Dzieci dość często narzekają na ból brzucha. Zdarza się także, że często mają biegunki, wymiotują lub się im ulewa. Takie objawy mogą mieć dość poważne podłoże. Niestety, szczególnie u tych najmłodszych dzieci ze względu na trudności w komunikacji oraz problemy gastryczne, które mogą być powiązane z wieloma jednostkami chorobowymi szybkie postawienie trafnej diagnozy bywa utrudnione. Dlatego tak ważna jest obserwacja objawów dziecka oraz odpowiednie badania i wywiad lekarski. Jak temu zapobiegać?
Porozmawiaj z nami o objawach swojego dziecka :
Spis treści:
- Jakie problemy gastryczne mogą wystąpić u dzieci?
- Ból brzucha u dziecka – skąd się może brać?
- Problemy gastryczne u dziecka – co może je powodować?
- Problemy gastryczne u dzieci – badania
Jakie problemy gastryczne mogą wystąpić u dzieci?
Pierwszą i najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest obserwacja dziecka w codziennym funkcjonowaniu i zwrócenie uwagi czy nie pojawiają się charakterystyczne i nawracające objawy, gdyż wczesna diagnoza i szybka reakcja mogą przynieść widoczne rezultaty w leczeniu. Praktycznie każdemu dziecku zdarzają się niedyspozycje trawienne, bóle brzucha, biegunki czy ulewania. Czasem są to jednorazowe epizody, które nie są niczym niepokojącym. Powinniśmy jednak zachować czujność, jeśli problemy dziecka się powtarzają lub towarzyszą im dodatkowe objawy ogólne.
-
Problemy gastryczne u dzieci, to oprócz objawów skórnych, najczęściej towarzyszące dzieciom problemy, związane często z pokarmami spożywanymi na co dzień.
Problemy gastryczne, które najczęściej występują u dzieci to:
-
Ból brzucha
-
Ulewanie
-
Biegunki
-
Wymioty
-
Zaparcia
-
Brak apetytu
-
Kolki jelitowe u niemowląt
Kiedy rozpoznać, że dziecku może towarzyszyć jakaś choroba, a nie tylko chwilowe problemy gastryczne? Podłoże chorobowe zazwyczaj stwierdza się, jeśli przez co najmniej kilka tygodni występują nawracające bóle brzucha, dziecko cierpi na biegunki, zaparcia lub naprzemiennie na te dolegliwości.
Ból brzucha u dziecka – skąd się może brać?
Ból brzucha u dziecka jest jednym z najbardziej charakterystycznych i częstych problemów gastrycznych. Objawy bólu brzucha są niejednokrotnie bagatelizowane, jednak jeśli występują często – bardzo ważne jest poznanie przyczyny bólu brzucha. Dlaczego? Bo może być ona groźna dla zdrowia dziecka. Przewlekły ból brzucha u dziecka jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania diagnostyki w tym kierunku.
Problemy gastryczne u dzieci mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym. Jednak, jeśli występują częściej, to mogą mieć poważniejsze podłoże. Częste przyczyny problemów gastrycznych u dzieci to alergia pokarmowa oraz celiakia lub nietolerancja laktozy.
Problemy gastryczne u dziecka – co może je powodować?
Gdy przez dłuższy czas u dziecka utrzymują się lub nawracają biegunki, wielokrotnego ulewanie w ciągu dnia, zaparcia, wzdęcia, utraty apetytu, bóle brzucha czy śluzu w stolcu. Diagnostyki wymaga też spadek wagi dziecka lub problem z przybieraniem na wadze i wzrostem, a także zaobserwowanie krwi w stolcu. Wspomniane symptomy mogą wiązać się z chorobami jelit, a także alergią pokarmową lub nietolerancją glutenu lub laktozy.
Problemy gastryczne a alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa to nietypowa i nieprawidłowa reakcja organizmu na spożywane produkty. Układ odpornościowy dziecka może traktować je jako niebezpieczeństwo i bronić się poprzez wytwarzanie specyficznych przeciwciał, które mogą powodować problemy gastryczne. Alergię pokarmową najczęściej wywołuje mleko, jaja, zboża, soja, ryby i orzechy. W przypadku alergii pokarmowej problemy gastryczne zazwyczaj pojawiają się od razu po spożyciu alergenu. Objawy alergii pokarmowej są najczęściej powtarzalne, pojawiające się zawsze w określonej sytuacji. Alergie pokarmowe często objawiają się także poprzez nieżyt nosa, kaszel oraz zaburzenia snu.
Problemy gastryczne a celiakia i nietolerancja laktozy
Problemy gastryczne u dzieci może powodować także celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu oraz nietolerancja laktozy.
Celiakia nazywana jest chorobą o wielu twarzach, wiąże się to z jej różnorodnymi objawami. Do najbardziej charakterystycznych należą zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, takie jak:
- Wzdęcia
- Zaparcia
- Biegunki
- Bóle brzucha
Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu. Gluten to frakcja białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem.
Może ona powodować także nawracające afty w jamie ustnej oraz wolne przybieranie na wadze. Jeśli będzie ona nieleczona, to może spowodować trwałe szkody w organizmie dziecka np. uszkodzenia kosmków jelitowych, co wiąże się z możliwością zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.
Nietolerancja laktozy to nadwrażliwość pokarmowa powodowana niedostatecznym trawieniem laktozy, dwucukru obecnego w niektórych pokarmach mlecznych, wskutek zbyt małej aktywności laktazy – czyli enzymu, który odpowiada za rozkładanie tego dwucukru.
W przypadku, gdy nie jest wytwarzana odpowiednia ilość laktazy, to laktoza w całości transportowana jest do jelita grubego. Tam nierozłożona i niestrawiona stanowi pożywkę dla flory bakteryjnej, które ją fermentują, w trakcie czego dochodzi do powstania różnych objawów – uczucie przelewania w brzuchu, nadmierne gazy, biegunka czy przewlekłe bóle brzucha.
-
Stwierdzenie czy biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp. po spożyciu pokarmów są spowodowane alergią, celiakią czy nietolerancją laktozy lub są efektem ubocznych innych chorób prowadzących do uszkodzenia błony śluzowej jelita jest niezwykle istotne.
Problemy gastryczne u dziecka – badania
Jeśli zauważymy częste bóle brzucha czy ulewanie u dziecka, to powinniśmy jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne. W kierunku alergii pokarmowej powinniśmy wykonać testy alergiczne z krwi. Z kolei w celu zdiagnozowania celiakii lub nietolerancji laktozy u dziecka wykonać można badanie genetyczne na obecność genów powiązanych z celiakią. Jeśli nie będzie ono wystarczające, to należy wykonać także badanie na przeciwciała celiakii z krwi. W celu zdiagnozowania nietolerancji laktozy również można u dziecka wykonać badania genetyczne, które obejmuje wszystkie polimorfizmy w genie LCT (13910 oraz 22018) które związane są z nietolerancją laktozy wśród Polaków.
Ponieważ zarówno trwała nietolerancja glutenu (celiakia) jak i nietolerancja laktozy są chorobami uwarunkowanymi genetycznie tzn. że do ich występowania potrzebne są pewne zmiany w genach. Te zmiany możemy wykryć właśnie wykonując badania DNA.
Porozmawiaj z nami o możliwości wykonania badań :
Zamów Pakiet Zdrowe Jelita
Badanie obejmuje:
–Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
–Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
-Pisemne Zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Albo umówisz się do jednej z placówek współpracujących, gdzie próbkę do badania pobierze wykwalifikowany personel ( koszt pobrania próbki w placówce to 50 zł do tego należy doliczyć 554 zł za badanie):
Umów badanie
Dowiedz się więcej:
Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00