Podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu i zastanawiasz się, jaki test na celiakię wybrać? Zapewne już wiesz, że rynku jest kilka badań, które pomagają w wykryciu tej choroby (przeciwciała, testy DNA, gastroskopia, biopsja itp.). Czy każdy test na celiakię da Ci taką samą pewność? Który z nich wykonać, aby nie przepłacić? Poniżej znajdziesz informację, jakie testy na celiakię są obecnie wykonywane przez laboratoria, jaka jest ich pewność, ceny oraz ograniczenia. Podpowiemy jak krok po kroku wykluczyć lub potwierdzić celiakię bez zbędnych kosztów.
Celiakia test – od czego zacząć diagnostykę?
Celiakia jest chorobą zapisaną w naszych genach. To oznacza, że mogą na nią zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej 1 z genów odpowiedzialnych za jej wystąpienie (HLA: DQ2,2 DQ2,5 DQ8). Innymi słowy: jeśli nie masz predyspozycji genetycznych, nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego pierwszym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu celiakii jest test genetyczny. Jest to jedyny test na celiakię, który może ją wykluczyć niemal ze 100% pewnością. To bardzo ważne ponieważ często to jedno badanie na celiakię pozwala zakończyć diagnostykę i tym samym nie narażać Cię na zbędne koszty. Inne testy na celiakię takie jak przeciwciała z krwi (inaczej badania serologiczne) czy biopsja nie mogą wykluczyć tej choroby ze względu na pewne ograniczenia.
No dobrze, a co jeśli mam geny odpowiedzialne za celiakię, czy to znaczy, że już teraz jestem chory? Nie. Oznacza to jednak, że możesz mieć celiakię teraz lub w przyszłości. Jest to bardzo ważne ponieważ inne testy na celiakię odnoszą się jedynie to stanu “tu i teraz” a i tak nie zawsze są w stanie stwierdzić celiakię (np. część pacjentów nie wytwarza przeciwciał choć choruje na celiakię).
Test genetyczny na celiakię jest ważny przez całe życie. Nigdy nie trzeba go powtarzać. Jeśli potwierdzi on u Ciebie predyspozycję do wystąpienia celiakii to wraz z wynikiem tego testu otrzymasz od nas zalecenia, w których będzie dokładnie opisane, jakie badania wykonać, aby sprawdzić, czy celiakia jest w tej chwili u Ciebie aktywna. Otrzymasz również zalecenia lekarskie i dietetyczne.
Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?
- Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
- Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
- Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
- W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
- Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
- Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
- Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
- Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
- Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji
Badania przeciwciał – tylko dla osób posiadających przynajmniej jeden z genów
Informujemy, że badanie przeciwciał nie jest obecnie wykonywane w naszym laboratorium. Poniższa część artykułu ma wyłącznie charakter informacyjny.
Jeśli genetyczne testy na celiakię wykażą u Ciebie przynajmniej jeden z genów związanych z tą chorobą, kolejnym krokiem jest wykonanie badania przeciwciał. To konieczne do sprawdzenia, czy choroba jest w tej chwili aktywna. Które przeciwciała należy zbadać?
- całkowity poziom IgA,
- przeciwciała anty-tTG w klasie IgA ,
- przeciwciała EMA w klasie IgA,
- przeciwciała anty-DGP w klasie IgA (u dzieci poniżej 2. roku życia).
Jeśli analiza wykaże niedobór całkowitego IgA, przeciwciała należy powtórzyć w klasie IgG. Jeśli masz geny związane z celiakią i mocno podwyższone przeciwciała, to powinno być wystarczającą informacją dla gastroenterologa do potwierdzenia celiakii i zalecenia całkowicie bezglutenowej diety.
A jeśli badanie przeciwciał jest w normie? Oznacza to, że aktualnie celiakia jest w uśpieniu i regularnie raz na dwa-trzy lata (optymalnie raz do roku) musisz kontrolować poziom przeciwciał, aby w razie czego móc w porę przeciwdziałać skutkom nieleczonej celiakii.
Testy na celiakię – biopsja jelitowa
Jest to test dla osób, które mają objawy celiakii i niejednoznacznym wynik badania przeciwciał oraz w przypadku potrzeby oceny stopnia zaawansowania choroby
Jeśli serologiczne testy na celiakię (inaczej badania z krwi na przeciwciała) dały niejednoznaczny wynik, lekarz może zalecić wykonanie biopsji jelitowej. To badanie stosuje się głównie do oceny stanu jelit (w celiakii dochodzi do zaniku kosmków jelitowych – czyli małych wypustek w jelitach, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych) oraz stopnia zaawansowania choroby. Niektórzy uważają, że to badanie może jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić celiakię, jednak nic bardziej mylnego. Do postawienia diagnozy celiakii za każdym razem potrzebne jest badanie uzupełniające. Trzeba również pamiętać, że nie tylko celiakia może prowadzić do zaniku kosmków jelitowych.
Uwaga! Celiakia to nie to samo, co alergia czy nadwrażliwość na gluten. Nie można jej więc wykryć w testach na alergie czy nietolerancje pokarmowe IgE i IgG.
Czy musisz stosować dietę bezglutenową?
Jeśli chodzi o badania genetyczne, czyli testy najbardziej wiarygodne jeśli chodzi o nietolerancje pokarmowe, to w przypadku przystępowania do nich stosowanie diety nie ma żadnego znaczenia. Badanie wykonywane w trakcie diety bezglutenowej będzie tak samo pewne, jak wykonywane przy standardowej diecie.
Natomiast w przypadku badań serologicznych zaleca się by przez około 6 tygodni nie unikać glutenu, ponieważ będąc na diecie opartej na produktach niezawierających glutenu wynik badania może być zafałszowany.
Jeśli więc jesteś na diecie bezglutenowej, a zależy Ci na szybkiej diagnozie i pewnym wyniku, wtedy wybór jest oczywisty. Test DNA na celiakię da Ci pewną odpowiedź w ciągu kilku dni!
Kup test na celiakię w certyfikowanym laboratorium
Twoje próbki zostaną objęte bezpłatną gwarancją na wypadek nieprawidłowego pobrania – 100% bezpieczeństwo. Sprawdź cenę i skorzystaj z atrakcyjnej oferty testów genetycznych na celiakię.
Zamów test na celiakię