Utrata ciąży jest zawsze traumatycznym wydarzeniem. Poronieniu towarzyszą charakterystyczne objawy, które jednak wiele ciężarnych może przeoczyć, zwłaszcza kiedy ciąża nie jest jeszcze potwierdzona przez lekarza. Zdarza się, że poronienie na wczesnym etapie ciąży może być pomylone z menstruacją.
Jakie są oznaki poronienia?
Na poronienie składa się zespół charakterystycznych objawów. Pojawia się wówczas krwawienie z dróg rodnych o jasnym zabarwieniu, któremu mogą towarzyszyć skrzepy i większe fragmenty tkanek. Często występuje ból podbrzusza połączony ze skurczami, a także ból odczuwany w dole pleców. Objawy poronienia mogą nasilać się po kilku godzinach i trwają nawet kilka dni.
Jakie są przyczyny poronienia?
Ciężko jest jednoznacznie określić, jakie są przyczyny poronienia. Nawet 80% utraty ciąż przed 22 tygodniem związanych jest z wadami genetycznymi płodu. Poronienie może być spowodowane silnym wysiłkiem fizycznym, stresem, zaburzeniami hormonalnymi czy przyjmowanymi lekami. Ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania po poronieniu, dzięki której możliwe jest określenie przyczyn poronienia.
Pierwsze poronienie – jakie badania warto wykonać?
Po pierwszym poronieniu warto wykonać badanie materiału z poronienia, jeśli została zabezpieczona odpowiednia próbka. Może nią być niewielki fragment kosmówki, pępowiny czy łożyska. Takie badanie wskaże, czy dziecko było obciążone wadą genetyczną. Najczęściej są to wady genetyczne, na których wystąpienie nie miał wpływu stan zdrowia rodzica. Oznacza to, że tak naprawdę nie można było nic zrobić, aby uniknąć poronienia.
Statystyki pokazują, że 60-80% wszystkich wczesnych poronień jest spowodowanych właśnie przez wady genetyczne zarodka. Poznanie przyczyny poronienia, daje rodzicom możliwość nie tylko przejście i zamknięcie etapu żałoby, ale również szybszego powrotu do równowagi psychicznej.
Zaleca się ponadto wykonać podstawową diagnostykę, która wskaże stan zdrowia rodziców – badania krwi, moczu czy poziom hormonów płciowych. Kobieta powinna wykonać USG narządów rodnych, które może wskazać wady anatomiczne negatywnie wpływające na rozwój ciąży.
Jak leczyć poronienia nawracające?
Poronienia nawracające, czyli nawykowe to co najmniej dwie utraty ciąży z rzędu. W zastosowaniu odpowiedniego leczenia niezwykle ważne jest zdiagnozowanie przyczyny poronienia. Dzięki rozpoznaniu przyczyny można zwiększyć szansę na donoszenie kolejnej ciąży. Leczenie poronień nawracających może opierać się na podawaniu hormonów, stosowaniu immunoglobulin czy zapłodnieniu pozaustrojowym.