22.10.21 w. odbędzie się konferencja „Nie jesteś sama” w ramach obchodów tegorocznego Dnia Dziecka Utraconego, który obchodzony jest 15 października. W tym dniu organizowane są msze św. w intencji dzieci nienarodzonych i przedwcześnie zmarłych oraz za ich najbliższych. Odbywają się również spotkania grup wsparcia oraz konferencje, które mają na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat poronienia i praw, które przysługują rodzicom w tej sytuacji.
„Nie jesteś sama…” – jak umiejętnie pomagać kobietom po poronieniu?
Jedną z licznych inicjatyw podejmowanych w związku z obchodami Dnia Dziecka Utraconego jest organizowana przez Fundację OPES konferencja „Nie jesteś sama..”. Odbędzie się ona 22.10.21 w Tarnowie. Jest ona dedykowana położnym, pielęgniarkom oraz osobom towarzyszącym kobietom po stracie. Jednym z prelegentów będzie Laboratorium testDNA, które poruszy istotny temat jakim są prawa przysługujące rodzicom po poronieniu (nawet, kiedy ciąża zakończyła się na wczesnym etapie!), czyli:
- Skrócony urlop macierzyński (56 dni),
- Możliwość dokonania pochówku,
- Zasiłek pogrzebowy 4 tys. zł.,
- Odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Personel medyczny otrzyma również wskazówki jaki i w jaki sposób zabezpieczyć próbkę z poronienia, aby pacjentka mogła wykonać badania genetyczne, które nie tylko umożliwią jej skorzystanie z praw po poronieniu (musi zostać określona płeć), ale również dadzą możliwość poznania przyczyny poronienia.
Podczas konferencji wystąpią również:
- Anna Stachulska, położna, specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego, która powie jak wspierać kobiety po poronieniu i jaka jest rola położnej,
- Joanna Pietrusiewicz – prezes Fundacji Rodzic Po Ludzku, ekspertka ds. praw kobiet w opiece okołoporodowej – poruszy temat opieki nad kobietą w sytuacji szczególnej zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej,
- Elżbieta Smajdor specjalista w dziedzinie logo terapii powie o metodach logoterapeutyczne w pracy z pacjentami
- Iwona Wróbel – Przebięda wypowie się na temat psychologicznego ujęcia wsparcia w sytuacji utraty dziecka.
Zobacz też: