Ból brzucha u dziecka – czy może być objawem celiakii lub alergii pokarmowej?
Bóle brzucha to dość często pojawiająca się przypadłość u dzieci. Dolegliwość ta może mieć bardzo różne przyczyny. Rodzice przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na to, jak długo dziecko skarży się na ból, jaka jest jego lokalizacja oraz czy pojawiają się objawy towarzyszące. Ważna kwestią jest też zwrócenie uwagi, czy objawy pojawiają się po zjedzeniu przez dziecko konkretnych produktów, gdyż przyczyną bólu brzucha u dziecka może być na przykład celiakia lub alergia pokarmowa. Jak to możliwe?
Ból brzucha u dziecka? Dowiedz się jak można mu pomóc:
Spis treści:
Ból brzucha u dziecka – co może być przyczyną?
Ból brzucha może być objawem poważniejszej dolegliwości. Jego przyczyną może być na przykład niezdiagnozowana celiakia u dziecka. Jak do tego może dojść? Bóle brzucha u dziecka mogą być sygnałem, że nie toleruje ono glutenu. Celiakia polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na gluten, czyli białko najpopularniejszych spożywanych zbóż. Jeśli na przykład dziecko ma celiakię i spożyje ten składnik, wytwarzają się przeciwciała atakujące wypustki w jelicie cienkim – kosmki jelitowe. Ich rolą jest wchłanianie substancji odżywczych.
Z tego powodu w jelitach – nazywanych „drugim mózgiem człowieka” – toczy się stały stan zapalny. Co więcej, degradacja kosmków jelitowych uniemożliwia poprawne przyswajanie różnych składników z jedzenia czy lekarstw lub suplementów. To powoduje nie tylko niedożywienie i niedobory u dziecka, ale też mniejszą skuteczność prowadzonych terapii. Problemy gastryczne, w tym szczególnie ból brzucha u dziecka wiąże się z celiakią pełnoobjawową i są najbardziej charakterystycznymi objawami tej choroby.
Szukając przyczyny bólu brzucha, warto także sprawdzić, czy nie wywołują go alergie pokarmowe. Poprzez właśnie tą dolegliwość w wielu przypadkach objawia się ból brzucha u dziecka. Bóle brzucha dzieci mogą odczuwać po spożyciu różnych produktów. Najczęstsze alergie pokarmowe u dzieci powodują przetwory mleczne, zboża, orzechy, owoce czy jajka.
W tym przypadku u dziecka cierpiącego na alergię będzie ona cechowała się nadwrażliwością na jakiś składnik, który u większości innych osób nie wywołuje objawów chorobowych. Odczytując go jako zagrożenie, organizm dziecka zareaguje wywołaniem stanu zapalnego. Alergie u dziecka, w większości przypadków, związane są z działaniem specyficznych przeciwciał w klasie IgE
Jeśli zauważyłaś u dziecka objawy, które mogą wskazywać na alergie pokarmową, to powinnaś je przede wszystkim dokładnie obserwować. Warto zwrócić uwagę czy objawy nawracają, w jakich okolicznościach i po spożyciu jakich produktów. Jeśli objawy pojawiły się wielokrotnie w określonych okolicznościach, to dobrze wykonać dziecku testy alergiczne. Najlepsze będą testy alergiczne z krwi, które w jednej analizie sprawdzą kilka alergenów, które mogą uczulać dziecko.
Ból brzucha u dziecka – towarzyszące objawy
Ból brzucha u dziecka może nie być wyłącznie jedynym występującym objawem. Często pojawiają się jeszcze objawy towarzyszące, takie jak:
- Biegunka
- Wymioty
- Nudności
- Zaparcia
- Wzdęcia
- Zmniejszenie masy ciała
- Gorączka
- Wysypki
- Zaczerwienienia skóry
- Plamy na ciele
- Przewlekły katar oraz kichanie
- Zaczerwienienie oczy lub łzawienie
Takie objawy mogą towarzyszyć dziecku przez cały czas lub pojawiać się od czasu do czasu. Dziecku jednocześnie mogą dolegać problemy zarówno na tle gastrycznym jak i skórnym. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę czy te objawy pojawiają się od razu po spożyciu jakiegoś pokarmu, czy są odsunięte w czasie. Dlaczego to ważne? Jest to jedna z metod weryfikacji czy możemy mieć do czynienia z nietolerancją pokarmową czy alergią pokarmową – są to dwie różne jednostki chorobowe, które inaczej się objawiają i inaczej się je diagnozuje.
Ból brzucha u dziecka – jakie badania można wykonać?
Nie wiesz co dokładnie może dolegać dziecku, co może powodować u niego objawy? W takim wypadku warto wykonać odpowiednie badania, aby znaleźć konkretną przyczynę powstawania objawów.
Porozmawiaj z nami o objawach dziecka – pomożemy dobrać badanie:
Badanie genetyczne w kierunku celiakii – dlaczego warto wykonać?
- Celiakia to choroba uwarunkowania genetycznie. Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Badanie genetyczne na celiakię wykonywane w naszym laboratorium pozwala na identyfikację tych kluczowych antygenów.
- Jeśli u pacjenta nie są one obecne, wówczas można celiakię praktycznie wykluczyć tylko tym jednym badaniem. Natomiast jeśli badanie genetyczne na celiakię będzie pozytywne, świadczy to o predyspozycji do jej wystąpienia i konieczności wykonania odpowiednich badań serologicznych.
Testy alergiczne z krwi
Jeśli objawy pojawiły się u dziecka wielokrotnie w określonych okolicznościach, to dobrze wykonać dziecku testy alergiczne i skonsultować się z lekarzem. Najlepsze będą testy panelowe na alergię z krwi. Analizują one od 10 do 30 alergenów. Test powinien zostać dobrany w zależności od objawów.
Dobrym rozwiązaniem jest także wykonanie panelu pediatrycznego dla dzieci. W badaniu tym analizowane są najczęściej występujące u dzieci alergeny np. pyłki roślin, sierść zwierząt czy alergeny pokarmowe.
Warte rozważenia jest także wykonanie testu alergicznego za pomocą nowoczesnej metody – diagnostyki molekularnej. W badaniu tego typu analizuje się aż 295 alergenów. Dowiedz się więcej na temat badań – Diagnostyka alergii MAX
Wykonaj pewną diagnostykę pod kątem alergii – testy alergiczne z krwi.
Umów badanie
Jakie są ich zalety tych badań?
-
Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
-
Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
-
Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
-
Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
-
Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
-
Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
-
Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.
Ból brzucha u dziecka – leczenie
Ból brzucha u dziecka możemy zwalczać poprzez nawadnianie organizmu oraz podawanie leków dostępnych bez recepty. Jest to jednak tylko chwilowe rozwiązanie, które nie rozwiąże to problemu. Aby całkowicie pozbyć się bólu brzucha u dziecka, musimy poznać jego przyczynę.
- Wykrycie celiakii lub alergii pokarmowe oraz prowadzenie diety i leczenia daje możliwość pozbycia przykrych dolegliwości gastrycznych takich jak ból brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki ale nie tylko, dzięki diagnozie możemy uniknąć powikłań m.in. chorób skóry, migren, depresji, osteoporozy, problemów rozrodczych czy nowotworów układu pokarmowego.
Bóle brzucha u dziecka warto też skonsultować z lekarzem. Powinien on doradzić odpowiednie dalsze działania – zleci badania lub testy alergiczne oraz przepisze właściwe leki.