Badanie martwego płodu to właściwie badanie tkanek pochodzących z poronienia. Do analizy nie wykorzystuje się fragmentów płodu, a zabezpieczony fragment kosmówki, łożyska czy pępowiny. Badanie może pomóc w ustaleniu przyczyn poronienia i dlatego w obliczu poronienia warto postarać się o zabezpieczenie odpowiedniego materiału do badania.
Dlaczego warto wykonać badanie martwego płodu?
Badanie genetyczne martwego płodu ma na celu sprawdzenie stanu chromosomów płodu – jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości to dzięki temu można ustalić przyczynę poronienia. Lekarz genetyk lub ginekolog jest w stanie określić ewentualne ryzyko przy kolejnej ciąży, a często uzyskany wynik umożliwia odpowiednie leczenie pary.
Jak wiarygodne jest badanie martwego płodu?
Badanie po poronieniu zapewnia wynik, któremu można w pełni zaufać. Laboratorium dokładnie bada przekazaną próbkę, dzięki czemu jest to zwykle jedyna możliwość ustalenia przyczyn poronienia. Również w przypadku ustalenia płci płodu wynik jest uznawany za pewny i dzięki temu możliwe jest uzyskanie w USC aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym.
Ile kosztuje badanie martwego płodu?
Badanie martwego płodu, którego celem jest ustalenie przyczyny poronienia i ocena chromosomów płodu kosztuje około 800 złotych. W przypadku analizy, której celem jest wyłącznie ustalenie płci płodu bez zaawansowanych badań genetycznych, koszty nie powinny przekroczyć 400 złotych. Warto zapytać o dokładne cenniki bezpośrednio w wybranej placówce, ponieważ cena może różnić się nawet w zależności od miasta.
Czy badanie martwego płodu można wykonywać na NFZ ?
W ramach NFZ możliwe jest wykonanie badania histopatologicznego materiału z poronienia – zwykle zabezpiecza się próbkę w czasie wykonywania zabiegu łyżeczkowania. Jest to jedyne badanie refundowane, które zostanie wykonane bezpłatnie po poronieniu. W przypadku badań genetycznych martwego płodu nie ma możliwości ubiegania się o refundację i należy zapłacić za taką analizę z własnej kieszeni, jest to bowiem badanie dodatkowe.