Problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest niepłodność immunologiczna wynikająca z tego, że komórki odpornościowe kobiety uznają komórki płodu za obce i doprowadzają do ich zniszczenia. Wskazaniem do przeprowadzenia badań KIR mogą być problemy z zajściem w ciąże lub poronienia nawykowe. Zwłaszcza jeśli inne możliwe przyczyny zostały już wykluczone lub u kobiet po nieudanych próbach zapłodnienia IN-VITRO.
Co to są KIRy?
KIRy to receptory znajdujące się na powierzchni komórek NK („Natural Killers”). Komórki NK odpowiadają za rozpoznawanie obcych i nieprawidłowych komórek oraz za niszczenie zagrożenia. Komórki nieprawidłowe to na przykład nowotworowe lub zakażone wirusami. Komórki NK znajdują się również w macicy i są one nazywane komórkami uNK. Receptory KIR odpowiadają za aktywację działania komórek NK lub jego hamowanie. Dzielą się więc na aktywujące i hamujące, a między nimi powinna występować równowaga. Zaburzenie tej równowagi może powodować problemy z utrzymaniem ciąży lub komplikacje podczas jej trwania.
Polimorfizm KIR może wpływać na komórki NK w taki sposób, że atakują one komórki płodu, uznając je za obce. W ten sposób prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy i jego właściwy rozwój stają się trudne lub niemożliwe.
Umów wizytę na badanie KIR
Badanie KIR i badanie HLA-C możesz wykonać na terenie całej Polski. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz lub skontaktujesz się z nami telefonicznie lub na czacie i podasz nam dogodny termin, a my umówimy Cię w najdogodniejszej dla Ciebie lokalizacji. Terminy badania są dostępne bardzo szybko, nie musisz czekać w kolejce.
.
Umów badanie
Jak przygotować się do badania KIR?
Badania KIR nie wymagają przygotowań. Nie trzeba być nawet na czczo, co jest wymagane przy morfologii. Próbką do badania może być zarówno próbka krwi, która pobierana jest przez personel medyczny lub wymaz z wewnętrznej strony policzka, który można pobrać samodzielnie w domu.
Czy na badanie KIR trzeba być na czczo?
Na badania KIR nie trzeba być na czczo. Nie wymagają one żadnych specjalnych przygotować.
Ile się czeka na wyniki KIR?
Wyników badania KIR można się spodziewać 7 dni roboczych. Wynik otrzymujesz online na platformę pacjenta, z której możesz go pobrać i wydrukować, a następnie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.