Niepłodność męska uważana jest za wstydliwy problem, ale wbrew pozorom nie jest rzadkim problemem. Ten rodzaj niepłodności może dotykać nawet 15% par, które bezskutecznie starają się o poczęcie przez co najmniej 12 miesięcy. Problem z męską płodnością może mieć wiele przyczyn, a w wielu przypadkach stan ten można wyleczyć.
Niepłodność męska – jakie są przyczyny?
Niepłodność męska wymaga diagnostyki, ponieważ może mieć wiele przyczyn. Bardzo często należy do nich dieta bogata w przetworzoną żywność, sięganie po używki, przyjmowanie leków czy choroby przewlekłe. Ryzyko niepłodności wzrasta u mężczyzn wraz z wiekiem, a także przy przemęczeniu i życia w nadmiernym stresie.
Diagnostyka niepłodności męskiej – jakie badania wykonać?
Podstawowym badaniem w diagnostyce męskiej niepłodności jest analiza nasienia. Badaniu podlega wówczas liczba i ruchliwość plemników, a także ogólne parametry nasienia, jak np. jego lepkość. Lekarz może zlecić badania hormonalne, a także testy SCD i HBA. Diagnostyka zawsze opiera się na wywiadzie z pacjentem, który poprzedza wykonanie badań.
Czy można leczyć męską niepłodność?
Można leczyć męską niepłodność, jednak wymagane jest ustalenie przyczyny niepłodności. Z tego powodu istotny jest wywiad lekarski oraz wykonanie dodatkowej diagnostyki. Pierwszym zaleceniem lekarza może być zmiana stylu życia, diety czy leczenie chorób przewlekłych. Zaleca się spożywanie suplementów i leków, które poprawiają parametry nasienia. Niepłodność męska może być leczona również poprzez inseminację czy in-vitro.
Niepłodność męska – kiedy będą wyniki ?
Czas oczekiwania na wyniki badań niepłodności zależą od tego, jaka analiza jest przeprowadzana. Na zwykłe badania biochemiczne czeka się kilka-kilkanaście godzin. Podstawowe wyniki oceniające parametry nasienia są również dostępne w tym samym dniu roboczym. Jeśli nasienie jest poddawane posiewowi to wówczas na wynik czeka się 7-10 dni. Przy zlecaniu konkretnego badania w laboratorium można otrzymać informację odnośnie tego, kiedy wynik będzie gotowy do odbioru.