się wraz z objawami charakterystycznymi, które pojawiają się często kilka minut po spożyciu. Przebieg alergii pokarmowej może się różnić w zależności od wieku chorej osoby i stopnia nasilenia choroby. U dzieci objawy pojawiają się od razu po spożyciu, a reakcja alergiczna powoduje biegunki, ulewania czy zaostrzenie atopowego zapalenia skóry i jest powodowana przez minimalne ilości alergenu. U dorosłych objawy alergii pojawiają się zwykle po spożyciu trochę większej ilości pożywienia i są to najczęściej przewlekły ból brzucha, biegunki, wymioty, pokrzywki, obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs anafilaktyczny.
Pomiar stężenia przeciwciał IgE we krwi jest pewną i dokładną metodą diagnostyczną. Takie badanie można wykonać u każdego – nie wymaga odstawienia leków i nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne. Badania alergiczne z krwi można wykonać w panelu pokarmowym lub w w specjalnym teście molekularnym – Test ALEX
Potwierdzenie alergii pokarmowej oznacza stosowanie diety eliminacyjnej do momentu stwierdzenia poprawy tolerancji.
Diagnostyka alergii to często trudny i żmudny proces. Można ją poprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym etapem diagnozowania alergii może być szczegółowy wywiad lekarski. Taki wywiad może pomóc lekarzowi ocenić, czy w rodzinie występuje genetyczna predyspozycja do alergii (bo wówczas ryzyko, że pacjent mógł ją odziedziczyć, wynosi kilkadziesiąt proc.). Dobierze on także dalsze postępowanie. Drugą możliwością jest wykonanie szczegółowych badań przed wizytą u specjalisty. W takim przypadku po wykonaniu badań, najlepiej jak najszerszych i najdokładniejszych, udajemy się do lekarza w celu interpretacji wyników i dobraniu indywidualnego toku leczenia. Jakie zatem badania można wykonać?
Jak upewnić się, że to alergia pokarmowa?
Jakie są ich zalety tych badań?
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.
Co zawierają poszczególne panele alergiczne:
- Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
- Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
- Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
- Wynik badania od 5 do 10 roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Badanie jest wykonywane z próbki krwi
Umów badanie
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji i umówić się na badanie
Diagnostyka molekularna alergii jest często wykorzystywana w strategii diagnostycznej, polegającej na rozpoczęciu od wykonania pełnego panelu diagnostyki w pierwszym kroku. Po przeprowadzeniu tak szerokiego badania, jak test Diagnostyka alergii MAX, osoba badana udaję się z wynikami do lekarza w cel przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz interpretacji wyników badania.
Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.
Jakie są ich zalety tych badań?
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Diagnostyka określonych molekuł czyli komponentu budującego dany alergen
- Możliwość zastosowania u osób z nadwrażliwością na wiele alergenów niezwiązanych ze sobą
- Badanie aż 295 alergenów, w tym 178 molekuł i 117 ekstraktów
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów oraz poszczególnych molekuł
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – zastosowanie blokera CCD