Jeśli dokuczają Ci przewlekły ból brzucha, wzdęcia, biegunki anemia lub masz problemy ze szkliwem, oznacza to, że wystąpiły u ciebie typowe objawy celiakii. Wykonaj badanie na celiakię czyli trwałą nietolerancję glutenu. U 50% osób, które zrobiło test DNA na celiakię, potwierdzono występowanie genów wywołujących chorobę. To najłatwiejsza i najskuteczniejsza metoda, ponieważ nie wymaga spożywania glutenu przed wykonaniem testu, jak w przypadku standardowych badań krwi. Jest to szczególnie ważne gdy odstawiłeś wcześniej gluten i nie chcesz ponownie narażać się na wzdęci czy wymioty.
Najbardziej dokładne badanie na celiakię
Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….
Test DNA na celiakię – gdzie wykonać?
Spis treści
Badanie DNA to jedyne badanie, które z tak dużą skutecznością i pewnością pozwala wykluczyć celiakię oraz uniknąć biopsji jelita cienkiego. Badanie jest proste, wygodne i można je zrobić samemu w domu lub w jednej z niespełna 300 placówek w całej Polsce.
Polega na pobraniu próbki materiału genetycznego i wysłaniu go do laboratorium, gdzie specjaliści poddadzą go wnikliwej analizie. Otrzymany wynik jest pewny i jednoznaczny.
Umów badanie
Umów się na badanie lub bezpłatną konsultację za pomocą powyższego formularza. Oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.
Dodatni wynik testu DNA – co robić?
Wynik badania genetycznego na celiakię może całkowicie wykluczyć chorobę lub potwierdzić możliwość jej wystąpienia. Wynik pozytywny powinien być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Jedynym “lekarstwem” na celiakię jest ścisła i restrykcyjna dieta bezglutenowa. Dzięki niej jelita odzyskają swoją sprawność a dolegliwości związane z celiakią ustąpią.
Efekty leczenia celiakii
Celiakia to skomplikowana choroba, proces rekonwalescencji również – u każdego może przebiegać inaczej. Pierwsze efekty diety bezglutenowej widoczne mogą być już po kilku tygodniach, czasami ten czas jest dłuższy od kilkunastu miesięcy a czasem i dłużej. Dzieje się tak, ponieważ organizm potrzebuje czasu aby odbudować zniszczone kosmki jelitowe i zacząć wchłaniać składniki odżywcze.