Trombofilia diagnostyka – kiedy ją wykonać i jak powinna wyglądać?

Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka trombofilii

Trombofilia diagnostyka której stanowi dla nas często nie lada wyzwanie, to choroba prowadząca do pojawiania się skrzepów, utrudniających przepływ krwi przez nasze naczynia krwionośne. Przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjnych to kluczowy element diagnostyki trombofilii, dlatego w przypadku jej podejrzenia warto wiedzieć na co powinniśmy się przygotować. Poniżej znajdziesz informacje, jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka choroby oraz jakie są wskazania do jej wykonania.

Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka trombofilii?

Trombfilia diagnostyka której opiera się głównie na badaniach genetycznych, może być zarówno wrodzona jak i nabyta. Specjalista rozpoznający chorobę, zaraz po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych oraz badań genetycznych, które pozwolą na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Jakie badania wykonać przy diagnostyce trombofilii?

W celu rozpoznania choroby, jaką jest trombofilia diagnostyka jaką należy wykonać opiera się głównie na badaniach genetycznych. Lekarz prowadzący zleci zapewne badania, które wykryją nieprawidłowości oraz mutacje genetyczne m.in. takie jak: mutacja czynnika V Leiden, mutacja genu protrombiny, MTHFR, PAI-1 oraz V R2.

Trombofilia – diagnostyka czynników ryzyka choroby zakrzepowej

Czynników ryzyka choroby zakrzepowej jest wiele. Niektóre z nich wykrywane są przy pomocy badań genetycznych, wykonywanych w specjalistycznych laboratoriach medycznych. Czynniki ryzyka choroby zakrzepowej to m.in. mutacja czynnika V Leiden czy też mutacja genu protrombiny.

Jakie są wskazania do diagnostyki trombofilii?

Wskazań do wykonania badań diagnostycznych w kierunku trombofilii może być wiele, jednak we wszystkich przypadkach wskazane jest wykonanie testów genetycznych, potwierdzających lub wykluczających występowanie choroby. Jednym ze wskazań do przeprowadzenia testów jest poronienie, dlatego jeśli znalazłaś się w takiej sytuacji, zapytaj swojego lekarza o badania diagnostyczne w kierunku wykrycia trombofilii.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń