Test na gluten – na jaki się zdecydować, aby zyskać pewny wynik i nie przepłacić?

Przypuszczasz że występuje u Ciebie celiakia i zastanawiasz się, jaki test w związku z tym wykonać? Przede wszystkim dobrze mieć świadomość, że jednoznaczną diagnozę (potwierdzenie choroby) można postawić na podstawie pozytywnych rezultatów minimum dwóch różnych badań. Z kolei wykluczenie celiakii jest możliwe na podstawie zaledwie jednego testu genetycznego – gdy wykonasz go na samym początku i celiakia zostanie wykluczona, dalsza diagnostyka nie jest potrzebna. Dowiedz się więcej.

Test na nietolerancję glutenu – co to jest celiakia?

Zanim wykona się test na nietolerancje glutenu, to warto dowiedzieć się więcej o samej chorobie. Celiakia, inaczej choroba trzewna, jest powszechnie występującą nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym oraz autoimmunologicznym. Z tego względu typowa dla tej choroby jest odpowiedź układu immunologicznego na spożycie glutenu, czyli grupy białek występujących w często spożywanych i popularnych zbożach – pszenicy, jęczmieniu i życie.testy na gluten, test na gluten

Jak celiakia przyczynia się do problemów zdrowotnych? U chorego na celiakię po spożyciu glutenu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita cienkiego m.in. poprzez wytworzenie przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko własnych tkankom. W jelicie stopniowo zanika naturalne pofałdowanie błony śluzowej jelita, co doprowadza do spłaszczania się kosmków jelitowych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia powierzchni jelita zdolnego do wchłaniania substancji odżywczych, a to skutkuje dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego oraz postępujących niedoborów żywieniowych.

WAŻNE! Celiakia może rozwinąć się w różnym wieku – najczęściej diagnozowana jest pomiędzy trzydziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Drugą najpopularniejszą grupą ryzyka są dzieci i niemowlęta. Najczęściej choroba wyzwalana jest przez czynnik zewnętrzny jak np. silny stres, infekcje, ciąża czy poważne operacje.

Testy na gluten – dlaczego badania DNA?

Trwała nietolerancja glutenu jest chorobą o podłożu genetycznym – tylko osoby z przynajmniej jednym genem odpowiadającym za celiakię (HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8) mogą więc zachorować. Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli nie masz predyspozycji genetycznych do zachorowania, nie zachorujesz na celiakię ani teraz, ani w przyszłości. Z tego względu najlepsze testy na gluten (potocznie nazywa się tak badania na celiakię), to te genetyczne. Badania krwi czy biopsja jelita nie pozwalają na wykluczenie choroby.

Pakiet Zdrowe Jelita banerpakiet zdrowe jelita mob

Testy na gluten – jak wygląda badanie genetyczne?

Bada się wymazy z wewnętrznej strony policzka zawierające komórki nabłonka, z których możliwe jest wyizolowanie DNA do dalszej analizy. Ich pobranie jest łatwe, bezbolesne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy – z powodzeniem można samemu pobrać próbki w domu. Używa się w tym celu wymazówki dostępne w specjalnym zestawie. Wymazówką pociera się kilkanaście razy wewnętrzną stronę policzka i tak pobrany materiał odsyła do laboratorium pocztą.

Badanie genetyczne jest wskazane:

  • u Pacjentów posiadających objawy ze strony układu pokarmowego typowe dla celiakii,
  • u krewnych chorych na celiakię, w tym u dzieci osób z celiakią,
  • u cierpiących na inne choroby powiązane z celiakią, np. choroba Dühringa, cukrzyca typu I, zespół Downa, niepłodność,
  • u osób będących na diecie bezglutenowej, u których wyniki badań serologicznych oraz biopsji mogą być fałszywie negatywne,
  • przy niejasnych lub sprzecznych wynikach badań serologicznych i histopatologicznych.

Celiakia zamow banerceliakia zamow baner mob

Test na nietolerancje glutenu – badania przeciwciał

Gdy genetyczny test na nietolerancję glutenu wskaże, że masz przynajmniej jeden z genów odpowiadających za celiakię, wykonuje się badania krwi (przeciwciał). Dzięki temu sprawdzane jest, czy choroba jest w danym momencie aktywna. Nietolerancja glutenu test z krwi – badane przeciwciała:

  •  całkowity poziom IgA,
  •  przeciwciała anty-tTG w klasie IgA,
  •  przeciwciała EMA w klasie IgA,
  •  przeciwciała anty-DGP w klasie IgA (u dzieci poniżej drugiego roku życia).

Gdy rezultat wykaże niedobór całkowitego IgA, przeciwciała powtarza się w klasie IgG.

Jeśli wynik badania DNA będzie pozytywny (masz predyspozycje genetyczne), a jednocześnie przeciwciała będą mocno podwyższone – gastroenterolog prawdopodobnie potwierdzi u Ciebie celiakię i zaleci całkowitą rezygnację z glutenu.

A jeśli serologiczny test na nietolerancję glutenu wskaże, że wszystko jest w normie? Aktualnie celiakia jest uśpiona. Warto jednak co jakiś czas, regularnie (co 2-3 lata, optymalnie raz w roku) badań przeciwciała. Dzięki temu możliwa będzie ewentualna szybsza reakcja, jeśli okaże się, że doszło do aktywacji celiakii.

Test na gluten – biopsja jelita

Gdy rezultat badania w kierunku przeciwciał nie jest jednoznaczny, może zostać zlecona Ci biopsja jelitowa. Jest ona wykorzystywana głównie do określenia stopnia zaawansowania schorzenia i oceny, w jakim stanie są jelita (u pacjentów z trwałą nietolerancją glutenu pod wpływem tego składnika dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych, które biorą udział w przyswajaniu substancji odżywczych).

Można spotkać się z informacją, że biopsja jelitowa umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie celiakii. Takie myślenie to błąd, ponieważ w tym przypadku za każdym razem konieczne jest dodatkowe badanie (genetyczne lub z krwi). Istnieją ponadto inne niż celiakia przyczyny zaniku kosmków jelitowych.

Uwaga! Celiakia nie jest tym samym, co alergia czy nadwrażliwość na gluten. Nie można jej więc wykryć w testach na alergie czy nietolerancje pokarmowe IgE i IgG.

Dlaczego test na nietolerancję glutenu w naszym laboratorium da Ci pewność?

  • Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
  • Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
  • Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
  • W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
  • Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
  • Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
  • Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
  • Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
  • Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.

Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię..

Celiakia, testy na gluten i nie tylko – dowiedz się więcej: 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń