Genotypowanie KIR – w jakich okolicznościach wykonuje się badanie?

genotypowanie-kir-w-jakich-okolicznosciach-wykonuje-sie-badanie

Genotypowanie KIR to analiza, którą zaleca się wykonywać w diagnostyce niepłodności immunologicznej. Lekarze zalecają wykonywać je razem z analizą KIR, dzięki temu wynik będzie miał jeszcze wyższą wiarygodność. Badanie można wykonać w sprawdzonych laboratoriach genetycznych zlokalizowanych na terenie całego kraju – nie ma większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej placówki.

W jakim celu wykonywane jest genotypowanie KIR ?

Genotypowanie KIR wykonuje się w celu zdiagnozowania niepłodności o podłożu immunologicznym. Zaleca się je wykonywać przy problemach z poczęciem dziecka, nawykowymi poronieniami, nieudanymi procedurami in vitro. Proste badanie ma duże walory diagnostyczne, szczególnie jeśli przyczyny niepłodności są trudne do zdiagnozowania. Wiele par decyduje się na analizę już na etapie planowania ciąży.

Genotypowanie KIR jak się przygotować?

Genotypowanie KIR nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, jest to bowiem analiza genetyczna, a geny są przypisane do człowieka przez całe życie. Nie trzeba zgłaszać się na badanie na czczo czy zachowując wcześniej określoną dietę. Wystarczy umówić się na pobranie próbki w określonym terminie- materiał do badania stanowi krew żylna pobierana od pacjenta.

Genotypowanie KIR cena

Cena badania KIR nie jest wysoka, biorąc pod uwagę koszty innych badań genetycznych. Za samo badanie KIR należy zapłacić około 400-600 złotych. Badanie zaleca się jednak wykonywać razem z analizą HLA-C i wówczas cena podwójnego badania wynosi około 800 złotych. Badanie zaleca się wykonywać zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę – jeśli wybrana zostanie oferta badań w pakiecie, wówczas cena jest nieco korzystniejsza.

Ile się czeka na wyniki genotypowania KIR?

Zazwyczaj na wynik badania KIR oczekuje się 5-7 dni roboczych liczonych od dnia pobrania materiału do badania. Zależy to jednak od wybranej placówki – zdarza się, że niektóre laboratoria wykonują badanie nawet do 3 tygodni od pobrania próbki. O czas oczekiwania na wynik warto zapytać w placówce wykonującej badanie.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń