Trombofilia wrodzona jest zapisaną w genach predyspozycją do tworzenia się zakrzepów w żyłach i tętnicach. Trombofilia jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, które są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepicy ze względu na zmiany hormonalne i ucisk powiększającej się macicy na okoliczne naczynia krwionośne. Czynniki te wraz z genetyczną skłonnością, mogą prowadzić do zatoru i przyczyniać się do komplikacji w trakcie ciąży, a nawet do nawykowych poronień. Obawiasz się o swoje zdrowie i Twojego dziecka, a może podejrzewasz u siebie genetyczne predyspozycje do zakrzepicy? Trombofilia badanie – sprawdź szczegóły!
Trombofilia badanie – na czym polega badanie na trombofilię?
Trombofilia wrodzona jest uwarunkowana genetycznie. Mutacje w określonych genach, powodują różne przykre następstwa zdrowotne jak samoistne poronienia, powikłania położnicze a także rozwój choroby zakrzepowo-zatorowej. Rozpoznanie wszystkich typów mutacji jest możliwe za pomocą testów genetycznych. Badanie trombofili wymaga pobrania próbki wymazu z wewnętrznej strony policzka przy użyciu prostego zestawu. Jest to na tyle łatwa, w pełni bezpieczna i bezbolesna procedura, że można śmiało samodzielnie pobrać wymaz. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium, a wynik dostępny jest w czasie krótszym niż tydzień.
Trombofilia badanie – ile kosztuje badanie na trombofilię?
Koszt badania w przypadku samodzielnego pobrania wymazu z policzka to 387 zł, obejmuje wszystkie opłaty związane z dostarczeniem domowego zestawu pobraniowego oraz ubezpieczenie. Jeśli jednak pacjent wolałby by próbka została pobrana przez wykwalifikowany personel medyczny, możliwa jest rezerwacja wizyty w najbliższej placówce. Wówczas cena badania to 437 zł. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, możliwe jest też pobranie próbki materiału genetycznego podczas wizyty domowej. Cena takiej usługi ustalana jest indywidualnie.
Trombofilia badanie – kto powinien wykonać badanie na trombofilię ?
Badanie trombofili wrodzonej jest wskazane u osób:
- z objawami zaburzeń zatorowo-zakrzepowych lub z historią epizodu zakrzepowego,
- rodzinne obciążonych występowaniem zakrzepicy,
- mających problem z utrzymaniem ciąży (samoistne poronienia, trudności w implantacji zarodka),
- planujących ciążę,
- rozważających stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Należy podkreślić, że genetyczna skłonność do tworzenia zakrzepów jest szczególnie niebezpieczna w okresie ciąży, ze względu na intensywnie zachodzące zmiany w organizmie kobiety, które sprzyjają wystąpieniu objawów choroby zakrzepowo-zatorowej. Ponadto, poszczególne mutacje, przyczyniają się do wystąpienia ryzyka powtarzających się poronień. Jeśli zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, prosty zestaw pobraniowy “trombofilia badanie” pozwoli Ci rozwiać wątpliwości.
Trombofilia badanie – czy istnieje możliwość refundacji badania z NFZ?
Kobiety z podejrzeniem choroby genetycznej, u których wystąpiły poronienia mają możliwość skorzystania z refundacji niektórych badań, które są ujęte w programach profilaktycznych. Decyzja o istnieniu wskazań medycznych niezbędnych do uzasadnienia skierowania w ramach NFZ wydawana jest na podstawie wywiadu i oceny lekarza genetyka. Badanie trombofili jest w pełni refundowane, jeśli specjalista uzna, że może ona stanowić zagrożenie dla ciąży.
Trombofilia badanie – bądź pewna!
Wczesne wykrycie zakrzepicy pozwola na wprowadzenie skutecznego planu leczenia i profilaktyki. Dla kobiet starających się o potomstwo, diagnoza trombofili wrodzonej jest nieocenionym źródłem informacji i podstawą do wdrożenia odpowiedniego leczenia, które pozwala na szczęśliwie zakończoną i zdrową ciążę.