Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów. Nie jest choroba, a jedynie zwiększoną predyspozycją do zachorowania. Badanie na trombofilię jest zalecane wówczas, kiedy w bliskiej rodzinie pojawiały się epizody choroby zakrzepowo-zatorowej, kiedy pacjentka ma problemy z nawykowymi poronieniami lub stosuje antykoncepcję hormonalną.
Jakie badania na trombofilię?
Spis treści
Najskuteczniejszym sposobem na wykrycie trombofilii wrodzonej jest wykonanie badań genetycznych. Mogą one obejmować pojedyncze mutacje lub składają się z całego pakietu obejmującego analizę kilku mutacji w obrębie DNA. Badanie na trombofilię sprawdza mutację V Leiden, VR2, PAI-1, genu protrombiny i genu MTHFR.
Badanie na trombofilię – jak wygląda ?
Badanie na trombofilię jest nieinwazyjne. Do jego wykonania wystarczy wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka. Próbka jest przekazywana do laboratorium osobiście lub np. za pośrednictwem kuriera. Następnie rozpoczyna się właściwa analiza, której zadaniem jest wykrycie mutacji mogących odpowiadać za skłonność do powstawania zakrzepów.
Ile kosztuje badanie na trombofilię?
Cena badania trombofilii jest zależna od wybranego pakietu. Badanie na trombofilię w naszym laboratorium obejmuje analizę:
Próbkę do badania, którą jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, można pobrać samodzielnie w domu. Jest to bardzo proste i nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie jest wymagane bycie na czczo. Wystarczy godzinę przed pobraniem: nie jeść, nie pić, nie żuć gumy i nie palić papierosów.
Ważne!
Twoje próbki są ubezpieczone. Co to oznacza w praktyce? Jeśli z jakiegoś powodu zdarzyłoby się, że próbka będzie zawierała zbyt mało materiału do przeprowadzenia analizy, zapewniamy możliwość dosłania nowej próbki – bez dodatkowych kosztów! Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale zależy nam na tym, aby proces badania był dla Ciebie jasny i komfortowy.
Badanie na trombofilię – pewny wynik analiz w laboratorium testDNA
Jesteśmy uczestnikiem w renomowanym programie organizowanym przez UK NEQAS. Program ten ma na celu przeprowadzenie zewnętrznej kontroli jakości badań genetycznych, skupiając się na analizie czynnika V Leiden oraz mutacji genu protrombiny.
Otrzymaliśmy certyfikat, który stanowi potwierdzenie prawidłowości przeprowadzanych badań. To również oficjalne potwierdzenie kompetencji placówki oraz uznanie bezstronności, niezależności i wiarygodności w działaniu.
Badanie na trombofilię – jakie są jej objawy?
Objawy trombofilii wrodzonej nie zawsze dają o sobie znać, szczególnie jeśli nie doszło jeszcze do rozwoju choroby zakrzepowej. Podejrzenie zaburzeń może być związane ze skłonnością do powstawania zakrzepów, nawracającymi poronieniami czy problemami z zajściem w ciążę. Wskazaniem do badania jest również przebyta ciąża, jeśli w II lub III trymestrze dochodziło do niewydolności łożyska. Objawy te mogą, ale nie muszą wskazywać na trombofilię wrodzoną.