Na czym polegają badania na niepłodność?

Tagi: ,
W jaki sposób przeprowadzane są badania na niepłodność

Niepłodność jest problemem, który dotyka pary w coraz młodszym wieku. Problemy z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem mają zróżnicowane podłoże i często wymagane są specjalistyczne badania w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń. Na szczęście można wykonać takie badania prywatnie, bez oczekiwania miesiącami na skierowanie.

W jaki sposób przeprowadzane są badania na niepłodność?

Badania na niepłodność mają zróżnicowaną formę i zależą od tego, co dokładnie ma być badane. Specjalistyczne analizy dotyczą zwykle badań genetycznych, których celem jest ustalenie, czy w DNA znajdują się nieprawidłowości, które często są dziedziczone przez potomstwo. Obejmują również poszukiwanie wadliwych genów u rodziców, które wywołują zaburzenia ograniczające możliwość poczęcia i utrzymania ciąży. Testy są wykonywane z próbki krwi – nie trzeba w żaden specjalny sposób przygotowywać się do badań.

Ile zapłacimy za badania na niepłodność?

Cena badań genetycznych zależy od typu wybranej analizy. Można za nie zapłacić zarówno 500, jak i ponad 1000 złotych. Należy zapytać o cennik wybranego laboratorium i na tej podstawie podjąć decyzję odnośnie wyboru badania. Kiedy testy genetyczne są wykonywane w pakiecie lub dotyczą pary, wówczas można liczyć na korzystną cenę.

Badania na niepłodność – kiedy wyniki ?

Czas oczekiwania na wynik badań na niepłodność jest różny i zależy od tego, jakie badanie w kierunku niepłodności jest wykonywane. Dla przykładu, na wynik badania kariotypu oczekuje się około 3 tygodni, natomiast badanie KIR oferuje wynik już w 7 dni roboczych. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wykonanie specjalistycznych badań wymaga czasu – kiedy wyniki są dostępne, można je znaleźć na portalu pacjenta.

Badania na niepłodność – czy do badania trzeba się przygotować?

Sposób przygotowania do badań zależy od wybranego rodzaju analizy. Badania na niepłodność analizujące geny nie wymagają wcześniejszych przygotowań, nie trzeba zgłaszać się na czczo. Zawsze przed wykonaniem badania można dowiedzieć się w laboratorium, jak należy się przygotować do wykonania danego testu, by uzyskany wynik był wysoce wiarygodny.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń