Objawy nietolerancji glutenu (celiakii) mogą być bardzo różne. U każdego choroba będzie przebiegała trochę inaczej. Najłatwiejsza do rozpoznania wydaje się klasyczna postać celiakii, której towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nudności i wymioty oraz zaparcia. Objawy nietolerancji glutenu nie muszą jednak dotyczyć wyłącznie przewodu pokarmowego. U 70% pacjentów z nowo rozpoznaną celiakią nie występują problemy gastryczne.
Trwała nietolerancja glutenu – choroba dzieci i dorosłych
Choć w przeszłości powszechnie sądzono, że celiakia jest schorzeniem wieku dziecięcego, z którego wyrasta się po osiągnięciu dorosłości. Dziś już wiemy, że było to błędne przekonanie.
Obecnie 60% nowo rozpoznawanych przypadków celiakii dotyczy osób dorosłych (szczyt zachorowań przypada na 3. i 4. dekadę życia), spośród których 15–20% ma ponad 60 lat.
Oczywiście zdarza się tak, że objawy celiakii znikają, gdy dziecko wejdzie w wiek dojrzewania. Nie oznacza to jednak, że nagle wyzdrowiało. Gluten nadal będzie wyniszczał organizm dziecka, tylko nie będą temu towarzyszyły żadne objawy. To właśnie dlatego osoba ze zdiagnozowaną celiakią musi stosować dietę bezglutenową przez całe życie, a nie tylko w czasie wystąpienia dolegliwości.
Nietolerancja glutenu objawy – wiek a przebieg choroby
Nawet 7-krotnie częściej mamy do czynienia z tzw. celiakią skąpoobjawową, która występuje głównie u osób dorosłych i ma przeważnie dość nietypowy przebieg. Pojawia się np. anemia, hipercholesterolemia, problemy neurologiczne czy zaburzenia płodności (w tym nawykowe poronienia). Szeroki zakres objawów oraz ich różne nasilenie sprawiają, że diagnostyka celiakii staje się sporym wyzwaniem dla lekarzy. Widać to nawet w statystykach.
Obecnie 95% chorych nie wie, że cierpi na trwałą nietolerancję glutenu, a postawienie prawidłowej diagnozy – od wystąpienia pierwszych symptomów choroby – trwa średnio 10 lat.
Warto też dodać, że objawy nietolerancji glutenu nie muszą wystąpić po każdym spożyciu produktu zawierającym szkodliwe białko. Choroba może dawać o sobie znać tylko co jakiś czas lub wcale.
U dzieci do 2 roku życia nietolerancja glutenu będzie objawiała się przede wszystkim biegunką, bólem brzucha, wymiotami czy zaparciami. W przypadku starczych dzieci często dochodzi jeszcze niedobór wzrostu i wagi. To jednak nie koniec. Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole często pojawiają się niestety kolejne problemy – maluch gorzej się uczy, jest zmęczony, rozdrażniony i apatyczny. Oczywiście są to tylko wybrane objawy nietolerancji glutenu u dzieci, które mogą się ujawnić, ale nie muszą. Musimy mieć bowiem na uwadze, że każdy organizm jest inny i będzie inaczej reagował na zawarty w pożywieniu gluten.
Dlaczego nietolerancja glutenu wymaga leczenia?
Wielu chorych nie zadaje sobie sprawy, jakie spustoszenie w ich organizmie sieje nieleczona trwała nietolerancja glutenu. Aby móc sobie to uświadomić trzeba najpierw zrozumieć, czym właściwie jest to schorzenie. Celiakia jest trwałą, mającą podłoże genetyczne i immunologiczne, nietolerancją glutenu, czyli białka obecnego m.in. w życie, jęczmieniu, pszenicy i w śladowych ilościach także w owsie, który często bywa nim zanieczyszczony.
U osób z celiakią spożycie glutenu (nawet w niewielkich ilościach) powoduje nieprawidłową reakcje układu odpornościowego, który zwraca się przeciwko tkankom gospodarza – konkretnie przeciwko kosmkom jelitowym, czyli strukturom odpowiedzialnym za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. W celiakii mamy do czynienia z chronicznym zapaleniem jelita cienkiego, czego skutkiem jest stopniowe zanikanie kosmków jelitowych. Spada produkcja enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie substancji pokarmowych, np. laktozy, czyli cukru mlecznego.
W miarę upływu czasu dochodzi do coraz większych niedoborów pokarmowych, w tym niedoboru witamin i składników mineralnych. To z kolei zaburza pracę wielu struktur organizmu – serca, układu nerwowego, rozrodczego oraz skóry. W najgorszym przypadku u osób nieleczonych może rozwinąć się nawet choroba nowotworowa.
Nietolerancja glutenu objawy – jest szansa na pozbycie się dolegliwości
Osoby chore na celiakię nie muszą sięgać po środki farmakologiczne, aby pozbyć się objawów choroby – złego samopoczucia, bólu brzucha, wzdęć czy biegunek. Objawy te mogą zniknąć po zastosowaniu diety bezglutenowej. Zmiana sposobu żywienia jest dla chorego szansą na całkowity powrót do zdrowia. Nim jednak przejdzie na ścisłą dietę bezglutenową, powinien poddać się szczegółowej diagnostyce pod kątem celiakii. Jak sprawdzić nietolerancję glutenu?
Umów badanie
Badanie na celiakię – dlaczego warto wykonać?
- Oferujemy szeroki zakres usług (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania na celiakię otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej.
- Na każdym etapie możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów, którzy dostępni są dla Ciebie 7 dni w tygodniu
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
Celiakia objawy, diagnostyka i leczenie – dowiedz się więcej: