Badanie martwego płodu to analiza, która może wyjaśnić przyczyny poronienia, jednak wielu rodziców obawia się ją wykonywać. Warto obalić stereotypy – do badania nie wykorzystuje się bowiem tkanek dziecka. Wystarczy materiał, który zawiera DNA płodu np. kosmówka, kawałek pępowiny czy łożyska. Nie ma konieczności naruszania płodu – DNA można z powodzeniem pozyskać z wymienionych tkanek.
Badania wykonywane po stracie ciąży – badania martwego płodu
Poronienie to traumatyczne przeżycie, w wyniku którego rodzice mogą obwiniać się o utratę ciąży. Wykonanie specjalistycznych badań DNA jest polecane do wykonania po poronieniu, kiedy możliwe jest pobranie odpowiednich tkanek np. kosmówka, kosmki kosmówki czy kawałek pępowiny. Jeśli do poronienia dochodzi w szpitalu to można poprosić o zabezpieczenie próbki personel medyczny w soli fizjologicznej, szpital powinien również wydać rodzicom tzw. bloczki parafinowe.
Badania martwego płodu, które możesz wykonać, to:
Jak umówić badanie martwego płodu na materiale poronnym?
Chcesz umówić badanie genetyczne na materiale poronnym? Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny skontaktuje się z Państwem, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Umów badanie
Co daje wykonanie badania martwego płodu po poronieniu?
Wykonanie badania martwego płodu po poronieniu jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym, które pozwala określić przyczynę poronienia. Podczas badania można sprawdzić, czy płód był obciążony nieprawidłowościami genetycznymi, które doprowadziły do utraty ciąży. Jeśli nieprawidłowości nie zostaną wykryte, tym lepiej dla rodziców – oznacza to, że istnieje duża szansa na kolejną, w pełni zdrową ciążę.
Z jakich praw można skorzystać wykonując badanie martwego płodu po poronieniu?
Badanie martwego płodu daje nie tylko wiedzę odnośnie możliwych przyczyn poronienia. Pozwala na ustalenie płci dziecka nawet na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie w USC aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Jeśli płeć dziecka pozostanie nieznana, urzędnicy nie mogą wydać dokumentu. Akt urodzenia uprawnia do otrzymania 4000 złotych zasiłku pogrzebowego oraz 56 dni urlopu macierzyńskiego dla matki.
Jak długi jest czas oczekiwania na wynik badania martwego płodu po poronieniu?
Badania martwego płodu po poronieniu wymagają czasu – nie można uzyskać wyniku z dnia na dzień. Czas oczekiwania na wynik płci to 3-4 dni robocze od momentu dostarczenia próbki do laboratorium – otrzymanie wyniku badania genetycznego dot. przyczyny poronienia w zależnosci od wybranej metody badania powinno więc zamknąć się w okresie 7-15 dni roboczych.