Badanie KIR należy do grona nowoczesnej diagnostyki niepłodności. Analiza nie jest refundowana, jednak jej wykonanie zaleca się przy problemach z poczęciem dziecka. Badanie genetyczne można zlecić w laboratoriach, które zapewniają tego typu ofertę – są to placówki o odpowiednim zapleczu technicznym, ponieważ badania KIR nie można wykonać wszędzie. Odpowiednie laboratoria genetyczne można znaleźć w każdym większym mieście.
Badanie KIR – jak wygląda?
Z perspektywy pacjenta badanie KIR nie różni się niczym od zwykłej morfologii. Do wykonania analizy wystarczy pobranie około 10 ml krwi żylnej, która następnie trafia do badania już w laboratorium. Nie trzeba zgłaszać się na badanie na czczo – po pobraniu próbki krwi do badania pacjentowi pozostaje już tylko oczekiwać na udostępnienie wyniku.
Badanie KIR – kiedy wyniki?
Badanie KIR nie jest wykonywane z dnia na dzień, ponieważ wymaga zastosowania odpowiednich technik analizy. Czas, w którym wynik jest udostępniany w dużej mierze zależy od samego laboratorium. Standardowy czas oczekiwania wynosi do 4 tygodni, jednak można znaleźć przyśpieszoną ofertę. Za dodatkową opłatą można liczyć wówczas na wynik nawet w 5 dni roboczych – o taką ofertę należy pytać w laboratorium.
Badanie KIR – ile kosztuje?
Badanie KIR nie jest refundowane w ramach NFZ, dlatego wszelkie koszty pokrywa zleceniodawca. Zazwyczaj cena badania KIR wynosi od 400 do 600 złotych – zależy to od wybranego laboratorium oraz od pakietu badań. Badanie KIR często zalecane jest do wykonania razem z badaniem HLA-C, wówczas cena jest wyższa i wynosi około 750-800 złotych.
Badanie KIR – kiedy się wykonuje?
Badanie KIR zaleca się wykonywać w diagnostyce niepłodności – najczęściej zleca się je przy problemach z poczęciem, a także przy nawykowych poronieniach. Badanie KIR może być kluczowe w diagnostyce niepłodności immunologicznej, szczególnie jeśli inne przyczyny zaburzeń zostały już wykluczone. O tym, kiedy należy wykonać badanie KIR powinien zdecydować lekarz ginekolog lub immunolog.